چرا عباس استانکزی هییات دفتر قطر طالبان را در سفر به اسلام آباد همراهی نکرد ؟؟؟ (گزارش مستند)

comments 0

9 Views

هندوکش-پاکستان : اخیراً گروه طالبان هییت ی را به ریاست ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی این گروه در قطر، به روز چهارشنبه به اسلام آباد فرستاده اند این هیئت پیش از این از کشورهای روسیه، چین و ایران نیز دیدار کرده بود.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی این گروه  در تویترش نوشته است که هدف این سفر گفتگو با مقامات پاکستانی از جمله عمران خان صدر اعظم آن کشور روی ( مسایل مهم ) میباشد در این سفر شیر محمد عباس استانکزی ملابرادر را همرای نمیکند .

پاکستان از گروه طالبان از زمان تشکیل این گروه ، حمایت می‌کرد. بعد از سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ نیز مقام‌های افغانستان و ایالات متحده امریکا به تکرار حکومت پاکستان را به پناه دادن به طالبان و حمایت از این گروه متهم کرده اند، هرچند پاکستان این اتهام‌ها را رد کرده است.

این درحالیست که گفتگو های صلح طالبان در قطر بعد از نه دور زمانی به ناکامی انجامید که میان هییات دفتر قطر و شورای کویته بر سر حمله بالای نیروهای امریکایی اختلاف بوجود آمد در حالیکه هیات دفتر سیاسی قطر با امریکا بر سر عدم حمله بالای نیروهای خارجی توافق نموده بودند و لیکن شورای کویته و شبکه حقانی در متحدانه ازین توافقنامه سر باز زدند و بالای نیروهای امریکایی در شهر کابل حمله انتحاری انجام دادند که به شدت با واکنش امریکا مواجه گردید چنانچه دونالد ترمپ فوراً گفتگو های صلح با طالبان را لغو و دستور حملات بیشتر بالای جنگجویان طالب را صادر کرد .

یک  عضو گروه طالبان به منابع خارجی گفته است  که این هیئت طالبان به رهبری پاکستان راجع به عواملی که منجر به برهم خوردن مذاکرات با ایالات متحده امریکا و ناکامی در سبوتاژ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری  شد، توضیحات میدهد در این سفر عباس استانکزی به دلیل اینکه عمران خان از دادن پروتوکل به آنها ابا ورزیده بود از سفر به پاکستان امنتاع ورزید و ملا برادر هم در این سفر با اکراه تن داده است بخاطریکه فامیل وی نزد نظامیان پاکستانی در گرو قرار دارد

 این عضو گروه طالبان افزود  عمران خان نخست وزیر پاکستان از ملاقات و از دادن پروتوکل به هییات طالبان خود داری ورزیده است که طالبان را به گونه ی ناامید از نتیجه این سفر شان به پاکستان نموده است.

گفته میشود دو دستگی در میان گروه طالبان زمانی بوجود آمد که ملا هبت الله رهبر گروه طالبان در اثر یک حمله انتحاری در یکی از مساجد شهر کویته پاکستان به شدت زخم برداشته و سپس در یکی از بیمارستان های نظامی جان داد

بعد از مرگ ملا هبت الله شبکه حقانی هم خود را به نحوی از شورای کویته دور ساخت چنانچه در اقدام اخیر یکتن از قوماندانان بخش ولایت خوست خود را به جای قاری بریال عضو شورای کویته و والی نامنهاد طالبان برای کابل گماشت

فروزان سیرت

Share this page to Telegram

Comments