گپ هفته / داعش از کجا آمد و به کجا خواهد رفت ؟

comments 0

0 Views

داعش یکی تندرو ترین گروه‌های اسلام‌گرای جهان است که اعمال خلاف شرع را تحت پوشش اسلام انجام می دهد.
ریشهٔ داعش به جماعت توحید و جهاد می‌رسد که در سال ۱۹۹۹ به رهبری ابومصعب الزرقاوی تأسیس شد و در سال ۲۰۰۴ به شبکهٔ القاعده پیوست و پس از آن به القاعده عراق شهرت یافت.
این گروه به رهبری ابوبکر البغدادی از مجاهدین سلفی و شبکهٔ القاعده جدا گردید و با دولت‌های عراق و سوریه وارد جنگ شد که این نبرد ها تا کنون به شدت جریان دارد.
داعش علاوه بر عراق و سوریه قسمت هایی از لیبیا و نیجریا را نیز در کنترل خود دارد و گروه‌های هم ‌پیمان آن در نقاط دیگر دنیا مثل کشورمان افغانستان و آسیای جنوب شرقی نیز فعالیت دارند
داعش هرگونه تعامل با کفار و مشرکین را حرام می‌داند همچنان اندیشه های اسلامی شیعیان را نیز مردود و آنها را کافر می‌داند.
داعش بخاطر تفسیر و قرائت خشن وهابیت از اسلام و خشونت وحشیانه‌اش برضد شیعه و مسیحیان معروف است و به‌قدری تندرو و سخت‌گیر است که یک و نیم میلیارد مسلمان را در جهان مرتد می‌داند.
داعش حتا با دیگر گروه‌های اسلام‌گرای سلفی ازجمله جبهه النصره شاخه رسمی القاعده در سوریه و گروه تندرو طالبان در افغانستان نیز درگیر جنگ شد.
به دلیل انجام اعمال به شدت وحشیانه این گروه، در فبروری ۲۰۱۴ ایمن الظواهری، رهبر القاعده به ‌طور رسمی هر گونه انتساب این گروه به شبکه تروریستی القاعده را رد کرد.
داعش با وجود تمام تلاش ها در حال انقراض است زیرا با گذشت هر روز متصرفات خود را در دنیا از دست داده و رهبران آنها کشته میشود تنها در جریان یک سال اخیر سه رهبر و هزارن جنگجوی داعش در افغانستان کشته شده است .
اولین رهبر داعش در افغانستان فردی به نام ملا عبدالرؤوف خادم بود که پس از مدتی فعالیت در مناطق جنوبی کشور کشته شد.
پس از وی اولین رهبر شناخته شده داعش در افغانستان، حافظ سعید اورکزی بود که در ماه اسد سال 1395 در ولایت ننگرهار بر اثر حمله هواپیماهای طیاره بدون سرنشین خارجی کشته شد.
عبدالحسیب لوگری سومین رهبر داعش در ولسوالی اچین ننگرهار بر اثر حملات هوایی کشته شد که دولت افغانستان و پنتاگون در تاریخ هفتم ثور کشته شدن وی را تائید کردند.
گفته می شود که در حال حاضر برادر حافظ سعید بعنوان رهبر جدید این گروه تروریستی در افغانستان انتخاب شده است.
اما بحث در این جاست که آیا داعش می تواند با وجود چالش هایی که در جهان و به ویژه در افغانستان با آن مواجه است کنار آمده و مجال نفوذ پیدا نماید؟
و آیا داعش در سدد انتخاب مکان امن برای ادامه حضور خویش در جهان و به ویژه افغانستان است؟
هر چند باشندگان افغانستان مردمان متدین و خدا جو استند و سالهای دراز غرض دفاع از مقدسات ، تمامیت ارضی و استقلال کشور مبارزه کرده اند.
اما چهار دهه جنگ متواتر را بر علاوه این که افغانها به سربازان آهنین مبدل نموده در ضمن از آنها تحلیلگرهای مجرب نیز درست کرده است و همین دلایل نفوذ گروهای تندرو و افراطی را در قلمرو کشور دشوار تر ساخته است.
گروهای تندروی که ظاهرن خود را علمبرداران اسلام معرفی می کنند اما اعمال شان سبب افتراق مردم از دین مقدس اسلام می گردد افغانهای آگاه دیگر به سادگی فریب شعار های میان تهی گروهای افراطی و تندرو ( داعش ، طالب ، حقانی و …) را نمی خورند، زیرا درگیری های مردم محل با داعشیان در ولسوالی های اچین،کوت،مهمند دره و دیگر جا بخوبی بیانگر این حقیقت است.
باید بپذیریم که داعش در کشورهای عربی به ویژه عراق و سوریه به شدت سرکوب شده و عمده ترین مراکز خود را از دست داده است و بر اساس گزراش رسانه های جهان جنگوهای این گروه بصورت سرام آور نابود شده اند.
اخیراً گمانه ها بر آن است که داعش در پی ایجاد یک هسته قوی در افغانستان است زیرا اراضی کوهستانی کشور می تواند آنها را از دید قوت های بین المللی و نیروهای امنیتی داخلی در امان نگهدارد.
مگر حقیقت مسلم دیگری که نباید از آن به سادگی گذشت این است که داعش در افغانستان شدید تر از سایر نقاط مثل عراق و سوریه آسیب دیده و مهترین مرکز خود را در اچین ننگرهار از دست داده است.
داعش از اعلام حضور خود در افغانستان تاکنون سه رهبر و صدها فرمانده و جنگجوی خود را از دست داده است که همه و همه بیانگر بیداری ملت و عزم متین نیروهای امنیتی افغان را در امر سرکوبی تروریستان نشان میدهد.
داعش از بدو حضورش در کشور بار ها تلاش کرد تا در نبرد رو در رو قدرت خود را بر رخ مردم افغانستان بکشد اما هر بار سنگین تر از پیش به شکست مواجه گردیده و به این حقیقت پی برد که قادر نخواهد شد تا با نیروهای دفاعی افغان رو در رو مقابله کند بناءً مانند طالب مایوس گردیده و در سدد حملات انتحاری و انفجاری بر آمده است .
هدف داعش از انجام حملات انتحاری و انفجاری ایجاد رعب و وحشت در بین مردم و کشتار افراد ملکی و بیگناه می باشد قسمی که در مسجد باقرالعلوم هموطنان متدین ما را در خانه خدا مورد هدف قرار دادند و در تازه ترین مورد کارمندان سفارتخانه عراق را در کابل و نماز گذارانی را که بخاطر تعظیم خدای یگانه در مسجد جوادیه ولایت هرات گرد آمده بودند آماج قرار دادند که در این حمله 30 نماز گذار شهید و حدود 35 تن دیگر زخم برداشتند.
بناءً به تحلیل بنده و با در نظر داشت دلایل فوق الذکر شانس استقرار داعش در کشور خیلی اندک حتا ناممکن می باشد زیرا آنها از نهایت بیچارگی مکانهایی را هدف گرفته و مورد حمله قرار می دهند که فقط و فقط افراد ملکی و بی دفاع در آنجا ها رفت و آمد دارند و این عمل شان در تناقض سریح با دین مقدس اسلام است.
وسلام
به امید نابودی تروریستان و استقرار صلح دایمی در میهن مان
نویسنده /ساوه

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *