پیروزی حزب محافظه کار برتانیا؛آزمون بزرگ برای جانسون // سید جمال اخگر

comments 0

0 Views

انتخابات در ممالک پیشرفته یکی از پدیده های اجتماعی سیاسی است که مردم با شور و شوق زیاد منتظر دادن رای و نتیجه آن می باشند.دلهره های انتخاباتی در کشورهای پیشرفته مانند بریتانیا از آغاز روند رای دهی الی آشکار شدن نتیجه آن بیشتر از 24 ساعت طول نمی کشد.

بر عکس کشور ما افغانستان که کاندیدان رأی را با پول و وعده های واهی خریداری میکنند؛ در کشورهای مترقی معیار گزینش برای انتخاب کاندید مورد نظر از سوی رأی دهندگان ؛ برنامه،درایت،علمیت،صداقت ،تخصص و تعهد می باشد.

مسئولان حکومتی در کشورهای متمدن جداً در مقابل آرائی که کسب میکنند پاسخگو می باشند و در صورت عدم عمل کردن به تعهدات سپرده شده آبرومندانه از مقام خویش استعفاء میدهند طوری که بانو ترازامی نخست وزیر پیشین این کشور از مقامش کنار رفت.

هرچند نتایج نهایی در انتخابات برتانیا که به تاریخ 23 دسامبر برگزار شد  تا کنون اعلام نشده اما نتایج اولیه نشان دهنده پیروزی حزب محافظه‌کار به رهبری بوریس جانسون می باشد که با کسب 364 کرسی از میان 650 کرسی می باش. که به تعقیب آن حزب کارگر رقیب اصلی حزب محافظه کار به رهبری جرمی کوربین و بزرگترین رقیب بوریس جانسون 202 کرسی پارلمان را از آن خود نموده و  با از دست دادن 50 کرسی پارلمان شکست سنگین ی را متقبل گردیده است، حزب ملی اسکاتلند نیز 48 کرسی و به تعقیب آن حزب لیبرال دموکرات، هم 9 کرسی را بدست آورده‌است.

بوریس جانسون نامزد حزب محافظه کار و نخست وزیر فعلی بریتانیا که متعهد به جداسازی این کشور از اتحادیه اروپا میباشد یکی از شعارهای انتخاباتی اش همین مسئله بود و حالا که به پیروزی دست یافته است آزمون بزرگی را در مقابل دارد.

در شرایطی که مخالفت ها با جدا شدن برتانیا از اتحادیه اروپا یکی از عوامل اصلی کناره گیری بانو ترازامی نخست وزیر قبلی انگلستان عنوان شده است اکنون که یکبار دیگر این حزب توانست بیشترین کرسی های پارلمان را بدست آورد و حکومت را تشکیل دهد می بائیست شیوه ای را پیش گیرد که “هم لعل بدست آید و هم دل یار نرنجد”.

در شرایطی که جانسون کمتر از 50 روز زمان (31 ماه جنوری سال 2020) برای جامه ی عمل پوشانیدن به تعهد خویش را دارد دیده شود که آیا قناعت شهروندان انگلیس را برای جداسازی این کشور از اتحادیه اروپا و اصلاحاتی را که وعده سپرده بود، فراهم خواهد کرد؟

فراموش نکنیم که در انتخابات کشورهایی چون بریتانیا مانند کشور ما افغانستان تقلب و تخلف های گسترده جای پای ملموس ندارد.

_ حزب محافظه‌ کار (The Conservative Party) یکی از احزاب سیاسی مطرح بریتانیا است.

این حزب در انتخابات دور قبلی (2015) با به دست آوردن 330 کرسی از 650 کرسی حزب اکثریت در مجلس عوام بریتانیا به ‌شمار میرفت و بین سال‌های 2010 الی 2015 تنها حزبی بود که 304 عضو پارلمانی داشت و با ائتلاف حزب لیبرال دموکرات‌ها این کشور را اداره میکرد.

حزب محافظه‌کار انگلیس در سال 1834 میلادی پایه‌ گذاری شده و در کنار حزب لیبرال، یکی از دو حزب حاکم در قرن نوزدهم بود.

Share this page to Telegram

Comments