رابطه ی قمه زنی ها و اسلام هراسی در افغانستان!!!

comments 0

0 Views

دیروز مصادف بود با روز هفتم محرم الحرام سال ۱۳۹۶(ه.ش) . عده ایی از جوانان خونگرم و کم بصیرت در خیابان های پر ازدحامِ کابل با قمه زنی ، جاری نمودن جوی های خون ، از مذهب تشیع و مکتب عاشورایی نمونه ایی از داعشیان مدرنِ دیگری را تصویر سازی کردند که برای یک تعداد از مسلمانان و کشورهای غیر اسلامی که از حواثِ و جنایاتِ بی رحمانه ی داعشیان در این سالهای اخیر روح و امنیت روانی شان را جریحه دار گردیده بود دوباره از نوع دیگر خشونتِ خودزنی و خون ریزی بدست خویشتن را در رسانه ها و شبکه های اجتماعی تازه کرده اند.
براستی تا اکنون از خود پرسیده ایم که از نگاه بُعد روانی و چهره سازی اسلام هراسی بین جوانان تشیع افغانستان که دیروز با قمه زدن و با ریختن خون در سرک های کابل با داعشیان و تروریستان برای دنیا میتواند تصویر واقعی از اسلام رحمانی در عصر مدرن را به نمایش بگذارد؟؟؟
در حقیقت این تصاویر از خون ریزی ها با تیغ های تیز و کلان ، پاره پاره کردن بدن، جاری شدن خون از سر و سینه برای بشریت در این عصر چه پیامدهایی با خود به همراه خواهد داشت؟؟؟ آیا با این گونه اعمال غیر عقلانی انتظار مقبولیت مکتب عاشوارایی را داشته باشیم و یا انزجار نفرت از مکتب عاشورایی و در کُل از اسلام برای جهانیان؟؟؟
دینِ منهای عقلانیت و عقلانیت منهای دین در طول تاریخ خشونت پرور و دهشت پرور بوده است. هیچ فرقی بین اسلام هراسی از بُعد روانی بین داعشیان ، تروریستان و جوانان قمه زن کابل نمیتوان قائل شد…
امروز با وصفِ زندگی در عصر تکنالوژی و ارتباطات متاسفانه یک تعداد از جوانان تشیع نتوانسته اند شور و محبت عاشورایی را با شعور و درک واقعی از مکتب عاشورایی باهم پیوند بزنند و بتوانند با خلق ارزشها و اخلاقیات انسانی در راستای فرهنگ و شعور والای انسانی در کشور و جهان یک راهکار توام با عقلانیت با رویکرد زندگی مسالمت آمیز، تساهل و مدارا بین تشیع و تسنن یک گفتمان منطقی و عقلانی بوجود بیاورند.
امروز دیگر فرصتِ آن نیست که جوانان تشیع و تسنن در راستای چهره سازی داعشی از اسلام ( اسلام هراسی) بطور غیر آگاهانه بازیچه قرار بگیرند. با ایجاد چهره ی خشن و بی رحم از اسلام در سطح منطقه و جهان واردِ فازی شوند که غیر از تخریب و تضعیف چهره ی اسلام رحمانی بدست خویشتن هیچ گونه ارزشی نداشته باشد.
با درکِ عصر ارتباطات و رسانه ها که رکن اصلی امروز بشر محسوب میشود هرگونه رفتار و تصویر سازی نامطلوب ، چهره ی خشن از اسلام در حقیقت قرار گرفتن در پروژه ی اسلام هراسی و ضربه وارد کردن بر چهره ی ناب اسلام رحمانی است. قرائت های سوء و منهای عقلانیت از دینِ اسلام نه تنها بستر های خشونت پرور و اسلام داعشی را تضعیف نمیکند بلکه عامل اصلی ایجاد بهانه برای گروهک های( وهابی) که فتوای مهدورالدم بودن خون و مال ، زنان و فرزندان مذاهب را صادر میکنند مهر تایید و تقویت میزند.
در اخر از تمام جوانان با بصیرتِ کشور میخوام از تکرار اینگونه رفتار و اعمالی که از اسلام رحمانی چهره ی داعش سازی ، ایجاد بسترهایی که خشونت را تقویت میکند جداً خود داری کنند. جوانان پر شور و آگاه کشور در جهتِ درک واقعی از مکتب عاشورایی در عصر کنونی و ایجاد گفتمانِ زندگی توام با صلح، همزیستی ، اخوت و احترام به ارزشهای متقابل مذهبی با رویکرد عقلانی آن از عناصر نیاز روح جامعه افغانستانی است. تا هم محبت واقعی اهل البیت پیامبر در قلوب مسلمانان تقویت و هم دعوت رحمانی از اسلام برای جهانیان باشد…
نگارنده: محمدرضا” مبارز “

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply