چطور نابغه شویم؟

comments 0

0 Views

بخش خدمات صحت سایت

خوشبختانه زندگی مدرن سبب شده که مفهوم باهوش بودن دیگر به داشتن مدرک دکترا خلاصه نشود و البته تکنولوژی نیز در بالاتر بردن هوش افراد بی تاثیر نبوده. برای آنکه بهره هوشی را که از طریق ژنتیک تان به شما به ارث رسیده، در بهترین مسیر هدایت کنید، لازم است اندکی صبور بوده، از برخی از راهکارهای مورد تایید علم نیز استفاده کرده و اوقات فراغت خود را نیز به بطالت نگذرانید.

حق با شماست، شاید نتوان ضریب هوشی یک فرد متوسط را به بالاترین سطح بهره هوشی بالا برد اما بی شک می توان به تقویت و بهره برداری بهینه از آن اقدام کرد. در ادامه راهکارهایی را در اختیارتان قرار خواهیم داد تا با به کار گیری آنها در اوقات فراغت تان، تبدیل به فرد باهوش تری شوید. با ما همراه باشید:

استفاده از کتاب های صوتی را در برنامه روزانه خود قرار دهید

اگر انبوهی کتاب خریداری کرده اید و هنوز هم موفق به خواندن آنها نشده اید راهکار بهتری به نام کتاب های صوتی وجود دارند که می توانید روزانه و با ایجاد سرگرمی برای خودتان آنها را گوش کنید. خصوصا در ساعات آخر شبانه روز و زمانی که برای خوابیدن به رختخواب می روید، شنیدن کتاب های صوتی می تواند گزینه بسیار خوبی برای این زمان باشد.

یکی از سازهای موسیقی را انتخاب و نواختن آن را بیاموزید

چه در دوران کودکی تجربه نواختن یکی از سازهای موسیقی را داشتید و چه تا به حال هرگز آن را تجربه نکرده باشید، نواختن ساز می تواند در بالا بردن میزان هوش شما نقش داشته باشد. همچنین بر بهتر شدن وضعیت ریاضیات نیز به شما کمک می کند. بدانید که برای یادگیری موسیقی هرگز دیر نیست.البته گوش دادن به موسیقی هم میتواند تا حدودی برای بهبود قدرت مغزتان مفید باشد.

مدیتیشن کنید

این کار نه تنها میزان استرس شما را کاهش می دهد بلکه در سلامت عمومی تان نیز نقش آفرینی می کند. به همین دلیل نیز میزان یادگیری تان افزایش پیدا خواهد کرد. بر اساس پژوهش های دکتر «سارا لازا» نورولوژیست دانشگاه هاروارد، افرادی که مدیتیشن می کنند، فعالیت مغزی بیشتری را از خود نشان می دهند که در افزایش یادگیری، شناخت و کارکرد بهتر حافظه و تعادل احساسات شان موثر واقع می شود.

برای این کار لازم نیست ساعت ها بر روی یک بالش و در فضایی دورافتاده بنشینید بلکه چند دقیقه برای انجام این کار کافی است. می توانید از HeadSpace نیز کمک بگیرید. مکان آرامی را برگزیده و چند دقیقه ای را به مدیتشین اختصاص دهید.

یادداشت برداری کنید

اینکه افکار و ایده های خود را یادداشت کنید، تنها کاری نیست که دختران جوان انجام دهند بلکه با نوشتن ایده ها و نظراتی که به سراغ تان می آیند قادر خواهید بود به تواناهایی شناختی خود بیافزایید. با نوشتن آن ایده شفافیت بیشتری پیدا می کند و با یادداشت کردن ایده های خود به خود اجازه خواهید داد که از حوادث گذشته و شکست های احتمالی درس گرفته و با ذکاوت بیشتری به موقعیت های آینده نظر افکنید.

پیاده روی کنید

فعالیت های روتین و روزانه بدنی به افزایش هوش و ذکاوت شما کمک خواهند کرد. پژوهشگران کانادایی دریافته اند که وزنه برداری می تواند به عملکردهای شناختی کمک کند. این در حالی است که پژوهشگران ایرلندی، ورزش های کاردیو را برای افزایش ذکاوت افراد بر می شمارند.

پژوهش های دیگر نیز، سن و جنسیت افراد را مانعی در انجام فعالیت های بدنی نمی دانند. البته قدم زدن و پیاده روی تنها برای افزایش هوش مفید نیستند بلکه سبب بهتر شدن وضعیت سلامت و خلق و خوی شما نیز می شود.

شوخ طبعی خود را تقویت کنید

افراد شوخ طبع حداقل بر اثر داده های بدست آمده پژوهش نشریه «رفتار سازمانی»، باهوش تر از دیگران هستند. در این مطالعه نشان داده شد که شوخی با دوستان و همکاران می تواند به افزایش خلاقیت طرفین بیانجامد.

صحتمندی شما آرزوی ماست .

Share this page to Telegram

Comments