گزارش یوناما پیرامون خشونت ها و جنایات طالبان طی سال گذشته میلادی

comments 0

40 Views

ترجمه : اسپوژمی پوپلزی

بعد از شدت گرفتن عملیات نظامی توسط طالبان، نیروهای بین‌المللی و دولت افغانستان در سال 2018، حملات شورشیان در مناطق شهری نیز به‌شدت افزایش یافت. جنگ مسلحانه‌ گسترده در بین ماه‌های جنوری تا دسامبر منجر به کشته و زخمی‌شدن بیش از 10,000 غیرنظامی گردید. مسئول اکثریت قاطع این تلفات طالبان بودند که افراد ملکی را هدف قرار داده و حملات بدون تفکیک را انجام می‌دادند.

خشونت‌های گسترده‌ای همزمان با آمادگی‌ها برای انتخابات پارلمانی ماه اکتوبر به ثبت رسید که در آن شورشیان طالب حملات متعددی بر نامزدان انتخابات پارلمانی و مراکز ثبت‌نام رأی دهندگان، به‌شمول مکاتب، به راه‌ انداختند. حملات هدفمند در روزهای انتخابات بر رأی دهندگان، جاده‌ها و محلات رأی‌دهی سبب کشته و زخمی‌شدن بیش از 400 غیرنظامی گردید.

نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی

شاخه افغانستانی دولت اسلامی برای ولایت خراسان (ISKP) که یک گروه مسلح تندرو موسوم به داعش (ISIS) است، در بخش‌های شهری، به‌شمول بمب‌گذاری بر اقلیت مذهبی اهل تشیع در افغانستان را به‌شدت افزایش داده است.

دشت برچی، ساحه‌ای با جمعیت عمدتاً شیعه‌نشین در غرب کابل، متحمل حمله متعددی در سال 2018 بوده است: به‌تاریخ 15 اگست، حمله انتحاری در یک مرکز آمادگی امتحان کانکور منجر به کشته‌شدن 34 دانش‌آموز و زخمی شدن 70 تن دیگر گردید که اکثراً کودک بودند؛ به‌تاریخ 6 سپتامبر، انفجارهای دوگانه در یک کلب ورزشی در کابل سبب کشته شدن حداقل 20 تن گردید. گروه داعش بر مراکز کمک‌های بشردوستانه و صحی نیز به‌طور فزاینده حمله کرده‌اند: به‌تاریخ 24 ماه جنوری، حمله انتحاری بر دفتر حمایه اطفال در شهر جلال‌آباد منجر به کشته شدن شش تن و زخمی شدن 27 تن دیگر گردید؛ حمله بر مرکز آموزش قابلگی در 28 ماه جولای در این ولایت، جان سه نفر را گرفت؛ و حمله 31 ماه جولای، بر دفتر ریاست امور مهاجرین ولایت ننگرهار منجر به کشته شدن 13 تن شد. گروه داعش رسانه را نیز هدف حمله قرار داده است: به‌تاریخ 30 اپریل، یک بمب‌گذار انتحاری که خودش را در چهره فیلم‌بردار جا زده بود، پس از آن مواده همرایش را در میان خبرنگاران منفجر کرد که آنها برای تهیه گزارش انفجار چند لحظه پیش به محل انفجار رسیده بودند، که این حمله نه کشته برجا گذاشت. به‌تاریخ 6 سپتامبر، دو گزارشگر تلویزون خصوصی طلوع نیوز که در حال گزارش‌دهی از جریان حمله چند لحظه پیش در دشت برچی بودند، در حمله دومی به قتل رسیدند.

طالبان هرچند ادعا کرده‌اند که تنها دولت افغانستان و مراکز و تأسیسات نظامی نیروهای خارجی را هدف قرار می‌دهند، اما آنها با استفاده از شیوه‌های بدون تفکیک سبب کشته و زخمی‌شدن صدها نفر گردیدند. در یکی از مرگبارترین رویدادها به‌تاریخ 28 جنوری سال 2018، طالبان با استفاده از یک موتر بمب‌گذاری شده که مواد انفجاری در آمبولانس جاسازی شده بود، بالاتر از 100 تن را در کابل به قتل رساندند. به‌تاریخ 30 اپریل، حمله طالبان بر کاروان نیروهای ناتو در قندهار منجر به کشته شدن 11 کودک یک مکتب در نزدیکی محل رویداد گردید. هم‌چنان گفته می‌شود که طالبان مسئول حمله موتر بمب مورخ 23 مارچ در نزدیک ساختمان ورزشی در شهر لشکرگاه در ولایت هلمند بودند که دست‌کم 20 کشته و 40 زخمی بر جا گذاشت. این حمله بر کاروان صلح هلمند راه‌اندازی شده بود، گروهی از بازماندگان و وابستگان قربانیان حملات انتحاری و هوایی که اقدام به راه‌پیمایی در سراسر افغانستان کردند. این گروه در مسیر راه خود در شهرها توقف می‌کردند، و برای پایان بخشیدن جنگ در افغانستان دادخواهی می‌کردند. تا ماه نوامبر، آنها به شهر مزار شریف رسیده بودند و از جایی که شروع کرده بودند، بیشتر از 500 کیلومتر راه را پیاده طی کرده بودند.

طی شش روز حمله طالبان بر شهر غزنی، طرف‌های درگیر جنگ به شمول شورشیان و نیروهای امنیتی دولت افغانستان حملات بی‌رویه‌ای را در ساحات به‌شدت مزدحم شهر به راه‌ انداختند که در نتیجه آن بیش‌تر از 300 غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

به‌تاریخ 30 اپریل، افراد مسلح طالبان احمدشاه، گزارشگر بی‌بی‌سی را کشتند که مقالات مهمی را در خصوص کنترل «نیروهای حفاظت از خوست»؛ نیروی ملیشه ضد شورشیان که زیرنظر سی‌آی‌ای کار می‌کنند، نوشته کرده بود. هیچ‌کسی در برابر این قتل‌ها جواب‌گو قلمداد نشده است.

