یحیی شیدا

comments 0

0 Views

یحیی شیدا در سال 1303 در شهر تبریز چشم به جهان گشود ، پدرش حسن یوزباشی چرندابی از مبارزین انقلامشروطه بود.

استاد تحصیلات ابتدایی را در مدرسه جامی گذرانده و سپس وارد مدرسه ادب در رشته ریاضی می شود اما بعدا تغییر رشته داده و وارد هنرستان در رشته مکانیک می شوند ولی دوباره هنرستان را رها کرده و وارد مدرسه فردوسی می شوند و دیپلم ادبی را در آن مدرسه اخذ می نمایند.

پس از دوره متوسطه در سن 24 سالگی در سال 1327 وارد عالم مطبوعات می شود و در روزنامه (آزادمرد) به عنوان سردبیر به نوشتن مقالات سیاسی ، اجتماعی می پردازد و بعدها در روزنامه  مهد آزادی نوشتن صفحه ترکی را به دست می گیرد.

استاد شیدا مسلط به زبانهای عربی ، فارسی ، ترکی ، آلمانی بود . استاد غیر از کار مطبوعاتی  به نوشتن شعر نیز مشغول بو د که از 19 سالگی شروع به شعر گفتن کرده و از بدعت گذاران دنیای شعر محسوب می شود که قایل به سبک خاصی نبوده و بیشتر سبک ها و روش ها را در سرودن شعر امتحان کرده اند و شعر هایش در مورد وطن پروری و دفاع از انسانهای محروم می باشد. از معروفترین اشعار استاد می توان به شعر ساری کوینک اشاره کرد که به گفته خود استاد از شعر (( بهجت آباد خاطیره سی )) استاد شهریار الهام گرفته اند و البته استاد شهریار نیز خود علاقه بسیاری به این شعر داشته اند .این شعر سمبولیک از اشعار موفق استاد می باشد که در سال 1343 به صورت نوار کاست در همه جا پخش شد که حتی به خارج از مرزها نیز رسیده بود و مضمون آن در مورد اصول تشکیلات شاه و ساواک می باشد .

Share this page to Telegram

Comments