گپ روز // عاشورا (دهم محرم) چیست و در این روز چه باید کرد؟

comments 0

بنا بر روایات مذهبی و تاریخی از روز عاشورا (دهم محرم) حتا قبل از بعثت حضرت محمد “ص” در میان اهل کتاب گرامی داشت به عمل می آمد، طوری که یهودی ها نیز روز عاشورا را روزه می گرفتند زیرا به باور یهودی ها در این روز موسی “ع” بر فرعون غالب گردید؛ همچنان روایت شده است که مسیحیان و قبیلۀ قریش نیز این روز را با گرفتن روزه گرامی می داشتند و پیغمبر”ص” در حدیثی فرموده اند، “هرکس از مسلمانان می خواهد این روز را روزه بگیرد و نمی خواهد نگیرد” .
بر بنیاد روایاتی که در کتابهای احادیث سنی و شیعه نقل گردیده عاشورا از زمان حضرت موسی تا بعثت رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم و از بعثت تا هنگام وجوب روزه ماه رمضان و همچنین پس از آن مورد تعظیم و از ایام الله بوده است و همواره از آن بزرگداشت به عمل آمده است.
اما آنچه بیشتر از پیش بر اهمیت این روز در بین مسلمانان می افزاید حادثۀ خونین سال 61 هجری قمری که مطابق می شود به 21 میزان سال 59 خورشیدی می باشد زیرا در این روز امام حسین “رض” و یارانش در واقعه کربلا در جنگ با لشکر یزید به شهادت رسیدند و مسلمانان در آن روز سوگواری می‌کنند.
عاشورا در مقایسه با بسیاری از رویدادهای دیگر، در زمان کوتاه اتفاق افتاده است. اما یکی از حوادثی است که در طول تاریخ خویش، بیشترین توجه را به خود جلب کرده و نقش گسترده وتاثیر عمیق اجتماعی تاریخی را از خود بجا گذاشته است.
حضرت امام حسین “رض” که به دعوت اهل کوفه از مکه عازم این شهر شد تا به مسلمین کوفه بپیوندد و رهبری آنان را به عهده گیرد، اما قبل از رسیدن به کوفه، در کربلا به محاصرۀ نیروهای ابن زیاد در آمد و چون حاضر نشد تن به ذلت دهد با حکومت غاصب و ظالم یزید بیعت نماید، بناءً حضرت امام حسین و یاران صدیق اش روز عاشورا را با لب تشنه با رشادتی شگفت انگیز تا آخرین نفر جنگیده و به شهادت رسیدند و بازماندگان این قافله نور، به اسارت نیروهای ظلمت درآمده به کوفه برده شدند.
شهادت حضرت امام حسین و هفتاد و دو تن یاران صدیق او بزرگترین حماسۀ بشری را آفریده و یاد خویش را در دل تاریخ اسلام و جهان جاودانه ساخت.
اما این روز را چگونه باید گرامی داشت؟
به اساس روایات مذهبی و آنچه تا این دم خوانده آمدیم بهتر است از این روز با گرفتن روزه و برگزاری ختم های قرآن عظیم الشان در مساجد و تکایا گرامیداشت بعمل بیاوریم و به ارواح شهدای کربلا اتحاف دعا نموده از رشادت ها و آزاده گی های شان به نیکویی یاد آوری نموده و ابعاد مختلف شخصیت حضرت امام حسین “رض” و همراهانش را به گفتمان نشسته و یاد و خاطرات شان را گرامی بداریم.
آنچه در سالهای پسین به شدت در میان یک تعداد از هموطنان اهل تشیع نفوذ کرده است فرهنگ نا پسند تیغ زنی می باشد؛ هرچند علمای بزرگوار اهل تشیع بارها و به تکرار از پیروان این مذهب تقاضا کرده اند تا از تیغ زنی که هیچ ریشه و بنیاد دینی ندارد خود داری کنند اما با آنهم متأسفانه فرهنگ نا مطلوب تیغ زنی تا کنون رایج است و این چنین اعمال که بنیاد دینی ندارند تبر تکفیری های داعش و دیگر تروریستان را دسته می کند تا حملات وحشیانه خود را بالای هموطنان عزیز اهل تشیع سازماندهی نموده و با عث ایجاد دو دسته گی در بین امت محمد مصطفی (ص) و باشندگان شریف کشور گردند.
بناءً از هموطنان عزیزی که در این روز به تیغ زنی مبادرت میورزند خواهانیم تا از ریختن خون خویش به هدر خود داری نموده و در مقابل برای هموطنان مریضان و زخمیان نیروهای امنیتی کشور که بخاطر دفاع از جان و مال ما در سنگر های داغ سینه سپر کرده اند، خون اهدأ نمایند تا از یکسو رضای پرودگار را بدست آرند و از جانب دیگر وسیله ای برای نجات هموطنان نیازمند خود گردند.
صلوات بر محمد “ص” و آل محمد “ص”

Comments

Leave a Reply