رئیس پشین انترپول به 13 سال زندان محکوم شد

comments 0

87 Views

هندوکش _ چین: به اساس گزارش بی بی سی؛ روز سه شنبه مورخ 21 جنوری، دادگاه در چین منگ هونگوی، رئیس پیشین پولیس بین المللی (انترپول) را به جرم دریافت رشوه به سیزده و نیم سال زندان و به پرداخت دو میلیون یوان جریمه نقدی محکوم به مجازات نموده است.
منگ هونگوی که اولین رئیس انترپول از کشور چین بود، وی در زمان سفر از فرانسه به چین در سپتامبر سال ۲۰۱۸ ناپدید شد.
او قبل از رسیدن به ریاست انترپول، معاون وزارت امنیت عمومی چین بود. و مقر پولیس بین‌الملل انترپول در کشور فرانسه موقعیت دارد.
چین بعداً تأیید کرد که منگ هونگوی در چهارچوب برنامه شی جین پینگ، رئیس جمهور این کشور، برای مبارزه با فساد بازداشت شده است. و آقای منگ نیز اعتراف کرده است، که بیش از ۲ میلیون دالر رشوه گرفته است.
در بیانیه دادگاه آمده است که آقای منگ به حکم دادگاه اعتراض نخواهد کرد.
وی قرار بود تا سال ۲۰۲۰ به عنوان رئیس انترپول ایفای وظیفه کند، اما این سازمان گفته است که او چند روز قبل از اعلام همسرش درباره مفقود شدنش، از سمتش استعفا داده بود.
مقامات چینی بعداً تأیید کردند که آقای منگ بازداشت شده است و در ماه اکتبر گفتند که او به ظن گرفتن رشوه تحت تحقیق قرار گرفته است.
حزب کمونیست گفته است که آقای منگ از موقعیت خود برای منافع شخصی سوءاستفاده کرده و «شیوه عجیب زنده‌گی» برای خانواده خود را از بودجه دولت تأمین کرده و اصول حزب کمونیست را نادیده گرفته است.
آقای منگ سال گذشته در جریان محاکمه گناه خود را پذیرفت.
همسر منگ هونگوی که هم اکنون در فرانسه پناهنده سیاسی است، گفته است که اتهامات علیه وی انگیزه سیاسی دارد.
شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، کارزار گسترده و بیرحمانه‌‌ی علیه فساد اداری به راه انداخته که در آن بیش از یک میلیون نفر از مسوولان مجازات شده‌اند. منتقدان می‌گویند از این کارزار برای خاموش کردن برخی از روقبای سیاسی آقای شی جینگ پینگ مورد استفاده قرار گرفته است.
عزت تبیان

Share this page to Telegram

Comments