گـــپ هــفــته // دیدار شورای امنیت سازمان ملل از افغانستان و تأثیرات آن بالای اوضاع جاری

comments 0

0 Views

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد که برای نخستین بار در سال 2003 و سپس در سال 2010 از افغانستان دیدن کرده بودند ، این بار(در سفر اخیر) متفاوت تر از دوبار قبلی به افغانستان می نگرند زیرا در شرایط کنونی دیدگاه جامعه جهانی در مورد اوضاع منطقه افغانستان و به ویژه پاکستان عوض گردیده و قرار گفته های محمود صیقل سفیر همیشگی افغانستان  در سازمان ملل تصمیم سازمان ملل متحد بر آن است که صلح در افغانستان استقرار یابد و این کشور الگویی باشد برای سایر کشورهای منطقه در صلح.

حقیقت امر این است که سفر رئیس و اعضای شورای امنیت سازمان ملل منحیث بزرگترین و معتبر ترین نهاد جهانی در راستای اخذ تصامیم بزرگ در دنیا یک نوید خوش برای کشور ما افغانستان و روزنۀ تازه ای برای استقرار ثبات دانسته می شود ، زیرا از یکسو دیدگاه شورای امنیت سازمان ملل و ایالات متحده امریکا در مورد جنگ افغانستان عوض گردیده و از جانب دیگر تقریباً یک اجماع کلی برای مسئله ئ صلح در افغانستان بوجود آمده و اکثریت کشورهای جهان به شمول امریکا حالا درک کرده اند که پایگاه و پناهگاه اصلی تروریزم پاکستان می باشند که افغانستان یکی از آسیب دیده ترین کشورهایی است سایه تروریزم روزگار مردمان این مرز وبوم را تاریکتر از شب ساخته است.

هرگاه سفر شورای امنیت سازمان ملل را به فال نیک بگیریم گفته می توانیم که موقف تند امریکا در قبال پاکستان ، توجه و سفر رئیس و اعضای شورای امنیت سازمان ملل به کابل دست به دست هم داده باعث شدند که حدود دو هزار علمای دینی پاکستان خلاف معمول بر علیه عمل انتحار فتوا صادر و آن را حرام بخوانند.

گذشته از این که آیا فتوای مذکور ریشه در عوض شدن دیدگاه کلی پاکستان، در قبال تروریزم دارد یا خیر؟ گفته می توانیم که فتوای علمای دین یک گام بلند م بی پیشنه یی است که پاکستان به اثر فشارهای امریکا و جامعۀ جهانی تاکنون برداشته است.

آنچه از ظاهر قضایا بر می آید پس از سالیان دراز جامعه جهانی متوجه این موضع شده است که دیگر با افغانستان و همسایۀ ناخلف اش طور دیگر برخورد صورت گیرد این بدان معنا که: ( افغانستان را به عنوان بزرگترین قربانی تروریزم و سیاست های استخبارات ، منطقه مورد حمایت فراگیر قرار داده و در آجندای کاری خویش شامل سازند مگر بر عکس پاکستان را به عنوان مرکز پرورش و پناهگاه تروریستان زیر فشار های شدید قرار دهند تا از یکسو منبع اصلی تروریزم در منطقه را بخشکانند و از جانب دیگر زمینه صلح و آسایش را برای شهروندان خسته از جنگ افغانستان هدیه کنند).

به اعتقاد ما و اکثریت کارشناسان مسایل سیاسی هرگاه کشور پاکستان دست حمایت و پناه دادن را از سر طالبان و دیگر گروه های افراطی که در افغانستان مصروف انتحار، جنگ و کشتار مردم بی گناه می باشند، بردارد مطمئناً این گروه ها تاب مقاومت را از دست داده یا تن به صلح می دهند و یا این که در عملیات های نیروهای امنیتی افغانستان نابود می شوند.

حالا که امید طلوع خورشید تابناک صلح از افق های دور بیشتر در دل ها زنده شده است ایجاب می کند تا حکومت افغانستان این فرصت خوب را از دست نداده و بزرگترین هدیه که همانا پرتو افشانی آفتاب صلح در سرزمین خراسان است را برای شهروندان دیار عزیزمان پیشکش کند.

به امید استقرار صلح مستدام در افغانستان عزیز!

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *