کارشناسان اقتصادی: چالش های موجود سیاسی در کشور نرخ پول افغانی را در بازار کاهش داده است

comments 0

0 Views

هندوکش- کابل: محمد هاشم فرزه یی سخنگوی اتحادیه صرافان کابل می گوید، در اثر بی تفاوتی بانک مرکزی و عدم عرضه آن در بازار نرخ دالر بلند رفته است.
اما کارشناسان اقتصادی در کشور بدین باور هستند سرمایه های کشور بخاطر موجودیت جنگ، فساد گسترده، بی ثباتی سیاسی، بی کاری و عدم مهیا کردن فرصت ها برای سرمایه گذاری قیمت پول افغانی را در مقابل دیگر ارز ها کاهش داده است.
به اساس گزارشات این اولین بار است که پول افغانی در مقابل اسعار خارجی ارزش خود را بگونه بی پشینه از دست داده و در کنار آن نرخ مواد اولیه در بازار نیز بلند رفته است.
اکنون در بازار یک دالر امریکا مساوی هفتاد اعشاریه سی و پنج پول است و با سپری شدن هر روز افغانی بیشتر ارزش اش را از دست می دهد.
به گفته فرزه یی کلدار پاکستانی هم در برابر پول افغانی ارزش خویش را بلند برده ، بلند رفتن نرخ اسعار خارجی در بازار اثرات خیلی منفی را بر وضعیت کار و بار ایجاد کرده است.
در این حال سرمایه داران کشور در فکر بیرون کردن سرمایه های از افغانستان هستند که چگونه میتوانند پول های باقی مانده شان را از افغانستان بیرون کنند و بیرون کردن سرمایه ها از افغانستان اثراتمنفی دیگر را بر ارزش پول افغانی دارد.
سپوژمی پوپلزی

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *