مردم افغانستان از طالبان متنفر هستند

comments 0

5 Views

هندوکش-کابل: طبق آمار منتشرشده در رسانه‌های کشور، در ماه جدی، ۵۰ غیرنظامی کشته و ۸۸ غیرنظامی دیگر زخم برداشته‌اند. از این میان، ۸ غیرنظامی به شمول ۳ خانم و یک خبرنگار توسط گروه طالبان و افراد ناشناس ترور شده‌اند.
در ماه جدی سال روان خورشیدی، هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و گروه طالبان از وقفه‌ی سه هفته‌ای برای ادامه‌ی گفت‌وگوهای صلح افغانستان به دوحه برگشتند؛ هم‌زمان با آن، میدان‌های نبرد نیز در این کشور داغ‌ بود. طبق آماری که جمع‌آوری شده است، تنها در ماه جدی ۲۳۷ نفر از نیروهای امنیتی و دفاعی، طالبان و غیرنظامیان کشته شده‌اند.
هم‌چنان طبق اعلامیه‌های وزارت دفاع ملی افغانستان، در کل، ۱۹۷ نفر از جنگ‌جویان طالب به شمول والی نام‌نهاد ولایت فراه و ۱۱ عضو شبکه‌ی حقانی در جنگ با نیروهای امنیتی افغانستان، کشته شده‌اند.
در کنار کشته شدن طرف‌های درگیر جنگ، غیرنظامیان افغانستان نیز آسیب دیده‌اند. طالبان افزون بر حمله‌های تهاجمی بر پاسگاه‌های ارتش افغانستان، دست به حملات تروریستی‌ای‌ زده‌اند که بیشتر از غیرنظامیان قربانی گرفته است.
طبق آمار منتشرشده در رسانه‌های کشور، در ماه جدی، ۵۰ غیرنظامی کشته و ۸۸ غیرنظامی دیگر زخم برداشته‌اند. از این میان، ۸ غیرنظامی به شمول ۳ خانم و یک خبرنگار توسط گروه طالبان و افراد ناشناس ترور شده‌اند.
هم‌چنان در این ماه، در حمله‌های تهاجمی طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی و افراد ملکی، ۱۱ غیرنظامی کشته و ۹ تن دیگر زخم برداشته‌اند.
بیشتر تلفات غیرنظامیان در حمله‌های تروریستی با استفاده از ماین‌های کنار جاده‌ای و مقناطیسی گروه طالبان بوده است. طبق معلومات رسانه‌های کشور، ۲۹ غیرنظامی به شمول زنان و کودکان در ۱۰ حمله‌ی انتحاری با استفاده از ماین مقناطیسی کشته و ۲۸ نفر دیگر هم زخم برداشته‌اند. بر مبنای گزارش‌ها، بیشترین ماین جاسازی شده در شهر کابل بوده است.
بر اساس گفته‌های وزارت داخله، ۳ نفر از عاملان ترور یوسف رشید، رییس اجرایی مرکز حمایت از انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان-فیفا-، عاملان ترور رحمت‌الله نیک‌زاد، خبرنگار تلویزیون الجزیره که هردو در ماه جدی ترور شده بودند، بازداشت شده‌اند. هم‌چنان وزارت داخله از دستگیری گروه پنج‌نفری جاسوسی- تروریستی طالبان و شبکه‌ی حقانی خبر داده است.
همین‌گونه بر اساس اعلامیه‌ی (۱۴ جدی) ریاست محترم امنیت ملی، از ترور یک خبرنگار در ولایت خوست جلوگیری و طراحان این حمله که عضو شبکه‌ی حقانی بوده‌اند، نیز دستگیر شده‌اند.
گفتنی است که این حمله‌ها بیشتر در ولایت کابل، هرات، کندز، غزنی، کندهار، تخار، فاریاب، فراه، نیمروز، هلمند، کاپیسا، ننگرهار، بلخ، خوست و بغلان رخ داده است.
همین‌گونه، در این ماه، ۱۲ نیروی خیزش مردمی درنتیجه‌ی حمله افراد نفوذی گروه طالبان در ولایت هرات کشته شده‌اند. این گروه در کنار داغ‌ نگه‌داشتن میدان جنگ، افراد غیرنظامی را نیز ربوده‌اند. بر طبق معلومات رسانه‌ها، گروه طالبان، ۳۶ غیرنظامی را در ماه جدی سال روان، ربوده‌اند. این گروه، در ۱۴ جدی سال روان، ۲۰ مسافر را از مسیر شاهراه بغلان و در هشتم این ماه، ۹ مسافر را از ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی با خودشان برده‌اند.
هم‌چنان طالبان پس از به آتش‌ کشیدن شش تانکر تیل در ولایت بغلان، ۶ راننده‌ی موتر رابا خود برده‌اند که از این میان، ۵ مسافر ربوده‌شده در ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی از نزد طالبان موفق به فرار شده‌اند؛ اما از سرنوشت دیگر ربوده شدگان خبر تازه‌ای در دست نیست.
با ادامه داشتن خشونت و داغ بودن میدان جنگ، بر علاوه‌ی اعلامیه‌ها و واکنش‌های دو طرف درگیر جنگ، کمیسیون مستقل حقوق بشر و فرستاده‌ی ویژه‌ی ایالات‌متحده برای صلح افغانستان نیز واکنش نشان داده است.
عبید رادپور

Share this page to Telegram

Comments