چرا احساس مریضی میکنیم ؟

comments 0

0 Views

بخش خدمات آشپزی سایت

در تحلیل رفتار متقابل بخشی است که من خیلی به آن علاقه مندم و آن مبحث نوازش هاست. گاهی فرد برای جلب توجه و دریافت نوازش، دست به بازی های مختلف میزند.

آدم‌های زیادی یاد گرفته‌اند که برای حل مسائل بین‌فردی‌شان از نقش مریض بودن استفاده کنند چراکه مریض‌ بودن باعث می‌شود آنان از بسیاری از مسئولیت‌ها شانه خالی کرده و توجه و نوازش دریافت کنند. در بسیاری از خانواده‌ها نوازش کودکان را از یاد میبرند چون والدین آن‌قدر درگیر روز و کار های شان میشوند  که برای نوازش کودکانشان وقت نمی‌گذارند و کودک، فقط زمانی قرار جلب توجه قرار میگیرند که مریض شوند بنابراین چنین کودکان یاد می‌گیرند که هرگاه دچار کمبود نوازش و بی توجهی شدند، باید مریض شوند .

این‌ها افراد دروغ‌گو و فریب‌کار نیستند، آن‌ها خودشان هم باور می‌کنند که مریض شده اند فرایند مریضی شبه جسمی ناخودآگاه است؛ یعنی بخشی از ذهن مریض برای ایجاد این علائم «تصمیم» می‌گیرد که با بخش تصمیمات آگاهانه‌اش متفاوت است.

بیش از صد سال است که روانشناسان درباره سازوکار این فرایندهای ناخودآگاه تحقیق و گفت‌وگو می‌کنند. در چند دهه گذشته متخصصان علوم اعصاب (Neuroscience) هم با بررسی دقیق مغز در جست‌وجوی پاسخ به این سوال هستند که ذهن ناخودآگاه ما چگونه کار می‌کند. یافته‌های دانشمندان هنوز پاسخ روشن و کاملی برای این پرسش فراهم نکرده‌اند. تنها می‌توانم بگویم که وقتی بخش‌های مدرن مغز (از حیث تکامل تدریجی) نتوانند به شرایط استرس‌آمیز واکنش مناسب نشان دهند، بخش‌های باستانی و بَدَوی مغز وارد عمل می‌شوند و به نحوی برای حفظ بقای ما دست به کار میشوند.

صحتمندی شما آرزوی ماست .

Share this page to Telegram

Comments