کشت کوکنار در مقایسه به سال پار در بغلان افزایش یافته است

comments 0

0 Views

هندوکش – بغلان: مسئولان در ولایت بغلان از افزایش چند برابری کشت کوکنار در این ولایت خبر میدهند.
نظام الدین نظام مدیر مبارزه با مواد مخدر بغلان گفت، سال گذشته در تمام ساحات این ولایت حدود ۱۲۰ هکتار زمین کوکنار کشت شده بود. مگر امسال این رقم به ۸۴۹ هکتار زمین افزایش یافته است؛ و اکثر این زمین ها در ۵ ولسوالی این ولایت واقع اند.
وی گفت ما پلان داشتیم که این رقم را کاهش یا از بین ببریم اما بنابر مصروفیت نیروهای امنیتی در نبردها اخیر در این ولایت، فرصت برای از بین بردن این کار مساعد نشد.
گفته می شود بیشتر این کوکنار در مناطقی زرع گردیده است که تحت کنترول گروه طالبان قرار دارد.
به گفته یکتن از دهقانان در بغلان، طالبان دهاقین مناطق زیر کنترول شان رامجبور به کشت و زرع کوکنار می کنند و در بعضی از نقاط حتا قاچاقبران مربوط به طالبان برای دهاقین پول پیش پرداخت می دهند تا کوکنار کشت نمایند.
به گفته یکی از دهقاقین، طالبان با استفاده از مبلغین و پول مردم وادار به کشت کوکنار میکنند و بیشترین عاید را از این طریق بدست میاورند.
وی میگوید، طالبان در مناطق که تحت تسلط شان باشد، حاصلات برخواسته از کشت کوکنار به یک قیمت ناچیز خریداری میکنند و سپس بالای به قیمت گذاف این حاصلات را میفروشند. گفته میشود که یک اندازه مصارف خود را از همین طریق بدست می آورند و تلاش دارند مناطقی را کوکنار کشت کنند که در دسترس شان قرار داشته باشد.
ننگیالې کوهنورد

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *