چربی شکم چگونه آب میشود؟

comments 0

0 Views

بخش خدمات صحت سایت

همه کسانی که به دنبال تناسب اندام هستند این نکته را می‌دانند که شکم شش تکه بخشی اصلی از هدف‌شان است و رسیدن به این بخش کار بسیار سختی است، برای نمایان شدن ماهیچه‌های شکمی شما باید چربی‌های اطراف شکم خود را از بین ببرید و برای آب کردن چربی‌های شکمی شما مسیر سختی پیش رو خواهید داشت.

معنی و مفهوم کاهش وزن را یاد بگیرید:

برای اینکه بتوانید چربی بیشتری بسوزانید، باید کالری بیشتری مصرف کنید. از آنجایی که در هر پوند(۴۵۳ گرم) ۳۵۰۰ کالری وجود دارد، باید ۳۵۰۰ کالری بیشتر از چیزی که از طریق مواد غذایی و نوشیدنی دریافت می‌کنید، بسوزانید تا بتوانید وزن کم کنید. اگرچه اینکار در نگاه اول آسان به نظر می‌رسد اما بسیار دشوار است.

انتظارات غیر واقعی نداشته باشید. یک تمرین سخت و طاقت فرسا تنها ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ کالری خواهد سوزاند. خوشبختانه، فعال بودن به کاهش وزن کمک می‌کند اگر بتوانید بین ۶۰۰ الی ۸۰۰ کالری بیش‌تر از چیزی که در روز دریافت می‌کنید بسوزانید. در هر هفته تنها انتظار کاهش وزن ۴۵۳ گرمی داشته باشید.

قبل از اینکه کاهش چربی خود را در ناحیه شکم آغاز کنید باید یک نکته را بدانید و آن هم این است که هیچ روشی برای آب کردن چربی در یک منطقه خاص از بدن وجود ندارد (لاغری موضعی وجود ندارد). از آنجایی که ذخایر چربی در کل بدن وجود دارد، آب شدن آن نیز از همه جای بدن شروع خواهد شد.

تمرینات قلبی (کاردیو) انجام دهید:

باید بتوانید برخی از چربی‌های اضافی در اطراف شکم را آب کنید. حتی اگر تمرینات سخت ورزشی باعث ایجاد عضلات شکمی شود، اگر لایه‌ای از چربی بر روی آن وجود داشته باشد، ظاهر خوبی نخواهد داشت. تمرینات کاردیو می‌تواند برای مدت زمان معینی، ضربان قلب شما را افزایش دهد. برخی از تمرین‌ها همچون دویدن، پریدن، بایسکیل رانی، حرکات موزون و پارو زدن از جمله تمرینات کاردیو هستند. سعی کنید این تمرینات را برای حداقل یک ساعت (سه الی پنج بار در هفته) انجام دهید.

سعی کنید تمرینات را در فواصل زمانی معین انجام دهید. آموزش با فاصله، یک سری فعالیت بدنی سریع و شدید است که به دنبال آن فعالیت‌های بدنی کمتر و آهسته‌تری انجام می‌شود. محققان معتقدند که اینگونه تمرینات، به سوزاندن بهتر چربی کمک می‌کند. یکی از مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که شرکت کنندگانی که از این آموزش‌ها استفاده کرده‌اند، وزن بیشتری نسبت به سایر افراد از دست داده‌اند.

آخر شب کمتر غذا بخورید

غذاهایی که در آخر شب می‌خورید معمولا بیشتر از سایر وعده‌های غذایی به چربی تبدیل می‌شوند. این موضوع به خاطر این نیست که قبل از خواب سیستم متابولیسم بدن شما خاموش می‌شود، بلکه به این خاطر است که در وعده‌های غذایی شبانه معمولا از غذاهای پرکالری همچون پیتزا و شیرینی استفاده می‌شود که قبل از خواب زمانی کافی برای سوخت و ساز ندارند. سوخت وساز در بدن حتی به هنگام خواب نیز انجام می‌شود اما چون قبل از خواب غذاهای شیرین و پرکالری مصرف می‌شود، این فرآیند کندتر خواهد بود.

