گپ هفته// داعش تهدید بالقوه برای افغانستان و آسیای میانه

comments 0

0 Views

رسانه های تاجیکستانی روز گذشته (چهارشنبه ۱۵ عقرب) از کشته شدن ۱۵ عضو داعشی در درگیری با نیروهای این کشور در مرز تاجیکستان و ازبکستان خبر داده اند.
رسانه های تاجیکستانی به نقل از سازمان مرزبانی کمیته امنیت ملی تاجیکستان گفته اند که تروریست‌ها متشکل از ۲۰ نفر بودند که به یک قرار گاه نیروهای مرزی در مرز تاجیکستان و ازبکستان حمله کردند که در نتیجه درگیری پانزده تن آنها توسط پولیس تاجیکستان کشته و پنج تن دیگر آنها بازداشت گردیده اند.
در خبر آمده است که این افراد از از جانب منطقه شرتوز به منطقه قبادین تاجیکستان با هدف حمله تروریستی نفوذ کرده بوده اند.
با توجه به این که داعش در کشورهای عراق و سوریه رو به زوال نهاده است و در افغانستان نیز حساسیت ها نسبت به حضور جنگجویان این گروه یکی از دغدغه های اصلی مردم و حکومت افغانستان میباشد، گفته میتوانیم که داعشیان در صدد یافتن جای پا در آسیای میانه میباشند و این جای پا باز کردن در صورتی امکان پذیر است که این گروه دست باز در مناطق افغانستان داشته باشد.
با آن که افغانستان همه روزه علاوه بر گروه تروریستی داعش با طالبان و شبکه حقانی نیز درگیر نبرد میباشد و تا کنون سه رهبر شاخه ی خراسان گروه داعش را به قتل رسانیده است در واقع نشان دهنده عکس العمل جدی مردم و حکومت افغانستان در مقابل این پدیده تروریستی است.
بدین معنا که داعش به همان اندازه که تهدیدی برای کشورهای آسیای میانه تلقی میگردد بیشتر از آن برای افغانستان خطر ساز است زیرا ما تا کنون شاهد ده ها حمله مرگبار تروریستی از سوی این گروه وحشی در مساجد ، محلات عامه و حتی ورزشگاه بوده ایم.
دولت های آسیای میانه طوری برداشت میکنند که گویا افغانستان پناهگاه امن داعشیان است و هیچ خطری این گروه را در افغانستان تهدید نمیکند اما باید برای شان خاطر نشان گردد که نیروهای امنیتی افغانستان با جدیت تمام در کار نابودی این گروه ها فعال اند و تروریستان حتی در امن ترین جاها از خطر حملات هدفمند قطعات ویژه امنیت ملی و کماندوهای ارتش در امان نیستند.
باید دولت افغانستان برای کشورهای آسیای میانه تفهیم کند که داعش خطر بالقوه برای تمام کشورهای منطقه است و تنها راهی که میتوان با این پدیه خطرناک تروریستی کنار آمد وحدت نظر ، شریک ساختن معلومات های استخباراتی با همدیگر و اقدام به موقع در کار نابودسازی آن میباشد و با ملامت قرار دادن یک دیگر نمی شود راه بجایی برد.

Share this page to Telegram

Comments