گزارش ویژه؛ به مناسبت بزرگداشت از هفتۀ شهید

comments 0

0 Views

هندوکش : لویه جرگه افغانستان در سال 1381 خورشیدی روز 18 سنبله را که مصادف با سالروز شهادت احمدشاه مسعود می باشد به عنوان هفته شهید اعلام نمود و لقب قهرمان ملی برای احمدشاه مسعود اهدأ شد.
این هفته همه ساله در سرتاسر کشور از سوی حکومت و مردم افغانستان طی محافل و ختم های قرآنکریم بزرگداشت می گردد.
به همین مناسبت گزارشگران هندوکش نیوز، گزارش ویژه ای را بمناسبت هفته شهید از نقاط مختلف کشور تهیه و ترتیب نموده اند که توجه تان را به آن معطوف می داریم:
در نخست دیدگاه بنیاد شهید احمدشاه مسعود را در ارتباط به گرامیداشت از هفته شهید و شانزدهمین سالروز شهادت قهرمان ملی کشور را با شما شریک مینمائیم.
در اعلامیه بنیاد شهید احمدشاه مسعود آمده است: «شانزدهمین سالروز شهادت قهرمان ملی و گرامی داشت از هفتۀ شهید را در حالی بنام “وفاق ملی” اعلام می داریم که آشفتگی ها و پریشانی های روز افزون دامنگیر مردم ما گردیده است. در این راستا آرزومندی قلبی ما اینست تا با تکریم و تجلیل از این روز، بتوانیم جلوه های وفاقو همدلی را بنمایش بگذاریم، و نفس حضور گرم و شکوهمند همۀ مان از هر قوم و قشر و مذهب و زبان در بزرگداشت این روز، روحیۀ وفاق ملی را در میان ملت مان تقویت می بخشد».
عباس صیام یکتن از شهروندان شهر هرات باستان در پیوند به بزرگداشت از هفته شهید می گوید میدارد: «مردم افغانستان در طول تاریخ با رشادت و دلیری در برابر قدرت های دنیا مبارزه نموده و جان های شرین شانرا در این راه از دست داده اند و وجیبه ملی ماست که از خون و آرمان های شهدای خویش پاسداری نمائیم».
ننگیالی الکوزی باشندۀ ولایت زیبای کندهار : «افغانستان در سطح دنیا کشوریست که هیچگاه تحت استعمار بیگانه ها قرار نگرفته و نخواهد گرفت، پیشنهاد من برای هموطنان با شعورم اینست که در طول روز های این هفته ختم های قرآن عظیم شان را تدویر نمایند و بروح شهدای گلگون کفن دعا نمایند».
بصیر شیرزاد از ولایت ننگرهار: « دشمن دیرینه در سدد ایجاد تفرقه بنام قوم، سمت و زبان است من از تمام هموطنان خویش خواهش می کنم که از بیداری کامل استفاده کنید و مجال تفرقه افگنی را برای دشمنان قسم خورده این سرزمین مساعد نسازید و بیشتر بر همدیگر پذیری تلاش کنید».
ویس الدین عثمانیار از ولایت کندز: «برادران و خواهران عزیز! کشور ما در وضعیت حساس قرار دارد و ما در این مقطع حساس تاریخ باید از آرمان و خواست های شهدای کشور خویش که با دادن خون شان زمینه استقلال کشور را مساعد ساختند ، پاسداری کنیم، جاه دارد که یکی از سخنان معروف قهرمان ملی را برایتان بازگو کنم و در شرایط فعلی کشور نیز صدق میکند ” دامن زدن به مسایل قومی، مذهبی و سمتی در حقیقت آب انداختن به آسیاب دشمن است” ما باید سخنان شهدای راستین کشور خویش را در زندگی روزمره مان بنمایش بگذاریم».
شفیق الله دلاور باشنده ولایت بلخ : « ما باید به ارمان های شهدای کشور احترام بگذاریم، آنان همیشه ثبات کشور را در وحدت ملت افغانستان می خواستند و یکی از بهترین مثال های آن شهید صلح استاد برهان الدین ربانی است که با برده باری و متانت بهترین تمثیل گر وحدت ملی در کشور است، درود بر روان پاک شهدای راه اسلام و بخصوص شهدای کشور عزیز ما افغانستان».
حفیظ الله احمدزی از ولایت کابل: «خون ریختاندن شهداء است که ما در سایه آرامش از چنگال استعمارگران زندگی می کنیم و از دولت و بنیاد آمرصاحب شهید می خواهیم که در طی این هفته برنامه ها و آرمان های شهداء را برگزار کنند تا نسل جوان ما بیشتر از پیش در مورد اسطوره جاویدان شان آگاه شوند.
و تقاضا دیگرم از ازهمه پيروان وطرفداران قهرمان ملي این است تا از اين روز بگونه ای گرامي داشت به عمل آورند كه روح شهداي برحق افغانستان خوشنود گردد ».
دین محمد عیار باشنده ولایت کابل: از جوانان احساساتی تقاضا می کنیم تا روزهای گرامی داشت از هفته شهید و سالیاد شهادت احمدشاه مسعود را بگونه ای تجلیل نمایند که اهداف و آرمان های آن بزرگ مرد را تازه کند، نه آنکه باعث اذیت روح روح شهداء گردند. تقاضای دوم بنده اینست که اهداف و آرامان های شهید مسعود به همه گان معلوم و نمایان است در طی سالهای گذشته مردم ما در مورد آن مرد بزرگ کم و بیش معلومات حاصل کرده اند و ما نباید به افراد فرصت طلب و حسود مجال گشودن حرف های زشت را بدهیم».
درود بر روان پاک شهدای افغانستان!
پایگاه تهیه و ترتیب خبر

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply