گپ روز // صداقت افغانستان و هندوستان باعث عمق رابطه میان دوکشور می شود

comments 0

0 Views

این دوکشور که از گذشته های دور تاکنون دارای روابط حسنه بین هم اند پس از رویکار آمدن حکومت وحدت ملی ارتباطات شان بیشتر از پیش گسترش یافته دیپلومات ها و مقام های عالی رتبه دو کشور در سدد ایجاد یک سلسله روابط عمیق در سطوح مختلف اند و به همین منظور دید و وادید ها بیشتر شده است .
در ادامۀ سفر مقام های عالی رتبه کشور داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان دومین مقام عالی رتبه کشور می باشد که پس از صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان طی چند هفتۀ اخیر به هندوستان سفر می کند.
داکتر عبدالله عبدالله که قرار بود بتاریخ (5 میزان ) برای شرکت در نمایش‌گاه تجاری موسوم به «گذار به رفاه» اشتراک نماید اما به دلیل مشکل پیش آمده در میدان هوایی کابل با یک روز تأخیر پنجشنبه ( 6 میزان ) همراه با تعدادی از بازرگانان کشور عازم هندوستان گردیدند.
آقای عبدالله از نمایشگاه « گذار به رفاه » را که در آن محصولات و فر آورده های افغانستان مانند میوه‌ی خشک، آب میوه، قالین و زعفران افغانستان به نمایش گذاشته شده بود دیدن بعمل آورد و در ضمن با مقامات و بازرگانان هندی دیدار و ملاقات نمود.
ما در این نوشتار دو پرسش را پاسخ ارایه نموده و آن را به تحلیل می نشینیم.
1_تأثیر گسترش روابط هندوستان و افغانستان بالای وضعیت اقتصادی و سیاسی افغانستان.
کشور هند با جمعیتی بالغ بر یک ملیارد و دوصد ملیون تن پس از چین پر نفوس ترین کشور جهان محسوب می شود و یکی از کشورهای مجهز با سلاح اتومی می باشد.
گسترش روابط بازرگانی با هندوستان می تواند بازار خوبی برای فراورده های افغانستان باشد زیرا از یک سو نفوس چشمگیر این کشور و از جانب دیگر سیل توریستانی که هندوستان همه روزه سرازیر میشوند هم باعث فروش اقلام صادراتی کشور به بهای مناسب و تشویق بازرگانان و دهاقین افغانستان می شود و نیز محصولات افغانستان از طریق جهان گردان به تمام جهان معرفی می گردد؛ که این امر در واقع باعث رشد اقتصاد و تشویق بازرگانان گردیده از جانب دیگر اقتصاد ملی کشور را تقویت می نماید.
همچنان عمق روابط سبب تشویق سرمایه گذاران بازرگانان هندی در افغانستان می گردد طوری که در دیدار آقای عبدالله عبدالله با بازرگانان و سرمایه گذاران هندی آنان آماده گی شان را به سرمایه گذاری در بخش های تولید انرژی، حمل و نقل، کشاورزی و معادن، در افغانستان اعلام داشتند.
بناءً انکشاف روابط حسنه با هندوستان روزنۀ امیدی بسوی یک افغانستان با ثبات و خود کفأ می باشد و با درک همین موضوع اداره ترامپ نیز در راهکار تازه خویش خواهان نقش پر رنگ هندوستان در امور انکشاف افغانستان شده است.
2_افزایش میزان فشارها بالای کشور تروریزم پرور پاکستان و رقیب دیرینه هندوستان.
پاکستان کشوری که همواره در امر تروریزم پروری زبان زد کشورهای جهان است به هیچ وجه خواهان عمق و تحکیم هر چه بیشتر روابط افغانستان با هندوستان نمی باشد زیرا این کشور دیده نمی تواند که مهمترین همسایه اش با رقیب اتومی اش روابط حسنه و تنگاتنگ داشته باشد قسمی که خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان در آخرین اظهرات خود در مورد افغانستان گفته است که پاکستان اجازه نمی دهد تا کشور هند در افغانستان نقش نظامی داشته باشد؛ این واکنش نشان دهندۀ شدت نگرانی پاکستان از ایجاد همکاری های سه جانبه ( افغانستان،امریکا،هند) در امر بسیج بر علیه تروریزم منطقه ای و انکشاف افغانستان است.
زیرا پاکستان با نزدیک شدن این سه کشور از یکسو ملیاردها دالرکمکهای امریکا را از دست می دهد و از جانب دیگر همدستانش ( طالب و داعش ) در افغانستان بیشتر از پیش تضعیف می گردند.
به همین منظور عمال پاکستانی در تلاش نزدیک ساختن پاکستان به امریکا و دور ساختن امریکا از هند استند و همواره خواهند می کوشند تا روابط بین کشورهای افغانستان ، هندوستان و امریکا را برهم زنند ؛ بناءً ایجاب می کند که دولت مردان و دیپلوماتان هرسه کشور بر حجم این دیدار ها افزوده و مانع نفوذ عمال پاکستانی در بین دوستی میان کشورهای شان گردند.

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply