گپ هفته// رهبران گروه طالبان ارادۀ جدی برای گفتگوهای صلح ندارند

comments 0

0 Views

صبح زود روزگذشته چهار شنبه 20 قوس یکبار دیگر انفجار نیرومندی آرامش باشندگان قسمت هایی از پروان،کاپیسا و کابل را برهم زد.

این انفجار حوالی ساعت 6:00صبح در نزدیک پایگاه هوای بگرام در مقابل شفاخانه‌ ی سابق تیم پی آر تی کوریایی‌ها رخ داده است.

هرچند تا اکنون رقم دقیق تلفات ناشی از این انفجار روشن نیست اما این نشان دهنده ضعف جدی و عدم توانایی در سطوح رهبری گروه طالبان را نشان میدهد.

گروه طالبان در حالی دست به این حمله میزنند که دور تازۀ گفتکوهای صلح با این گروه در قطر جریان دارد و مردم افغانستان نسبت به آغاز این گفتگوها با وجود تمام پیمان شکنی های طالبان خوشبین اند.

انفجار امروزی در واقع نشان دهنده آن است که رهبران گروه طالبان به طبل هایی میان تهی می مانند که سر وصدای شان همه جا را پیچانیده اما در عمل هیچگونه موثریت و صلاحیت اجرایی ندارند زیرا هرگاه صلاحیت اجرایی میداشتند  در حساس ترین شرایط یک بار دیگر دست به حملات انتحاری نمیزدند.

اگر فرضاً این حمله در تبانی و با دستور رهبران شورای کویته و مقام های گفتگو کننده طالبان در قطر صورت گرفته باشد بازهم پرسش کلان دیگری به میان می آید که چرا گروه طالبان به صورت یکرنگ و صادقانه در گفتگوهای صلح ظاهر نمیشوند؟

آیا نیت گروه طالبان ادامه جنگ ها در افغانستان است و یا این که باداران این گروه تاکنون دستور ائقث عهد شکنی و حملات بزدلانه را به این گروه نداده اند؟

در پاسخ به پرسش های فوق باید اعتراف کرد که ممکن تمام این پرسش ها پاسخ مثبت داشته باشند زیرا پیمان شکنی های همواره این گروه نشان داده است که طالبان هم گوش به فرمان دستور باداران خویش بوده اند،هم بالای جنگجویان خویش در خطوط مقدم جبهه و فرماندهان محلی شان تسلط ندارند و همچنان تا اکنون اراده راستین و واقعی در قبال صلح نداشته اند که حملات بالای شش درک کابل در شرایط حساس و نزدیک به رسیدن به یک توافق صلح و اکنون هم حمله بالای پایگاه هوایی بگرام میرساند که نیم کاسه ای زیر کاسه وجود دارد.

گروه طالبان در حالی موفق به دهشت افگنی در بگرام شدند و ده ها تن از باشندگان روستای جانقدم ولسوالی بگرام را به خاک و خون کشانیدند که نیروهای امنیتی کشور در کابل یک پلان شوم دیگر این گروه را نقش بر آب کردند.

گروه طالبان پلان داشتند تا بیش از ده حمله انتحاری دیگر را در شهر کابل راه اندازی نمایند که از سوی نیروهای امنیتی و کشفی کشور متوقف شدند.

طوری که فرماندهی پولیس کابل شب گذشته یک موتر مملو از واسکت های انتحاری را سلاح کلاشینکوف و بم های دستی را در ناحیه نهم کابل کشف و ظبط نمودند.

با توجه به این که طالبان از یکسو ظاهراً به گفتگوهای صلح تن میدهند و از جانب دیگر دست به حملات انتحاری و انفجاری میزنند نشاندهنده آن است که یا این گروه اراده واقعی برای رسیدن به صلح ندارند و یا این که توانایی مهار جنگجویان تحت امر خویش را ندارند!

Share this page to Telegram

Comments