آیا بایدن درتنظیم سیاست خارجی خود توافقنامه دوحه را بازنگری خواهد کرد؟

comments 0

1 Views

دولت بایدن ” توافق صلح ” ترامپ با طالبان را بررسی خواهد کرد

منبع : تایمز آف اندیا
نویسنده : چدانند راجگتا
مترجم : سید جمال اخگر

واشنگتن : کاخ سفید به روز جمعه گفت ، دولت بایدن ” توافق صلح” ترامپ با طالبان را بررسی می کند تا مشخص شود که آیا این گروه شورشی به تعهدات شان پابنده بوده و حملات خود را در افغانستان کاهش داده است یا خیر.
کاخ سفید روز جمعه گفت ، دولت بایدن “توافق صلح” توافق نامه ترامپ با طالبان را بررسی خواهد کرد تا مشخص کند که آیا این گروه شورشی حملات خود را در افغانستان کاهش داده است یا خیر.
مقامات کاخ سفید گفتند که جک سالیوان ، مشاور امنیت ملی رییس جمهور بایدن ، با حمد الله محب همتای افغان خود صحبت تلیفونی نموده و ” قصد ایالات متحده را برای بازنگری ” توافقنامه دوحه صریحا بیان کرده است ، در بیانیه ی کاخ سفید آمده است که مشاور امنیت ملی امریکا گفته است که بررسی صورت می گیرد که آیا طالبان به تعهدات شان مبنی بر قطع رابطه با گروه های تروریستی ، کاهش خشونت ها و اشتراک در مذاکرات معنی دار با دولت افغانستان و سایر ذینفعان عمل کرده اند.
در بیانیه کاخ سفید آمده است که سالیوان تاکید کرده است” که ایالات متحده با تلاش دیپلماتیک قوی و منطقوی بمنظور کمک به دو طرف برای رسیدن به یک توافق سیاسی پایدار و آتش بس دایمی ، از روند صلح پشتیبانی خواهد کرد”. وی همچنین در مورد حمایت امریکا از حقوق زنان و گروه های اقلیت به عنوان بخشی از روند صلح گفتگو کرد.
این اقدام بایدن کابل و دهلی نو را آرامش بخشید ، زیرا آنها نگران بودند که دولت ترامپ با دادن امتیازات بیش از حد در بدل تضمین های سطحی برای طالبان آنها را قربانی نموده است.
کاخ سفید ترامپ به عنوان بخشی از بی احترامی رئیس جمهور پیشین به دخالت واشنگتن در ” جنگ های خارجی ” بدون در نظر گرفتن مشارکت ایالات متحده ” آشکارا در بیرون کردن نیروهای آمریکایی از افغانستان و دیگر صحنه ها عجله کرده است.
بر اساس توافقنامه که در ماه فبروری 2020 میان نمایندگان ترامپ و طالبان امضا شد ، ایالات متحده و متحدین ناتو در صورت تایید کنند که طالبان به وعده های خود عمل کرده و به القاعده و سایر شبه نظامیان در مناطق تحت کنترول شان اجازه فعالیت نداده و گفتگو های صلح ملی را ادامه داده باشند ، طی 14 ماه تمام نیروهای خود را از افغانستان بیرون می کنند .
این معامله که براساس تضمین های سطحی صورت گرفته بود ، پاکستان را که افغانستان را ” عمق استراتیژیک” خود و زمینه برای مقابله با هند و اثبات خود در منطقه می داند ، به وجد آورد.
این که بایدن توافقنامه دوحه را بازنگیری می کند توسط وزیر امورخارجه جدید آنتونی بلینک تایید و تاکید می کند که” واشنگتن هنوز به پایان دادن جنگ های ابدی امریکا متعهد است ، اما همچنین می خواهد ” برخی از ظرفیت ها را برای مقابله با هرگونه تجدید حیات تروریسم حفظ کند. این همان چیزی است که در وهله اول ما را به آنجا کشانید”
تحولات روز جمعه نشان داد که ایالات متحده همچنان با دوستان و متحدان خود اختلاف خواهد داشت ، اما این همان بازگشت به مکالمه “دوستانه و محترمانه” خواهد بود ، همانطور که مکزیک گفتگوی بین بایدن و ابرادور را برجسته می کند. “همیشه قرار نیست که با ایالات متحده همسویی کاملی داشته باشیم.
این در مورد هر رئیس جمهور مشخص است ، اما ما در شرایطی هستیم که بسیار به ارزش ها تمرکز می کنیم . من خیلی مشتاقانه منتظر همکاری با رییس جمهور بایدن و جستین ترودوی کانادا هستم.
کاخ سفید بایدن قبلاً اعلام کرده است که ادامه روابط خوب با هند را در راستای حمایت دو جانبه از دهلی نو در واشنگتن می بیند.
رئیس جمهور بایدن ، که بار ها به هند سفر کرده است ، به رابطه موفقیت آمیز طولانی و دو جانبه میان رهبران هند و ایالات متحده احترام گذاشته و ارزش آن را می داند . او توقع ادامه چنین روابط را در آینده نیز دارد.
جان پسکی سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه گفت ، که انتخاب اولین معاون رئیس جمهور آمرکیا از نژاد هندی به این روابط کمک می کند.
بایدن در سال های 2008 و 2013 از هند بازدید کرد ، و عجیب تر از آن با اقوام و خانواده های دور خود در هند نیز ملاقات کرد ، پنج نسل بایدن که ممکن است پدر بزرگ “بزرگ ، بزرگ ،بزرگ ، بزرگ” ، بزرگ جو بایدن هندی تبار باشد که کاپیتان در شرکت بازرگانی هند شرقی بود و پس از ازدواج در هند مستقر شد.

Share this page to Telegram

Comments