گــپ هــفته : ادامۀ بازی های پاکستان ، یا تغییر در رویکرد این کشور

comments 0

0 Views

هندوکش : پس از یک دوره ئ تشدید اختلافات بین افغانستان و پاکستان ، چندی پیش نخست وزیر پاکستان به افغانستان سفر کرده بود و در این سفر مقامات دو کشور پلان “عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی” را تصویب کردند که در این طرح نهادهای امنیتی دو کشور مکلف شده بودند تا برای تطبیق این پلان تلاش کنند.
به همین منظور در تازه ترین مورد یک هیأت عالیرتبه ئ افغانستان به ریاست محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان که در ترکیب آن محمد معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی ، ویس احمد برمک وزیر امور داخله و برخی دیگر از مقام های امنیتی کشور شامل بودند به اسلام آباد سفر نموده و با مقامات ارشد امنیتی پاکستان ( مشاور امنیت ملی ، لوی درستیز ، رهبری دستگاه امنیتی ، معین سیاسی وزارت امور خارجه، رییس اپراسیون، مشاور امور اقتصادی صدر اعظم و سایر مقامات عالیرتبه پاکستانی ) دیدار و گفتگو نمودند.
در این دیدار در بخش امنیتی توافق دو جانبه صورت گرفت تا برای عملی شدن ۶۶ فقره تعهداتی که در “پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی” تذکر رفته است هر چه زودتر گام‌های عملی برداشته شود.
مهمترین موضع مورد بحث دو طرف در مورد پروسه صلح بود و در کنار آن در مورد انتقال برق آسیای مرکزی از طریق افغانستان، ایجاد سهولت‌ها برای ترانزیت و تجارت از آسیای مرکزی به گوادر و احداث خط آهن در تطابق با تعهدات بین المللی طرفین، و توسعۀ شاهراه جلال‌آباد – کابل نیز توافقات صورت گرفته و قرار بر آن شد تا طی ده روز آینده آجندای مشخص تیم‌های کاری تدوین گردد.
با آن که دفتر شورای امنیت ملی کشور این سفر را پر دست آورد توصیف کرده است اما آیا به راستی پاکستان می خواهد در رویکردهای خویش تغییر بیاورد و یا همچنان در سدد ادامه بازی های دوگانه خویش می باشد؟
تجربه نشان داده است که مذاکره با پاکستان هیچ گاه نتیجه دلخواه برای افغانستان در پی نداشته و همواره این کشور کوشیده است تا به نحوی مقام های افغانستان و حتا جامعه جهانی را اغفال نماید .
در شرایطی که از یکسو پاکستان با تمام توان گروه طالبان را حمایت می کند از جانب دیگر حرف از صلح و ایجاد میکانیزم های مؤثر در مورد صلح می زند که این خود نمایانگر تناقض آشکارا در عمل و گفتار این کشور می باشد.
هرگاه تعهدات گذشته پاکستان را مرور نماییم به وضاحت دیده می توانیم که این کشور بصورت مداوم اما با راهکار های متفاوت در سدد فریب حکومت افغانستان بود است و این بدان معنا نیست که حکومت افغانستان درب گفتگو را با پاکستان ببند بل بدان معناست که حکومت افغانستان در کنار این که با اسلام اباد گفتگو می نماید سایر حرکات مغرضانه ئ آن را زیر نظر داشته باشد و نیز روابط حسنه خویش را با هندوستان همچنان پا بر جا نگاه دارد زیرا هدف از راه اندازی چنین بحث هایی از سوی حکومت پاکستان خدشه دار ساختن روابط مستحکم دوستی بین افغانستان و هندوستان می باشد.
جان گپ این که افغانستان اینبار اجازه ندهد تا پاکستان با وقت کشی ها با نام و عنوان های گوناگون از یکسو گروه طالبان را بسیج و به جنگ در کشور ما ترغیب کند و از جانب دیگر روابط افغانستان را با هند خدشه دار نماید زیرا با توجه به گذشته ئ بد و دو رنگی های پاکستان تغییر در رویکرد این کشور بعید به نظر می رسد.

Share this page to Telegram

Comments