گپ هفته// کشته شدن رهبر القاعده برای شبه قارۀ هند،نمایانگر افزایش توانایی های نیروهای امنیتی افغانستان

comments 0

0 Views

به تازه گی ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان از کشته شدن ، عاصم عمر رهبر القاعده برای شبه قارۀ هند پرده برداشت.

ریاست عمومی امنیتی ملی افغانستان در یک خبر نامه نوشته است که عاصم عمر رهبر القاعده برای شبه قارۀ هند را در ولسوالی موسی قلعه ی ولایت جنوبی هلمند ازبین برده اند.

نیروهای ویژۀ امنیت ملی به تاریخ 31 سنبله ساعت ده بجه شب از طریق زمین در منطقه خاکساری ولسوالی موسی قلعه داخل شدند، محلی که عاصم عمر و همکارانش در آن جا پنهان شده بودند که با داخل شدن این نیروها مخالفان مسلح دست به درگیری زدند و نیروهای امنیتی نیز دست به حمله زدند و عملیات الی ساعت 9 صبح اول میزان ادامه یافت که در نتیجه برعلاوه عاصم عمر، ابوریحان، مدنی، قریشی و کرامت 15 طالب دیگر نیز کشته شدند و هشت مرد و شش زن به شمول بی بی ثروت زن عاصم عمر بازداشت شدند.

باید گفت که عاصم عمر 53 ساله پاکستانی هندی‌ الاصل بود، یعنی درهند تولد شده بود، مگر خانواده‌اش به ایالت سند پاکستان مهاجر شدند و بیشتر عمرش را در کراچی پاکستان سپری کرده بود.

عاصم عمر ابتدا با حزب مجاهدین و بعداً با گروه تروریستی لشکرطیبه همکار بود، چون حزب مجاهدین و لشکرطیبه با گروه القاعده رابطه ی نزدیک داشت و کمک مالی می‌کرد، وی تمام شرایط عضویت در گروه القاعده را پیدا کرده بود و به این گروه پیوست.

عاصم عمر به پاس انجام موفقانه ده ها حمله تروریستی در سال 2014 میلادی ازسوی ایمن الظواهری رهبر فعلی این گروه به حیث رهبر شبکه القاعده در شبه ‌قارۀ هند تعیین شد.

باید گفت که دلیل آمدن عاصم عمر به افغانستان نزدیکی روابط گروه طالبان و القاعده بود که پای وی را به جنوب افغانستان کشاند و در همینجا کشته شد.

عاصم عمر در سال 2015 به همکاری گروه طالبان به افغانستان آمد و یک بستربزرگ مراکز آموزشی تروریستان و مراکز جلب و جذب را برای این گروه در حوزه جنوبی وجنوب غربی( ولایات هلمند، زابل، کندهار، فراه، غزنی و نمیروز) ایجاد کرد.

عاصم عمر با شورای کویته رابطه نزدیک داشت و ملا گل آغا مسئول مالی شورای کویته، صدر ابراهیم مسئول ایجاد روابط میان شورای کویته و ایران ملا مزمل معاون وزیر دفاع طالبان از دوستان نزدیک وی بودند.

کشته شدن عاصم عمر از سوی نیروهای امنیتی افغانستان که یکی از خطرناکترین اعضای رهبری القاعده در منطقه محسوب میشود در واقع نشان دهنده بالندگی نیروهای امنیتی افغانستان میباشد که با مهارت تمام توانستند یکی از رهبران تندرو القاعده را که از نفوذ فراوان در شبه قارۀ هند برخوردار بود مؤفقانه از صفحه ی روزگار محو کنند.

این عملیات نشان داد که هرگاه قوت های مسلح کشور حمایت و تجهیز شوند توانایی انجام حملات بسیار پیچیده را دارند و این خبر خوش برای شهروندان افغانستان میباشد.

Share this page to Telegram

Comments