شبکه‌های اجتماعی عامل گمراهی و افراط در جوانان

comments 0

رسانه‌ها تاثیرات مثبت و منفی بر افراد دارند. در حال حاضر رسانه‌های اجتماعی بخش حائز اهمیتی از زندگی انسان‌ها شده‌اند و تاثیر چشمگیر بر رفتار و ذهن کاربران دارند. به این ترتیب به دلیل تاثیرگذاری بالای شبکه‌های اجتماعی نمی‌توان از اثرات منفیِ آنها بر کاربران چشم پوشید.
محققان و کارشناسان معتقدند رسانه‌های اجتماعی در عین حال که کاربردهای مثبتی دارند از طرفی هم افراد را به انجام رفتارهای خشن و افراطی ترغیب کرده و رفتارهای آنان را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
پیشرفت در تکنولوژی به دسترسی بیشتر به سلاح و مواد انفجاری منجر شده و حتی در شبکه‌های اجتماعی کاربران بیشتر به استفاده از آنها تشویق می‌شوند. شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک، توئیتر و اینستاگرام از محرک‌های جرائم خشن به حساب می‌آیند.
به گزارش اینترنشنال بیزینس تایمز، کارشناسان همچنان اظهار داشتند: در حالیکه خشونت در جوانان از فاکتورهای متعددی همچون فقر، اذیت و آزار در دوران کودکی یا دیگر اختلالات روانی ناشی می‌شود، قرار گرفتن در معرض خشونت‌های رسانه‌ای نیز نقش چشمگیری در شکل‌گیری و تشدید رفتارهای خشن بازی می‌کند.
از سوی دیکر با گسترش نرم افزارهای شبکه های اجتماعی، بیشترین زمان جوانان در شبکه ها اجتماعی صرف شده و به طور کامل از مطالعه کتاب و آموختن مطالب جدید تعلیم و تحصیل باز میمانند .

یکی از مهمترین تغییراتی که در زندگی حدود 30 میلیون کاربر فضای مجازی اتفاق افتاده است، تغییر در سبک و میزان مطالعه آنها است.

در حال حاضر کاربران فضای مجازی زمان زیادی را برای استفاده از فضای مجازی و مرور مطالب در صفحات وب اختصاص می دهند، اما براستی این زمان زیاد برای مرور مطالب می تواند جای فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در جامعه بگیرد؟

سرعتی که به دنبال استفاده از فضای مجازی، کاربر برای پاسخگویی به سوالات خود آن را تجربه می کند، رغبت مخاطب را برای تورق در کتب از بین برده و در حقیقت فرهنگ کتابخوانی را قربانی می کند.
هرچند امروزه برای مقابله با نرخ کاهشی کتابخوانی در جهان، کتابخانه های دیجیتالی بسیاری راه اندازی شده اند، اما همچنان مطالب جذاب و متنوع در فضای مجازی یکی از موانع پیش روی استفاده از این کتابخانه ها به شمار می رود. خواندن دو سه پاراگراف از یک رمان معروف یا فلان جمله قصار یک فیلسوف بیشتر ازاینکه کمکی به رشد مطالعه کند بیشتر باعث میشود احساس بی نیازی به مطالعه تقویت شود . پس بهتر است در فضای مجازی باشید، ولی هرگز آن را جانشین مطالعه کتاب و روزنامه نکنید.
تحقیق و نگارش : شمس حقجو

Comments

Leave a Reply