تشدید جنگ ها از سوی طالبان در ارغنداب مردم آواره و خانه‌های شان ویران شده‌ است

comments 0

هندوکش- کندهار: ولسوالى ارغنداب، در شمال‌غرب شهر کندهار موقعیت دارد و در حدود ١٠ کيلومتر از این شهر، دور است. این ولسوالی با داشتن ٧٢ روستا، ۱۴۰ هزار باشنده دارد. هشت‌ماه جنگ در ولسوالی ارغنداب ولایت کندهار دار و ندار بیشتر باشنده‌گان این ولسوالی را گرفته و آنان را به بی‌خانمانی کشانیده است.
ارغنداب یکی از ۱۷ ولسوالی کندهار است که در ماه‌های اخیر، بیشترین خشونت‌ها را در این ولایت، گواه بوده‌است.
باشنده‌گان ارغنداب که از ترس جنگ این ولسوالی را ترک کرده بودند، بعد از پاکسازی توسط نیروهای افغان آهسته آهسته به آنجا بر می‌‎گردند؛ اما خانه‌های ویران و نیز ماین‌های کارگذاری شده در بخش‌هایی از این ولسوالی، زنده‌گی را بر آنان دشوار ساخته‌اند.
حاجی‌ محمد، یکی از باشنده‌‎گان ارغنداب که ماه‌ها پیش بدلیل تشدید حملات طالبان خانه‌اش را ترک کرده بود، اکنون برگشته‌است. او می‌گوید خانه‌اش در نبردها ویران شده‌است: «از خانه ما (جنگجویان طالب) بیرون نشده بودند. شما می‌بینید که همین باعث شده که از همه روستا خانه‌های ما بیشتر زیان ببینند».
جاده اصلی ارغنداب، به‌علت خطر ماین‌، هنوز بسته است و برگشت‌کننده‌گان به این ولسوالی، از راه های فرعی خودشان را به خانه‌های‌شان می‌رسانند.
احمدالله که پس از پنج‌ماه، با خانواده‌اش به ارغنداب برگشته، از رفت‌وآمد روزانه‌اش در این راه‌های پُر از خطر می گوید: «حالا در این چارسو، همه ماین است و کسی نمی‌تواند از میسر اصلی رفت و آمد کند».

به‌گفتۀ نیروهای امنیتی در ارغنداب، پاکسازی این ولسوالی از ماین‌ها، زمان زیادی را خواهد گرفت.
محمد رفیق، فرمانده پولیس ارغنداب گفت: «روزانه هفت‌صد، شش‌صد و پنج‌صد ماین را هم که پاک کنیم، این کار زیادی می‌شود و به شما هم معلوم است. ما مشغولیم و ماین‌ها را پاک می‌کنیم، به زمان زیادی نیاز دارد».
در جنگ‌های هشت‌ماهه ارغنداب، افزون بر بسیاری از خانه‌ها، دو پُل بزرگ و ده‌ها پلچک نیز از سوی طالبان با استفاده از مواد منفجره منهدم شده اند.
عبدالرازق، باشندۀ ارغنداب گفت: «ماین‌ها را از زمین‌های ما پاک کنند و پُلچک‌ها را دوباره بسازند؛ این خواست ما از دولت است».
اکنون این ولسوالی پس از عملیات گسترده نیروهای امنیتی ودفاعی افغان به طور کامل از وجود طالبان پاکسازی شده است و باشنده گان این ولسوالی با بیم و امید دوباره زنده گی شان را از نو آغاز کرده اند.
عبدالله اچکزی

Comments