گزارش تحقیقی: دانش آموزان مفقود شده مدارس پاکستانی در جنگ افغانستان دیده می شوند

comments 0

1 Views

هندوکش- کابل: دانش آموزان نوجوان افغان در برخی مدارس کوهات، خیبر پختونخوا و دارالعلوم حقانیه ناپدید شده اند و خانواده های آنها نگران زنده و یا مرده آنها هستند.
با این حال، منابع گفتند که این کودکان در جریان جنگ درکنار طالبان در ننگرهار، نورستان و فاریاب دیده شده اند و بدون اطلاع خانواده هایشان، به زور از مدارس آنسوی خط دیورند برای جنگ در افغانستان آورده شده اند .
منبع افزود؛ خانواده های این کودکان توسط ارتش پاکستان تهدید شده اند که اگر آنها صدای خود را در باره فرزندان شان بلند کنند، سایر اعضای خانواده نیز کشته خواهند شد ناپدید شدن دانش آموزان افغان از مدارس درپاکستان و بازگشت آنها به صفوف جنگی طالبان موضوع جدیدی نیست قبلاً نیز موارد مشابهی رخ داده است، اما واقعیت ناراحت کننده این است که کودکان شستوشوی مغزی شده اند .
منابعی از آن سوی خط دیورند می گویند که در حال حاضر، ۲هزار مدرسه دینی در پاکستان ایجاد شده است تا نیروی انسانی فکری را برای جنگ در افغانستان آموزش دهند و مأموریت خود را در این زمینه انجام می دهند، پاکستان در مجموع حدود ۲۰هزار مدرسه دینی دارد که از این تعداد ۲هزار دانش آموز افغان را در سال آموزش می دهند و سپس آنها را به همراه برخی از مشاوران جنگ برای جنگ با نیروهای افغان به افغانستان می فرستند که ISI یا اداره جاسوسی پاکستان به طور مسقتیم ۲هزار مدرسه را مدیریت میکند و از طریق تبلیغات جوانان را برای تحصیلات دینی آنها را استخدام می کند.
به گفته این منبع ، این سازمان برخی به اصطلاح عالمان دینی دارد که با مهارت ، فصاحت و بلاغت خود از طریق تبلیغات جوانان کم سن را جذب میکنند و برای جنگ در افغانستان روان می کنند و سرویس استخبارتی پاکستان از تکتیک های جدیدی برای اعزام باشنده گان خیبرپختونخوا و برخی از جوانان قبایل برای جنگ در افغانستان نیز استفاده می کند.
این در حالی است که برخی از مقامات امنیتی و محمد یاسین والی هلمند نیز در جریان نبردها در هلمند به رسانه ها گفت که بسیاری از جنگجویان خارجی طالبان بویژه پاکستانی ها در نبردها اخیرکشته شده اند که بیشتر اجساد جنگجویان طالبان کشته شده در این درگیری ها از طریق کویته به پاکستان منتقل و در آنجا دفن شده اند.
وزارت امور داخله نیز تصدیق کرد که تعدادی از مدارس در پاکستان در جنگ افغانستان درگیر بوده و بسیاری از جنگجویان طالبان فارغ التحصیل همان مدارس هستند.
طارق آرین سخنگوی این وزارتخانه گفت که سازمان جاسوسی پاکستان نقش مستقیم در رهبری مدارس درآنسوی خط دیورند دارند به افراد جذب شده در صفوف گروه های تروریستی تعلیمات نظامی و تجهیزات نظامی را در اختیار آنها قرار می دهد.
نامبرده در این باره گفت : روشن است که مخفیگاه های امن برای طالبان منابع مالی و لوژستیکی از سوی سازمان استخبارات پاکستان فراهم می شود و آنها همیشه اسباب تفکر و تعقل را برای آنها نیز فراهم می کنند و برای آنها گوش زد می کنند که همه افغان ها کافر هستند.
قابل ذکر است که از مدارس پاکستان سالانه هزاران نفر فارغ التحصیل میشوند که بیشتر آنها جوانان افغان هستند.
سپوژمی پوپلزی

Share this page to Telegram

Comments