خشنونت‌های مرتبط به انتخابات

 گروه طالبان  حملاتی را بر مراکز انتخاباتی انجام داده و کارمندان انتخاباتی را تهدید کردند. به‌تاریخ 22 اپریل، یک بمب‌گذار انتحاری گروه  طالبان در حمله بر یک مرکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان در منطقه عمدتا شیعه‌نشین دشت برچی در کابل، 69 نفر را کشته و دست‌کم 138 تن دیگر که عمدتا زنان و کودکان بودند را مجروح کرد. در حمله مشابه انتحاری بر یکی دیگر از این مراکز به‌تاریخ 6 ماه می در ولایت خوست حداقل 14 فرد ملکی کشته شدند.

به‌تاریخ 1 جولای، در حمله گروه داعش بر اقلیت مذهبی هندو و سیکهـ افغانستان در شهر جلال‌آباد که میخواستند با والی جلسه داشته باشند 19 – 10 تن آنها، به‌شمول تنها نامزد وکیل شان در پارلمان را کشتند.

به‌تاریخ 18 اپریل، زمانیکه ثبت‌نام رأی‌دهندگان انتخابات در سراسر افغانستان آغاز گردید، گروه طالبان بیانیه‌ای را در محکومیت انتخابات صادر و در آن مردم را به عدم شرکت در انتخابات تهدید کرد. دفتر نمایندگی سازمان ملل یا یونما در افغانستان گزارش داد که مقامات طالبان به‌تاریخ 23 اپریل در ولسوالی علی‌شینگ ولایت لغمان به بزرگان محلی اخطار داد‌ه‌اند که اگر کسی در انتخابات ثبت‌نام کنند با عواقب ناگواری مواجه خواهند شد. با این وجود، بزرگان این ولسوالی به طالبان گفته بودند که نباید در پروسه انتخابات دخالت کنند. به‌تاریخ 3 ماه می، نیروهای طالبان در ولسوالی مردیان ولایت جوزجان 20 کارمندان انتخابات را اختطاف کرده و آنها را تهدید به قتل کردند، که از جمله 17 تن آنها را بعد از آن‌که پذیرفتند که دیگر در این پروسه کار نمی‌کنند، آزاد کردند. از سرنوشت سه تن دیگر آنها تا هنگام تهیه این گزارش خبری در دست نبود.

حملات متعددی از سوی طالبان در سراسر افغانستان در روزهای 20 -21 اکتوبر، روزهای برگزاری انتخابات، انجام شد که بر اثر آنها بیشتر از 400 غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

شکنجه

طالبان تا کنون بیشتر افراد بیگناه را به دلایل نا معلوم از مسیر راه ها از موتر پایین نموده یا به گلوله بسته اند و یا هم با خود برده اند که بعداً به شدت شکنجه نموده اند که ویدیو های ان قبلاً در شبکه های اجتماعی به نشر رسیده است

دسترسی به تعلیم و تربیت و حملات بالای آن، استخدام نظامی کودکان

طبق گزارش یونما، مکاتب و مساجدی که در سال 2018 برای ثبت‌نام رأی‌دهندگان انتخابات پارلمانی استفاده شدند، هدف ده‌ها حملۀ شورشیان مخصوصاً گروه طالبان قرار گرفتند.

به‌تاریخ 2 می 2018، مقامات طالبان به معلمین در ولسوالی شرنه ولایت پکتیا اخطار دادند که آنها مکاتب مورد استفاده برای اهداف انتخاباتی را هدف قرار خواهند داد. به همین دلیل، اکثر مکاتب تا زمان تهیه این گزارش در ماه اکتوبر، در این ولسوالی بسته ماند. در ماه جون، گروه طالبان در ولایت ننگرهار حدود 80 مکتب دخترانه را در انتقام به حملات هوایی نیروهای ایالات متحده امریکا و نیروی هوایی افغان به زور بستند، و دروازه‌های شماری دیگر از این مکاتب همزمان با برگزاری انتخابات 20 اکتوبر نیز بسته ماند. هم‌چنان، گروه داعش به تاریخ 11 جولای 2018 بر ریاست معارف در شهر جلال‌آباد حمله کرد که منجر به کشته شدن 11 نفر و زخمی شدن 17 تن گردید. در ماه مارچ سال 2018، گروه طالبان 29 مکتب را در ولایت لوگر در واکنش به حمله ملیشه‌های طراف‌دار دولت بر خانه‌ یکی از قوماندانان آن‌ها بستند.

بر اساس  گزارش یونسیف در ماه جون 2018، از سال 2002 به این‌سو برای نخستین‌بار میزان حضور کودکان افغان در مکاتب کاهش یافته که در این میان دختران بیشتر از همه متأثر گردیده‌اند. در مقایسه با 3.5 میلیون طفل خارج از مکتب در سال 2016 که 60 درصد آنها را دختران تشکل می‌دادند، رقم 3.7 میلیون کودک در افغانستان‌ ـ‌ تقریبا نیمی از کل جمعیت کودکان کشور‌ـ به مکتب نمی‌روند. در اکثر ولایات کمتر از 15 درصد شاگردان را دختران تشکیل می‌دهند.

نیروهای طالبان همواره از مکاتب برای مقاصد نظامی استفاده کرده‌اند.

 

Share this page to Telegram

Comments