گروه طالبان بیشتر از هر زمان دیگر ذلیل شده اند // سید جمال اخگر

comments 0

0 Views

پس از آن که ایالات متحده امریکا مذاکرات صلح را به دلیل حمله موتر بم بالای سربازان امریکایی در جریان گفتگوها به تعلیق درآورد دیده میشود که گروه طالبان به شکل پیچیده ای در انزوا قرار گرفته و نیز تلفات بی سابقه را در میادین نبرد با نیروهای امنیتی افغانستان متقبل شده اند.

بر اساس آمار و ارقام ارائه شده از سوی رسانه ها و وزرات های دفاع،داخله و ریاست عمومی امنیت ملی تلفات جنگجویان طالبان در سه ماه گذشته به شکل بی پیشینه افزایش یافته است.

در همین حال منابع از داخل گروه طالبان نیز این تلفات را تائید میکنند که جنگجویان طالب در انزوای جدی قرار دارند و تلفات بی سابقه جنگجویان طالب سبب شده است تا بسیاری از افراد این گروه دست از جنگ دست کشیده یا به مناطق زیر کنترول حکومت پناه برده و یا هم به کشورهای همسایه فراری شده اند.

در این اواخر رهبران گروه طالبان به شدت در تلاش از سرگیری گفتگوهای صلح با امریکا اند زیرا به این نتیجه رسیده اند که در صورت غفلت در گفتگوهای صلح احتمال فروپاشی بخش بزرگی از جنگجویان گروه طالبان (ماشین جنگی گروه طالبان) که در خطوط اول نبرد در روستاهای مختلف میجنگند کشته و یا هم متواری خواهد شد زیرا شدت حملات زمینی و هوایی نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای حمایت قاطع در تناسب به گذشته چندین برابر افزایش یافته است و همین مسئله باعث نگرانی رهبران طالب ، شورای کویته،شورای زاهدان و حامیان بیرونی طالبان گردیده است.

با در نظر داشت افزایش تلفات بی سابقه طالبان اکنون گروه طالبان با استفاده از بلندگوهای خویش مانند؛نظر محمد مطمئن،مولوی قلم الدین،سید اکبرآغا و … که در زیر چتر حکومت ظاهراً به زندگی مسالمت آمیز روی آورده اند دولت افغانستان و امریکا را به از سرگیری گفتگوهای صلح فرا می خوانند. چون به خوبی میدانند که از ادامه وضع موجود ممکن طالبان به گودال فروپاشی فرو شود.

به همین دلیل این روزها گروه طالبان بیشتر از هر زمان دیگر در پی از سرگیری گفتگوهای صلح میباشند و هدف اصلی از این پافشاری ها کاهش فشارهای نظامی حکومت و نیروهای ائتلاف از سر جنگجویان طالبان در خطوط جنگ است اما در حقیقت نمی توان بالای قول و قرار طالبان اعتماد داشت چون بارها به خواست صلح حکومت پاسخ رد داده و بر عکس مردم بیگناه را در گوشه و کنار کشور آماج حملات وحشیانه قرار داده اند.

دو خبر تکان دهنده دیگری که در دو روز گذشته رسانه ها و شبکه های اجتماعی را تحت پوشش قرار داده وحشت و بمگذاری گروه های تروریستی در یک مسجد واقع در منطقه جودره ولسوالی هسکه مینه ولایت ننگرهار و همچنین تجاوز جنسی رئیس نامنهاد معارف طالبان در ولسوالی اشکمش ولایت تخار بالای 21 دانش آموز میباشد که این امر نشاندهنده ی ذلت بی سابقه گروه های تروریستی به ویژه طالبان میباشد.

به هرحال با توجه به آنچه گفته آمدیم ایجاب میکند تا حکومت افغانستان دیگر فریب ظاهر دروغین گروه طالبان را نخورده و بر فشارهای نظامی بالای آنان ادامه دهند و الی زمانی که یک تضمین قوی برای مردم افغانستان در کار صداقت شان در قبال صلح ارائه نکرده اند در کار نابودی شان عملیات ها را ادامه دهند و این در واقع بهترین راهکار جهت رسیدن به یک صلح پایه دار خواهد بود.

Share this page to Telegram

Comments