گپ هفته//خوشبینی ها و بد بینی ها در مورد انتخابات (مسئولیت ما چیست)؟

comments 0

0 Views

در شرایطی که کمتر از ده روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کشور مانده است هنوز هم دیدگاه های متفاوت در باره انتخابات پیشرو وجود دارد .
برخی از شهروندان کشور نسبت به این پروسه با دیده ی شک و تردید نگریسته و ادعا میکنند که در انتخابات های گذشته همواره آراء مردم افغانستان به باد استهزاء گرفته شده و جایگاه اصلی خویش را پیدا نکرده است.
در همین حال برخی دیگر از شهروندان کشور با آن که انتخابات های گذشته را مورد انتقاد قرار میدهند اما تأکید به حضور گسترده و اشتراک به انتخابات میکنند زیرا تنها راه برون رفت از نابسامانی های کنونی را در مردم سالاری جستجو میکنند.
با توجه به خوشبینی ها و بد بینی هایی که در مورد انتخابات و تخلفات انتخاباتی از سوی شهروندان کشور وجود دارد باید گفت که تنها راه جلوگیری از تقلبات گسترده و بدست گرفتن سرنوشت کشور اشتراک فعال در پروسه های ملی مانند انتخابات و همکاری رای دهندگان در جهت پیشگیری از تقلب در انتخابات پیشرو میباشد، زیرا هیچگاه نمیتوان تقلب در انتخابات های گذشته را ملاک بر عدم اشتراک در انتخابات پیشرو عنوان کرد چون ما پس از سال های سال نا امنی و جنگ به یک دیموکراسی نیم بند رسیده ایم و ایجاب میکند که غرض تقویت این روند مراحل را یکی پی دیگر طی نمائیم چون یک روزه و یا در عرض یا سال نمی توان شاهد بر طرف شدن تمام چالش ها بود.
بناءً تنها راهی که میتوان این مسیر پر فراز و فرود را به درستی طی کرد همانا اشتراک گسترده و سهم فعال شهروندان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو می باشد.
با اشتراک فعال در پروسه رائ دهی و انتخاب رئیس جمهور منتخب میتواند به بنیه دیموکراسی پشتوانه خوبی شد و از این راه میتوان دیده به راه افق های روشن برای نسل های بعدی بود.
مطمئناً طالبان و سایر گروه های تروریستی در صدد تخریب اذهان عامه میبرایند و یا این که تلاش در جهت برهم زدن امنیت یک یا چند محل رای دهی میکنند اما به هیچ وجه قادر به کنترول تمام کشور و افگندن سایه دهشت و رعب در میان عموم شهروندان افغانستان نخواهند بود.
به همین منظور و به غرض نه گفتن به گروه طالبان و سایر افراطیون تنها راهی که می توان به این قماش افراد و دسته ها فایق آمد همانا اشتراک در انتخابات و تعین سرنوشت به دست خود ما میباشد.
خواست هندوکش به عنوان یک رسانه مستقل و مردمی از همه شهروندان کشور این است که همه با هم در این امر مهم اشتراک و وجیبه ملی و میهنی خویش را اداء نموده و نگذاریم که یکبار دیگر خفاشان سیه دل بر سرنوشت ما و کشور ما حاکم گردند.

Share this page to Telegram

Comments