چرا از هفتۀ شهید تجلیل می کنیم؟! نویسنده // سید جمال اخگر

comments 0

هرگاه برگ های البوم این خاک را ورق بگردانیم افغانستان را کشوری می یابیم که گذشتۀ آن با ایثارگری ، فداکاری ، حماسه آفرینی و رشادت گره خورده و در ادوار مختلف تاریخ مردانی چون محمود غزنوی ، میرویس نیکه ، احمدشاه بابا، غازی وزیر محمد اکبر خان، غازی میرمسجدی خان،غازی غلام حیدر خان ، غازی ملا مشک عالم خان ، غازی میربچه خان و … قامت بر افراشته اند که مایه افتخار و غرور کشور و ملت ما در گذشته می باشند.
اگر واقع بینانه به حوادث نظر اندازی شود ثمرۀ همین رزمنده گی های شیر مردان ما بود که امروز ما شاهد حضور یک جغرافیای سیاسی بنام افغانستان در نقشه جهان استیم زیرا افغانستان به دلیل موقعیت حساس استراتژیک همواره مورد توجه جهان گشایان بوده که از حمله اسکندر مقدونی در سده های قبل از میلاد شروع ، چنگیزخان ، تیمورلنگ ، جنگ های اول دوم و سوم افغان و انگلیس ، هجوم ارتش سرخ (شوروی سابق) و … که روند این مداخلات تا کنون جریان دارد.
اما مردم سلحشور و رزمنده افغانستان همواره با قامت استوار و عزم راسخ در مقابل بزرگترین قدرت های جهان ایستاده و دست زورگوها و جبارین را از این آب و خاک کوتاه کرده اند.
گرامی داشت از هفته شهید در واقع پاسداری و یاد بود از قهرمانی و جان فشانی های ملیون ها مسلمانی است که در راه کسب آزادی از کشور جان های شرین خود را قربان نموده وبقای این جغرافیا را به قیمت خون خویش خریده اند.
گرامی داشت از هفته شهید ارجگذاری به جانفشانی های هزارن شهید گمنام این مرز و بوم است که به صورت مداوم و خستگی ناپذیر جانفشانی نموده ، از وجب وجب خاک کشور و نوامیس ملی هراست نموده اند.
هرچند این خامه یارای یا دبود و تحریر از حماسه آفرینی های شیران تاریخ کشور را ندارد و این نبشته موجز نمی تواند بار سنگین رسالت و آرمان حتا یک تن شهید میهن را به دوش بکشد اما جا دارد از مجاهدین سر بکفی مانند قهرمان ملی کشور شهید احمدشاه مسعود ، شهید صلح استاد پروفیسور برهان الدین ربانی ، استاد عبدالعلی مزاری ، شهید حاجی عبدالقدیر، شهید حاجی عبدالحق ، شهید سید مصطفی کاظمی ، شهید داکتر عبدالله لغمانی ، شهید مولانا عبدالرحمن سیدخیلی، شهید جنرال محمد داود داود ، شهید شاه جهان، شهید جنرال زره ور خان زاهد و… که در راستای تأمین عدالت مردانه رزمیدند و جام شهادت سر کشیدند به عنوان کاهی از کوهی یاد آوری نمود.
هفته شهید که همه ساله از تاریخ ۱۸ سنبله الی ۲۴ این ماه از آن تجلیل به عمل می آید مصادف است به روز شهادت مرد سنگر و قهرمان ملی کشور انجینر احمدشاه مسعود که در ۱۸ سنبله سال ۱۳۸۰ هجری خورشیدی در خواجه بهاوالدین ولایت تخار از سوی دو مهاجم انتحاری عرب که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند مورد سوء قصد قرار گرفت و جام شهادت را نوشید.
احمدشاه مسعود که در میان یاران و همسنگرانش به آمر صاحب معروف بود فرماندهی نترس ، شجاع ، با تدبیر ، آزاده و خوش برخورد بود که جسارت ، متانت و پایداری وی او را به الگویی در میان همرزمان اش مبدل نموده بود که حضور موصوف در جمع مجاهدین سبب قوت قلب همه بود .
نویسندگان خارجی مسعود را یکی از بزرگترین فرماندهان جهان قلمداد کرده اند که از تاکتیک های چریکی منحصر به فرد برخوردار بود و همین سبک منحصر به فرد اش سبب شکست و فروپاشی بزرگترین ابر قدرت تاریخ ( شوروی سابق ) گردید و امروز در مورد این فرمانده عیار و قهرمان ملی افغانستان ده ها کتاب و صد ها مقاله به زبان های مختلف دنیا نوشته شده است.
اما چگونه از این روز تجلیل کنیم؟
غرض پاسداری و یادبود از شهدأ در این هفته باید ختم های قرآن کریم و دعا خوانی ، محافل ادبی فرهنگی و مشاعره ، گفتمان ها پیرامون سجایای قهرمان ملی کشور و سایر شهدای راه آزادی بر گزار گردد و نیز از سربازانی که همانا راهروان مکتب آزاده گی اند قدردانی و ستایش به عمل آورند.
از راهروان مکتب شهدأ و قهرمان ملی کشور می طلبیم که در برگزاری و بزرگداشت هرچه بهتر این روز با نیروهای امنیتی کشور همکاری همه جانبه نموده و اجازه ندهند تا افراد مغرض و فرصت جو با استفاده از نام قهرمان ملی و هفته شهید دست به بی بند و باری ، فیر های هوایی ، تیز رانی در جاده های مزدحم شهر، اخلال نظم شهر و آزار و اذیت شهروندان گردند؛ زیرا دسته هایی وجود دارند که نمی خواهند این روز به آرامی سپری گردد و در سدد ایجاد درز میان مردم و برگزار کننده گان هفته شهید اند زیرا این چنین افراد دیده نمی توانند تا مردم این هفته را در فضای صلح و صمیمت تجلیل نمایند.
به امید برگزاری مصئون و هرچه با شکوه هفته شهدای راه آزادی!

Comments

Leave a Reply