پیس چیست ؟

comments 0

0 Views

بخش خدمات صحت سایت

پیس در نتیجۀ از بین رفتن حجرات تولید کنندۀ ملانین در بدن یا هم توقف تولید این ماده در حجرات مولد آن به وجود می‌آید. ملانین ماده‌ای است که نقش تعیین کنندۀ رنگ پوست، موی و چشم‌ها را در بدن انسان برعهده دارد.

عموما، پیس به گونۀ یک ساحۀ کوچک بی‌رنگ آغاز شده و به مرور زمان لکه های سفید رنگ آن روی پوست گسترش می‌یابد. با پیشرفت آن، سفید شدن زودهنگام مو به شمول مژه، ابرو، ریش و بروت، بی رنگ شدن غشای مخاطی دهن، زایل شدن یا تغییر رنگ شبکیه (قشر داخلی چشم) نیز معمول است.

تغییر رنگ پوست یا پیس شدن بیشتر از آن قسمت‌هایی آغاز می‌شود که معروض با نور خورشید باشد، مثل پشت دستان و پاها، صورت و لب‌ها و بازوان. همچنین، گردن، زیر بغل، آرنج‌ها، زانوان و آلۀ تناسلی و اطراف آن، از دیگر ساحات معمول برای پیس است. لکه‌های این آفت جلدی در اکثر موارد متناظر است.

حدود یک درصد افراد پیس می‌شوند و این مشکل پوستی درمان ندارد. تنها می‌توان برای توقف یا کند کردن پیشرفت آن تلاش کرد. اما در مواردی اندک، این پیسی خود به خود برطرف می‌شود.

از نظر نژاد این مشکل پوستی شیوع برابر دارد و مردان اندکی بیشتر از زنان به آن مبتلا‌ می‌شوند. پیس در هر سن و سال واقع شده می‌تواند، اما آمار نشان داده است که بیشتر مبتلایان، بین سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی نخستین علایم آن را تجربه کرده اند.

دلیل عمدۀ پیس تا هنوز ناشناخته باقی مانده، اما داکتران و دانشمندان به این باور اند که ارثیت، صدمات، مشکلات و ضعف سیستم ایمنی بدن، تشویش و اضطراب مفرط، آفتاب‌سوختگی شدید و تماس با برخی مواد کیمیایی می‌تواند سبب ایجاد پیس شود. یک سوم افراد پیس تاریخچۀ خانوادگی ابتلا به آن را داشته اند.

پیس ساری نیست و نمی‌تواند زندگی افراد را تهدید کند.

داکتران سفارش می‌کنند که کسانیکه مبتلا به پیس اند یا آثار ابتدایی آن را روی پوست خود مشاهده می‌کنند از تماس با نور آفتاب بپرهیزند و همواره از کریم‌های محافظت کنندۀ نور خورشید استفاده کنند.

قسمت‌های بدن که پیس و بی‌رنگ شده است به شدت در مقابل نور آفتاب حساس و آسیب پذیر بوده و خطر سوختگی با گرمای خورشید، تخریب پوست و حتی ابتلا به سرطان در آن ساحۀ جلد بیشتر است.

صحتمندی شما آرزوی ماست .

Share this page to Telegram

Comments