صبحانه بخورید:

بیشتر افراد به خاطر نداشتن زمان، مصرف صبحانه را نادیده می‌گیرند. مضرات نخوردن صبحانه از دیدگاه کاهش وزن دو قسم است: اولا باعث می‌شود زودتر گرسنه شوید و ثانیا غذای بیشتری بخورید. خوردن یک صبحانه سالم به شما کمک می‌کند دیرتر گرسنه شوید سعی کنید از پروتئین‌های بدون چربی استفاده کنید. از خوردن شیرینی و پنیر خامه‌ای خودداری کنید .

کنترل وزن در ورزش:

هر چقدر بدن شما عضلات بیشتری داشته باشد، کالری بیشتری می‌سوزاند. تمرینات مقاومتی برای محدود کردن از دست دادن حجم ماهیچه‌ها به هنگام کاهش مقدار کالری دریافتی کمک می‌کند. اگر تنها تمرینات قلبی ( دویدن، بازی بکتبال و فوتبال) را انجام دهید بدون اینکه در مورد تمرینات وزنی چیزی بدانید، ممکن است حجم بیشتری از ماهچه‌ها را از دست بدهید.

متابولیسم بدن خود را به حالت پایدار نگه دارید:

با وجود اینکه هنوز مبنای علمی برای خوردن ۶ وعده ی غذایی درست بجای ۳ وعده برای کاهش وزن وجود ندارد ولی مواد غذایی وجود دارد که خوردن آن می‌تواند متابولیسم بدن را آهسته تر کند. بهتر است از خوردن اینگونه مواد خودداری کنید.

  • کربوهیدرات‌های تصفیه شده همچون نان سفید، مکرونی و برنج
  • شکر که سریع جذب می‌شود اما متابولیسم را کندتر می‌کند.
  • غذاهای پرچرب همچون فست فودها و غذاهای سرخ شده

روزانه مقدار زیادی آب بنوشید:

برای اینکه مقدار آب مورد نیاز خود را پیدا کنید، وزن خود (به پوند) را نصف نمایید. مقدار عدد بدست آمده ، همان مقدار اونس آبی است که بدن شما به آن نیاز دارد. هرچند این مقدار کمی زیاد به نظر می‌رسد اما شما مقداری آب نیز از طریق مواد غذایی به دست خواهید آورد نوشیدن بیش از حد آب به زمان عرق کردن نیز می‌تواند بسیار خطرناک باشد زیرا آب برخی از نمک‌ها و مواد معدنی را رقیق می‌سازد. اگر به شدت ورزش کرده و عرق کرده‌اید، باید به همراه آب از دست رفته نمک را نیز جایگزین کنید. سعی کنید نوشیدنی خود را با نوشیدنی‌های ورزشی یا مایعات غنی از پتاسیم همچون کیله غنی کنید.

جایگزین کردن غلات سبوس دار به جای غلات تصفیه شده:

در یک مطالعه ، افرادی که از غلات سبوس دار (علاوه بر پنج وعده میوه و سبزیجات ، سه وعده لبنیات کم چرب و دو وعده گوشت بدون چربی مانند ماهی – مرغ)استفاده کرده بودند ، چربی شکمی بیشتری را نیز از دست داده بودند.

خواب کافی و مناسب داشته باشید:

داکتران پیشنهاد می‌کنند که هورمون‌هایی که اشتها را کنترل می‌کنند تحت تاثیر خواب قرار دارند. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که افرادی که ۸.۵ ساعت خواب کافی و مناسب در شب داشته اند، چربی شکمی بیشتری از دست می‌دهند.

استرس خود را کنترل کنید:

استرس به همراه خواب در کاهش وزن بسیار موثر است. شرکت کنندگان در یک مطالعه که کمتر از ۶ ساعت خوابیده بودند و سطح استرس پایینی داشتند، بیشتر از سایر افراد وزن کم کرده بودند.

صحتمندی شما آروی ماست .

Share this page to Telegram

Comments