گپ هفته // سخنرانی رئیس جمهور غنی در مقر سازمان ملل چه دستآوردهایی را درپی خواهد داشت؟

comments 0

0 Views

محمد اشرف غنی رئیس جمهور، جمهوری اسلامی افغانستان که به روز یک شنبه ( 26 سنبله ) غرض اشتراک در هفتاد دومین نشست سالانه سازمان ملل متحد عازم مقر این سازمان در نیویارک گردیده بود که روز سه شنبه در مقر این سازمان رسماً گشایش یافت. در این اجلاس یک هفته یی، تأمین صلح و انکشاف در جهان، از موضوعات عمدۀ مورد بحث خواهد بود و قسمت عمده ئ اشتراک کننده گان این نشست را روئسای جمهور و یا نماینده گان کشور های عضو این سازمان تشکیل می دهد.
محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز برای نخستین بار به نمایندگی از کشور در این نشست اشتراک ورزیده و روی موضوع مبارزه با تروریزم و دهشت افگنی سخنرانی همه جانبه ی را ایراد نمود.
هرچند تروزیزم و بحث روی آن مسئلۀ تازه ای نیست اما پا فشاری رئیس جمهور بالای مبارزه مؤثر با این پدیده و گزینش این سوژه از سوی رئیس جمهور کشور غرض سخنرانی روی آن برای عموم شرکت کننده گان به جا و از ارزش بلندی بر خوردار است.
رئیس جمهور کشور در این سخنرانی یکبار دیگر به جهانیان گوشزد کردکه ؛ تروریزم پدیدۀ خطرناکی است ، هر لحظه گوشه و کنار جهان را تهدید می کند ، همه روزه سبب نابودی ده ها انسان در روی زمین می گردد.
از جانب دیگر اعلام حمایت سریح رئیس جمهور افغانستان از استراتژی جدید امریکا در قبال افغانستان و جنوب آسیا در این نشست بر جدیت حکومت افغانستان در امر مبارزه با تروریزم مهر صحه گذاشت زیرا اقای غنی توانست به شیوه خیلی ماهرانه جلب توجه همه اشتراک کننده گان را نماید.
رئیس جمهور کشور در کنار تأکید بر مبارزه جدی بر علیه تروریزم و حامیان آنها، به کشور های همسایه و پاکستان نیز پیام صلح فرستاد و خواستار مشارکت شان در مذکرات بین الکشوری غرض تأمین ثبات در منطقه شد که این موضوع جایگاه افغانستان را در بین جوامع بین المللی بالا میبرد زیرا در ادامه تأکیدات افغانستان بر آوردن امنیت پایدار در افغانستان و منطقه ، به جهانیان ثابت می گردد که افغانها خواهان صلح و نابودی تروریستان و محو جنگ می باشند.
موضوع کشتار مسلمانان روهینگیایی در میانمار و تقبیح این عمل در سخنرانی رئیس جمهور نیز به جا و قابل تمجید بود زیرا این نمایانگر حسِ بشر دوستی و همنواعی مردم افغانستان را نسبت به قتل و بی عدالتی بر جسته می سازد.
همچنان دیدار رئیس‌جمهور کشور در حاشیه‌ی این نشست با لارس لوکی راسموسن، نخست وزیر دنمارک، ساولی نینیستو رئیس جمهور فنلند، الکساندر فن دربیلن رئیس جمهور اتریش و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده‌ی عربی در مقر سازمان ملل دیدار نمود و در این دیدارها مقام‌های کشورهای دنمارک، فنلند، اتریش و امارات متحده عربی حمایت شان را از افغانستان با ثبات و مترقی اعلام داشتند.
هرگاه حکومت افغانستان بتواند به سلسه این دیدارها با کشورهای موصوف تماس های مثمر داشته باشد، این دیدارها میتوانند یک دستآورد قابل لمس در جلب توجه جهانیان به کشور محسوب شوند.
نکته قابل مکث در دیدارهای رئیس جمهور کشور دیدار وی با وزیر امورخارجه‌ی امارات متحد‌ه عربی است که وزیر خارجه امارات متحده عربی گفته است ” از تقسیم تروریزم به دو شاخۀ خوب و بد در منطقه نگران استیم ، تهدید تروریزم در منطقه و جهان باید درک و دراین راستا مبارزه مشترک و جدی صورت گیرد”. زیرا کشوری که از گذشته تا کنون به عنوان یکی از حامیان طالبان تروریست محسوب می شود این بار در موضوع مبارزه با تروزیزم از خود جدیت نشان می دهد.
رئیس‌جمهو فنلند درجهت تقویت همکاری‌های اقتصادی، تأمین صلح، توسعه بازرگانی و ترانزیت اعلام همکاری نموده و رئیس‌جمهور اتریش نیز وعده سپرده که کشورش آماده است تا افغانستان را در بخش تعلیمات حرفوی و انرژی تجدید پذیر، همکاری نماید.

دیده شود پیام رئیس جمهور کشور تا چه حد بالای کشور های منطقه به ویژه پاکستان و ایران تأثیراتی خواهد داشت و کشورهای مذکور چه گام های عملی ای را در راستای زدودن تروریستان و آوردن ثبات در منطقه بر خواهند داشت.
ساوه امیری

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply