10 اشتباه تشدیدکننده‌ی یبوست

comments 0

0 Views

بخش خدمات صحت سایت

یبوست واقعاً ناراحت‌کننده و گاهی دردناک است و اگر دچارش باشید پس به احتمال زیاد، راهکارهای زیادی را تاکنون امتحان کرده‌اید. اما اشتباهاتی وجود دارند که اگر مرتکب‌شان شوید، این راهکارها نه تنها بی‌فایده‌اند بلکه یبوست‌تان را تشدید نیز می‌کنند. گاهی یبوست، علامت مشکلی جدی مانند سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS) یا دیورتیکول است. اگر یبوست‌تان بیش از دو هفته طول کشید به داکتر مراجعه کنید.

غذاهای تشدیدکننده یبوست

گاهی اوقات با حذف برخی مواد غذایی و تغییراتی کوچک در سبک زندگی می‌توان یبوست را برطرف کرد و یا این که از وقوع آن جلوگیری کرد. گاهی هم کارهایی انجام می‌دهیم که اوضاع را وخیم‌تر می‌کند.

مصرف هر آنچه از آرد سفید تهیه شده باشد

آرد سفید همان گندمی است که فیبرهایش دور ریخته شده است و همان‌طور که می‌دانید فیبرها برای سلامت دستگاه هاضمه و حرکات منظم آن لازم‌اند؛ بنابراین، برای کمک به رفع یبوست و همچنین جلوگیری از بازگشت آن، خوراکی‌هایی که با آرد سفید تهیه شده‌اند مانند شیرینی‌ها، کیک‌ها، بیسکویت‌ها، دونات‌ها، پپرونی، پیتزا و ساندویچ‌های تهیه شده با نان سفید و تست را حذف کنید.

خوردن گوشت‌های آماده شده

گوشت‌های آماده شده به سختی در دستگاه هاضمه هضم می‌شوند و همچنین اغلب دارای نیترات هستند که موجب یبوست می‌شود. پس برای رفع یبوست و جلوگیری از بازگشت آن از مصرف سوسیس، کالباس، هات‌داگ و … بپرهیزید.

بی‌تحرک بودن

به خاطر یبوست، بی‌تحرک ماندن یک اشتباه بسیار بزرگ است. درست است که یبوست شدید می‌تواند حرکت کردن را ناراحت‌کننده کند اما باید تحمل کنید و تحرک داشته باشید. ورزش، به عملکرد هضم تان کمک می‌کند. نیازی نیست تمرینات طولانی‌مدت و شدید انجام دهید. حتی پیاده‌روی‌های سبُک یا چند تمرین در خانه نیز می‌توانند مؤثر باشند.

مصرف مکمل کلسیم یا آهن

بهتر است وقتی که یبوست دارید، مکمل کلسیم و آهن مصرف نکنید. این مواد معدنی در انقباضات سیستم هضم تان اختلال ایجاد می‌کنند. در واقع، دریافت این املاح از طریق منابع گیاهی نیز باید همراه با فیبر فراوان باشد که یبوست را کمتر می‌کند.

مصرف زیاد ملین‌ها

ملین‌ها ممکن است راه‌حلی بسیار عالی برای رفع یبوست‌تان به نظر برسند؛ اما مصرف زیاد و مکرر آن‌ها در واقع تأثیر معکوس دارد. وابسته شدن سیستم دفعتان به این ملین‌ها می‌تواند یبوست را بدتر کند. فقط گهگاه از ملین استفاده کنید. بهتر است از روش‌هایی که ثابت شده در تخفیف یبوست مؤثر اند بهره ببرید مانند نوشیدن آب فراوان و افزایش مصرف فیبر.

خوردن غذاهای آماده شده

اوضاع یبوست با مصرف غذاهای آماده شده خراب‌تر خواهد شد. این‌گونه خوراکی‌ها سرشار از سدیم هستند که با پایین آوردن میزان آب مدفوع، دفع آن را سخت‌تر می‌کند.

 

خوردن شکلات

خوردن شکلات مشکل یبوست‌تان را رفع نمی‌کند و در واقع می‌تواند بدترش هم بکند. خیلی از افرادی که یبوست و سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر دارند می‌گویند که با خوردن شکلات، علائم یبوست‌شان تشدید می‌شود. محققان هنوز نمی‌دانند علت این ارتباط چیست اما عناصری مانند شیر و کافئین ممکن است تأثیرگذار باشند.

مصرف زیاد لبنیات

حتماً می‌دانید که مصرف زیاد  لبنیات آماده شده می‌تواند با کُند کردن هضم، سبب یبوست شود. برخی، لاکتوز و پروتئین‌های آن را مسئول این اتفاق می‌دانند. زمانی که یبوست دارید انواع پنیر، بستنی، ماست و سایر محصولات لبنی را مصرف نکنید. و اما ماست، بعد از رفع یبوست شاید بخواهید آن را وارد رژیم غذایی‌تان کنید. پروبیوتیک‌های آن به سلامت دستگاه هضم تان کمک می‌کنند و باعث می‌شوند که احتمال ابتلا به یبوست در آینده کمتر شود. پس بعد از رفع یبوست آن را امتحان کنید.

. مصرف برخی از داروها

بیشتر داروهای فشارخون می‌توانند یبوست را بدتر کنند زیرا مدر هستند. این داروها، مایعات بدن را دفع می‌کنند و مدفوع را سخت و خشک می‌کنند.

مصرف داروهای آنتی‌اسید برای درمان سوزش معده نیز اثر بدی بر یبوست دارند، مخصوصاً اگر حاوی آلومینیوم و کلسیم باشند.

داروهای ضدافسردگی نیز می‌توانند یبوست را دردسرسازتر کنند.

اگر فکر می‌کنید دارویی که مصرف می‌کنید علت یبوست شماست، با داکتر تان این مسئله را مطرح کنید تا در صورت امکان داروی دیگری را جایگزین کند.

خوردن غذاهای سرخ‌شده

مانند گوشت‌های آماده شده، هضم غذاهای چرب و سرخ‌شده هم برای بدن بسیار سخت است، بنابراین سرعت فرایند هضم را کاهش داده و باعث یبوست می‌شوند.

برای رفع یبوست و جلوگیری از بازگشت آن، از مصرف گوشت سرخ‌شده،برگرهای آماده، چپس، مرغ سرخ‌شده و ماهی سرخ‌شده بپرهیزید.

صحتمندی شما آرزوی ماست .

Share this page to Telegram

Comments