کلاودیا روت: خطر “جنگ آب” در خاورمیانه

comments 0

0 Views

هندوکش – آلمان: کلاودیا روت، نایب رئیس مجلس آلمان هشدار میدهد که بحران اقلیمی یکی از مشکلات بنیادین خاورمیانه است و پیامدهای بدی را به همرا خواهد داشت .
خانم روت در گفت‌وگویی با بخش آلمانی دویچه وله از لزوم کمک آلمان برای حل این بحران می‌گوید و درباره‌ی امکان بروز جنگ بر سر آب هشدار می‌دهد.
نایب رئیس مجلس آلمان از جمله به مشکلات مربوط به بحران اقلیمی در خاورمیانه و پیامدهای آن مانند کمبود آب پرداخته است که می‌تواند به “جنگ آب” و منازعات میان کشورها منجرشود.
خانم روت در ادامه میگوید “ترکیه می‌خواهد ساخت سد ایلیسو بر روی رودخانه‌ی فرات را به پایان برساند. اما از منظر بین‌المللی این پروژه‌ای مناقشه‌برانگیز است، زیرا تاثیر سهمگینی بر روی محیط زیست می‌گذارد.”
کلاودیا روت که از سال‌ها پیش با این مشکل از طریق مباحث مربوط به آن در عراق آشناست، تصریح می‌کند “عراقی‌ها معترض‌اند که ترکیه با رودخانه‌ها چنان رفتار می‌کند که گویی در مالکیت این کشور هستند و هر وقت مایل باشد می‌تواند نل آب را ببندد. ” اما در این زمینه کنوانسیون آب سازمان ملل وجود دارد که تصریح می‌کند، هیچ کشوری اجازه ندارد جریان رودخانه‌ها را متوقف سازد، چرا که در غیر این صورت از موضوع دسترسی به آب به عنوان یک حربه‌ی سیاسی استفاده می‌شود. اما ترکیه کنوانسیون‌های مهم سازمان ملل را امضا و تصویب نکرده است.
روت اضافه میکند اگر سد ایلیسو ساخته شود، این شهر به عنوان میراث فرهنگ جهانی ویران خواهد شد؛ روستاهای زیادی از بین خواهند رفت و اقلیت‌های قومی ساکن آن، یعنی کردها آواره خواهند شد و به گفته‌ی وی باید به این مساله پایان داد که با معضل آب به جنگ‌های تازه‌ای دامن زده شود.روت همچنان یادآور می‌شود که در ایران هم آب به یکی از معضلات اساسی تبدیل شده است و اگر کشورهای همسایه بخواهند با رودخانه‌ها و سدها سیاست‌ورزی و اعمال فشار کنند، منازعات تازه محتمل‌تر خواهد شد.
روت تصریح می‌کند که اگر با بحران اقلیمی مقابله نشود، به گفته‌ی دانشمندان و کارشناسان بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون آواره‌ی زیست‌محیطی پدید خواهد آمد.
محمد امان دوران

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *