چگونه به هدف کاهش وزنتان برسید؟

comments 0

0 Views

بخش خدمات صحت سایت
اگر لیستی از تمام دلایلی که می‌خواهید وزن کم کنید تهیه کنید، کمکتان می‌کند بیشتر پایبند هدفتان بمانید، مخصوصاً اگر این لیست را جایی قرار دهید که همیشه جلوی چشمتان باشد…
شروع رژیم غذایی خیلی از ما حین تعطیلات وزن اضافه می‌کنیم چون نمی‌توانیم در برابر غذاها و تنقلات و خوراکی‌های رنگارنگ که در مهمانی‌ها و جشن‌ها می‌بینیم مقاومت کنیم و در نتیجه بعد از تعطیلات تصمیم می‌گیریم از همین آغاز سال جدید، اقداماتی برای کاهش وزنما انجام دهیم؛ اما همه می‌دانیم که این کار چقدر سخت است.
بیشتر کلپ ها در یکی دو ماه اول سال بیروبار اند؛ اما به تدریج از تعداد افرادی که تمرین و ورزش را ادامه می‌دهند کم می‌شود، چون به دلایل مختلفی، مثلاً نتیجه نگرفتن، دست از تلاش برای هدف خود برمی‌دارند. مطلب زیر را بخوانید تا بدانید چگونه می‌توانید یک کاهش وزن موفق داشته باشید.
شما باید نسبت به محصولات غذایی کم‌چرب هوشیار باشید زیرا این‌گونه محصولات معمولاً حاوی مقدار زیادی قند هستند تا طعمشان بهتر شود. همچنین غذاهایی که با افتخار برچسب «بدون قند» خورده‌اند ممکن است حاوی مقدار زیادی چربی اشباع شده باشند
تصمیم‌هایتان را هوشمندانه انتخاب کنید
به جای اینکه هدفتان خیلی کلی و چیز پیش‌پاافتاده‌ای مثل صرفاً لاغر شدن باشد، تصمیم بگیرید هدف‌هایی خاص‌تر تعیین کنید تا به شما کمک کنند از وزن اضافی‌تان خلاص شوید. مثلاً تصمیم بگیرید که تمرین کردن در خانه را شروع کنید و از DVD های آموزشی کمک بگیرید، از بایسکیل ثابتتان که گوشه‌ی اتاق خاک می‌خورد استفاده کنید یا اینکه دست‌کم سه بار در هفته برای دویدن به پارک بروید یا بایسکیل رانی کنید. همچنین می‌توانید تصمیم بگیرید خوراک ناسالم را با میوه‌ها و سبزی‌های تازه جایگزین کنید. هر زمان که اراده‌تان شروع به سست شدن کند، همین هدف‌های خاص و کوچک کمکتان می‌کنند مقاومت کنید.
واقع‌بین باشید
اگر قصد دارید بیشتر از دو سه کیلوگرم وزن کم کنید پس باید تغییراتی اساسی در تغذیه‌تان ایجاد کنید و مرتباً ورزش کنید؛ اما این تغییرات باید متناسب با شرایط شما و قابل عمل کردن باشند، نه بزرگ و دور از ذهن. مثلاً اگر خودتان را وادار کنید رژیم غذایی را در پیش بگیرید که بیشتر از غذاهایی تشکیل شده که دوست ندارید، بدون تردید خیلی زود دل‌زده و خسته و ناامید می‌شوید و احساس می‌کنید در نبردتان برای کاهش وزن، شکست خورده‌اید. پس تغییراتی کوچک اما مداوم تعیین کنید که ‌توان انجامشان را داشته باشید و برای خودتان فاجعه نسازید!
روی هدفتان تمرکز کنید
اگر لیستی از تمام دلایلی که می‌خواهید وزن کم کنید تهیه کنید، کمکتان می‌کند بیشتر پایبند هدفتان بمانید، مخصوصاً اگر این لیست را جایی قرار دهید که همیشه جلوی چشمتان باشد؛ مثلاً روی دروازه یخچال یا روی آینه‌ی اتاق خواب. شایع‌ترین علت‌های کاهش وزن شامل این موارد می‌شود: احساس اعتماد به نفس بیشتر در مورد بدن خود، تمایل به رقابت با اعضای جوان‌تر خانواده و بهبود سلامت قلب و عروق. وقتی دلایل شخصی‌تان را پیش چشمانتان قرار دهید، کمتر ممکن است از کلپ رفتن طفره بروید یا در خوردن غذاهای ناسالم زیاده روی کنید.
با چیزی غیر از غذا به خودتان پاداش دهید
تشویق به کاهش وزن مطمئناً کمکتان می‌کند به تلاشتان ادامه دهید و حتی وقتی که فکر می‌کنید پیشرفتتان بسیار کُند است به تغذیه‌ی سالمتان پایبند بمانید. دریافت پاداش و تشویق مهم است؛ اما نباید چیزی باشد که مانعی بر سر راه کاهش وزنتان محسوب شود. به جای اینکه بابت پنج کیلوگرم وزنی که کم کرده‌اید خودتان را به یک پیتزای بزرگ مهمان کنید، یک دستبند زیبا برای خود بخرید یا یک قرار با دوستانتان بگذارید.

یک همراه برای خود پیدا کنید
اگر تنها نباشید و یک دوست همراه داشته باشید، خیلی راحت‌تر می‌توانید با انگیزه بمانید و به طور مرتب ورزش کنید. خیلی‌ها تصمیم دارند وزن کم کنند، به راحتی می‌توانید کسی را پیدا کنید که با هم هدف مشترک داشته باشید و در کنار هم پیش بروید.
برای زمان‌هایی که ممکن است وسوسه‌ی خوردن گرفتارتان کند از پیش برنامه داشته باشید
خیلی مهم است که از قبل بدانید در برابر وسوسه‌ی خوردن خوراکی‌های ناسالم چه قرار است بکنید. اگر همیشه خودتان را از خوردن چیزهایی که دوست دارید محروم کنید، به احتمال زیاد روزی بالاخره تسلیم می‌شوید و در نهایت می‌بینید مقدار زیادی غذای ناسالم خورده‌اید. اگر می‌خواهید در چنین تله‌ای نیفتید، از همین حالا تصمیم بگیرید دچار افراط و تفریط نشوید.
غذایی که می‌خورید را به دقت بررسی کنید
متأسفانه بعضی از محصولات غذایی طوری تبلیغ می‌شوند که اغواکننده‌اند و در نظر نگرفتن این موضوع باعث می‌شود در پایبند ماندن به رژیمتان شکست بخورید. پس باید عادت کنید همیشه برچسب روی محصول را پیش از خریداری از جهت ترکیبات و عناصری که دارد بررسی کنید. مثلاً شما باید نسبت به محصولات غذایی کم‌چرب هوشیار باشید زیرا این‌گونه محصولات معمولاً حاوی مقدار زیادی قند هستند تا طعمشان بهتر شود. همچنین غذاهایی که با افتخار برچسب «بدون قند» خورده‌اند ممکن است حاوی مقدار زیادی چربی اشباع شده باشند. همیشه سعی کنید غذاهای سالم و طبیعی را انتخاب کنید و از مصرف غذاهای آماده شده تا جایی که امکان دارد پرهیز نمایید. خلاصه اینکه سعی کنید غذایتان را خودتان درست کنید .
صحتمندی شما آرزوی ماست .

Share this page to Telegram

Comments