کمیسیون حقوق بشر از نیروهای امنیتی خواست در تأمین امنیت غیرنظامیان بیشتر تلاش کند

comments 0

1 Views

هندوکش –کابل : کمیسیون مستقل حقوق بشر ضمن ابراز نگرانی از افزایش تلفات غیرنظامیان، از دولت و نیروهای امنیتی و دفاعی خواست در تأمین امنیت شهروندان بیشتر تلاش کنند.

این کمیسیون امروز شنبه  با نشر یک اعلامیه، ضمن محکوم نمودن حمله انتحاری در مقابل دروازه جنوبی دانشگاه کابل، از افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده است.

در اعلامیه این کمیسیون آمده است، آسیب رساندن به مردم غیرنظامی مخصوصا کودکان نقض صریح حقوق بشر، میثاق‌های بین‌المللی حقوق بشر، حقوق بشر دوستانه بین‌المللی و  قوانین نافذه کشور بوده و مصداق جرایم جنگی است.

این کمیسیون از دولت و نیروهای امنیتی و دفاعی خواسته تا در تأمین امنیت شهروندان تلاش بیشتر نموده، و عاملین چنین قضایا مورد پی‌گرد عدلی و قضایی قرار گیرند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر همچنان از مخالفین مسلح دولت خواسته به غیرنظامیان آسیب وارد نکنند، به قواعد بشردوستانه بین‌المللی احترام قایل شده و مفاد آن را به صورت همه‌جانبه عملی نمایند.

این در حالی است که در حمله موتر بمب روز گذشته در مقابل دروازه جنوبی دانشگاه کابل، طبق آخرین گزارش‌ها ۸ تن کشته و بیش از ۳۰ تن زخمی شدند.

در همین حال گروه طالبان نیز با نشر یک خبرنامه دست داشتن در این حمله را رد کرده است. تاکنون مسوولیت این رویداد را هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

سپوژمی پوپلزی

Share this page to Telegram

Comments