ایالات متحده ۳۰۰ میلیون دالر امریکایی به دولت افغانستان کمک می کند

comments 0

هندوکش- کابل: ارگ ریاست جمهوری بعد از این که وزیرخارجۀ امریکا کمک سه صد میلیون دالر دیگر را با افغانستان اعلام کرد این کمک را بیانگر تعهد دوام‌دار همکاری دانسته، استقبال کرد.
دواخان مینه پال معاون رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت گفت: “کمک‌های ایالات متحدۀ امریکا نشان دهندۀ تعهد دراز مدت با حکومت و مردم افغانستان است. با وجود این که حضور نظامی ایالات متحدۀ امریکا در افغانستان کاهش می‌یابد ولی کمک‌های اقتصادی در هر عرصه با مردم و حکومت افغانستان ادامه خواهد یافت.”
وزیرخارجۀ امریکا با اعلام این کمک گفت، حکومت این کشور با کانگرس کار می‌کند تا تقریبا سه میلیون دالر کمک ملکی به افغانستان فراهم کند.
انتونی بلینکن روز چهارشنبه گفت که حکومت سابق امریکا این کمک را به پیشرفت در گفتگوی صلح مشروط کرده بود.
تصمیم دادن این کمک بعد از آن اتخاذ می‌شود که جوبایدن رئیس جمهور امریکا چند روز پیش اعلام کرد که متباقی عساکر این کشور قبل از سالروز حمله‌های یازدهم سپتمبر افغانستان را ترک خواهند کرد.
حمله‌های تروریستی که ۲۰ سال قبل در امریکا صورت گرفت و منجر به مداخلۀ نظامی ائتلاف به رهبری امریکا در افغانستان شد.
رئیس جمهور امریکا هنگام اعلام تاریخ خروج نیروها گفت که واشنگتن به کمک خود با نیروهای امنیتی-دفاعی افغانستان و برنامه‌های ملکی به شمول توانمند سازی زنان و دختران ادامه خواهد داد.
انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ امریکا گفت که این کمک وزارت خارجۀ و ادارۀ انکشاف بین‌المللی امریکا بخاطر نشان دادن حمایت پایدار از مردم افغانستان صورت می‌گیرد.
این سه صد میلیون دالر یک بخشی از بسته ششصد میلیون دالری است که دونالد ترمپ، رئیس جمهور سابق امریکا در کنفرانس بین‌المللی ماه نوامبر گذشته متعهد شده بود.
ولی نصف آن را به پیشرفت در گفتگوهای قطر مشروط کرده بود. گفتگوهای که اکنون به بن بست مواجه شده است.
اجلاس بین‌المللی که قرار بود در این هفته در استانبول برگزار شود نیز به تعویق افتاد چون طالبان اعلام کردند که درنشست استانبول شرکت نمی کنند.
عبید رادپور

Comments