گپ روز // چرا تروریزم تهدید جهانی است؟

comments 0

0 Views

مقام های پولیس ایالت نوادای آمریکا می گویند که تیراندازی یکشنبه شب در شهر لاس وگاس که دستکم ۵۹ کشته و ۵۲۷ زخمی به جا گذاشت از سوی شخصی بنام استیفن پداک، ۶۴ ساله، از طبقه سی و دوم هوتل مندلی بی به روی اشتراک کنندگان در یک کنسرت موسیقی محلی انجام شده و مأموران پولیس از اتاق او در هوتل مندلی بی و خانۀ وی در نوادا مجموعاً 34 میل سلاح مختلف النوع و مقداری مواد منفجره را کشف کرده اند.
هرچند داعش ادعا کرده است که این مهاجم چندی قبل به عضویت این گروه درآمده بود و مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته است اما بررسی ها تاکنون رابطه میان فرد مهاجم” استیفن پداک” و داعش را تثبیت نکرده است.
صرف نظر از چگونگی رویداد این نکته را خاطر نشان باید کرد که ایالات متحده امریکا کشوری است که علاوه بر داشتن مجرب ترین پولیس ، قوی ترین استخبارات و با داشتن مدرن ترین تجهیزات در سطح جهان ؛ در شرایط کنونی از نگاه قدرت و پیشرفت در عرصه های مختلف حرف اول را در بین کشورهای دنیا می زند.
حمله در یک کنسرت موسیقی و آنهم به یکی از مصئون ترین ایالت های امریکا در حالی صورت می گیرد که این کشور غرض نابود سازی تروریزم هزاران کیلو متر دورتر به کشور های آسیایی نیرو می فرستد و تلاش سرکوب تروریستان را در سطح جهان دارد اما در کمال ناباوری یکی از ایالت های خود اش مورد آماج قرار گرفته و صدها کشته و زخمی می دهد.
آنچه رسانه های معتبر جهانی از قول پولیس امریکا گزارش داده اند حاکی از آن است این حملۀ شگفت انگیز به وسیله یک تن انجام شده است.
با در نظر داشت چگونگی انجام حمله به این نتیجه میرسیم که تروریزم خطر جدی برای بشریت است و این پدیده همه را ، در هرجای دنیا تهدید کرده می تواند، زیرا پیش از این نیز حملات خونبار دیگری در شهرهای مختلف امریکا و دیگر ممالک بزرگ جهان مانند فرانسه ، لندن ، ترکیه و… اتقاق افتاده است.
در گپ امروز خواستم یک موضوع را برای آنعده از شهروندان عزیز کشور ما افغانستان خاطر نشان سازم که گاه گاهی عملکرد نیروهای امنیتی افغانستان را انتقاد می کنند و دلیل این انتقاد های شان نیز وقوع حادثات تروریستی در کابل و ولایات کشور می باشد.
با آن که هیچ انسان با احساسی طرفدار این نیست که حتا بینی یک شخص بیگناه خون شود؛ اما به باور ما وضعیت کنونی کشور و دشواری های پیچیدۀ امنیتی ای که جریان دارد کار محافظین کشور را بسا دشوار کرده است.
هرگاه حمله لاس وگاس را یک تن تروریست به انجام رسانیده و در نتیجه دستکم 500 تن زخمی و بیشتر از 50 تن کشته شده؛ فرض کنید اگر 23 گروه تروریستی ای که در افغانستان فعالیت دارد در خاک امریکا حضور می داشت چه گل های تازه ای را دست آب می دادند؟
امریکا با وجود همه امکانات ، تجربه و تجهیزات نتوانست موفق به شناسایی یک فرد مهاجم و یا حد اقل زنده دستگیر نمودن آن جریان حمله گردد اما نظامیان دلیر افغان ما با وجود عدم تجهیزات و امکانات لازم تا این دم از ده ها حمله بزرگ تروریستی جلوگیری نموده و همزمان در مقابل 23 گروه تروریستی که از سوی استخبارات منطقه و در این اواخر روسیه هم در جمع آنان پیوسته، در حال نبرد رو در رو استند و مقابله می نمایند.
با خواندن خبر حمله بر کنسرت در شهر لاس وگاس این موضوع به ذهن بنده خطور کرد تا در نوشتار گپ امروز ضمن ابراز تنفر خویش از کشتار و دهشت؛ از عملکرد نیروهای امنیتی کشور که مردانه وار در عدم امکانات همزمان با ده ها گروه تروریستی در گیر استند ؛ تقدیر و ستایش نمائیم.
همچنین از هموطنان عزیز خویش می طلبیم تا نظامیان عزیز مان را حمایت و همکاری نمایند.

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *