گپ هفـــته/تسلیمی بیش از 200 جنگجوی داعش در جوزجان می تواند گلیم این گروه را در شمال برچیند

comments 0

0 Views

هندوکش: به تازه گی خبر تسلیمی بیش از که 230 جنگجوی داعش در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان به نیروهای امنیتی افغانستان به نشر رسید و گفته می شود که در جمع این تسلیم شده گان 30 زن و کودک نیز شامل اند.
خبر های منتشر شده می رسانند که صبح دیروز چهار شنبه 10 اسد مولوی حبیب‌الرحمان و مفتی نعمت‌الله ، معاون رهبر گروه داعش در جوزجان درزآب با افراد تحت امر خویش همراه با سلاح‌های سبک و سنگین به ارتش ملی تسلیم شده اند که علاوه بر جنگجویان داخلی در میان تسلیم شده گان اتباع خارجی نیز شامل می باشند.
این در حالی است که به تازه گی خبرهایی مبنی بر ربودن خانم ها و تجاوز بر آنان از سوی افراد گروه داعش در جوزجان به رسانه ها درز کرده بود بناءً به اثر توجه و فشارهای نیروهای امنیتی کشور بالای این گروه ، معاون گروه داعش با افراد زیر فرمان خویش وادار به تسلیم شدن گردیدند.
با توجه به وضعیت پیش آمده در شمال و به ویژه ولسوالی درزاب جوزجان آیا پیوستن این جنگجویان در کار تأمین امنیت و ثبات شمال افغانستان مؤثر واقع خواهد شد و پس از این باشنده گان شمال می توانند نفس راحت بکشند و یا خیر؟
هرچند خوشبینی بیش از حد در مورد پیوستن این داعشیان پیش از وقت خواهد بود اما گفته می توانیم که پیوستن دستکم 200 جنگجوی داعش که پابند هیچ نوع شرایط و ضوابط ادبی ، اخلاقی ، دینی و بشری نمی باشند می تواند به دلایل ذیل برای باشنده گان شمال کشور نوید بخش باشد.
_مناطقی که پیش از این گروه داعش در آن مستقر بودند از وجود آنان خالی گردیده و باشنده گان محل می توانند به راحتی هرچه تمام ، به کار و مشاغل خویش رسیده گی نمایند.
_ خانم ها و کودکان مناطق مختلف درزاب که پیش از این به شدت از سوی داعش در معرض خطر قرار دارشتند از این آسیب پذیری جدی بدر آمده و در فضای مناسب تری زندگی را به تجربه بنشینند.
_پیوستن معاون داعش و افراد زیر فرمانش به شدت بقیه جنگجویان داعش و سایر مخالفان دولت را تحت تأثیر قرار داده می تواند زیرا شخصی که تا دیروز داعش را رهبری می کرد امروز به دولت تسلیم می گردد که این در ذات خود نمایانگر قوت نیروهای امنیتی و ضعف جدی مخالفان می باشد ، به همین منظور احتمال پیوستن سایر افراد داعش و حتا طالبان به دولت در شمال متصور است زیرا درزاب یکی از مهم ترین پایگاه های داعش در شمال محسوب می شد و با پاکسازی داعش از این ولسوالی مخالفان دولت در ساحات دیگر به شدت آسیب پذیر می شوند و راهی جز تن دادن به صلح در پیش نخواهند داشت.
_ اقتدار و ماهیت دولت در انظار عامه و باشنده گان محل بالا می رود و شهروندان روستاهای دور افتاده متوجه می شوند که دولت به آنها توجه دارد و از آنان در مقابل هر گونه تجاوز و بی عدالتی دفاع می نماید.
_با آمدن امنیت و ثبات در ولسوالی درزاب بیجا شده گان داخلی دوباره به خانه و کاشانه ئ شان بر می گردند و نرخ بیکاری در شهر شبرغان پایین می آید.
در شرایطی که دولت از یک سو با زورمندان محلی مبارزه جدی را در پیش گرفته و از جانب دیگر فشارها را از راه های گوناگون بالای مخالفان مسلح افزایش داده است گفته می توانیم که این تلاش ها بدون شک در کار تأمین ثبات ، نظم عامه ، اشتغال زایی و حمایت از دولت مؤثر و مثمر خواهند بود.
اما این بدان معنا نیست که حکومت تمام چالش ها را بر طرف نموده و همه جا گل و گلزار است بل این بدان معناست که ما از تلاش های دولت در راستای کشانیدن مخالفان از جنگ به زندگی مسالمت آمیز و سپردن مجرمین به پنجۀ قانون ابراز خوشبینی می نمائیم مگر راه های پر پیچ و خم زیادی مانند انتخابات پارلمانی در میزان سال جاری ، انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولسوالی ها در 31 حمل سال آینده و تأمین امنیت این دو انتخابات از چالش های عمده فرا راه دولت می باشد که بایست به آن توجه شود.

Share this page to Telegram

Comments