پس از کناره گیری عادل عبدالمهدی و تشکیل کابینۀ جدید اوضاع در عراق به کدام سو خواهد رفت؟//شمس حقجو

comments 0

0 Views

موج جدی اعتراضات در ماه های اخیر سال جاری در نقاط مختلف بغداد نسبت به نابسامانی اقتصادی، فساد دستگاه دولتی و بیکاری راه اندازی شد.در این اعتراضات راه پیمایان خیابان ها را مسدود نموده و با به آتش کشیدن تایرهای موتر خشم شان را نسبت به حکومت عراق و به ویژه نخست وزیر کابینه ی وی بروز دادند.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق که به دلیل فشارهای فزایندۀ راهپیمایان عراقی مجبور به کناره گیری از مقام خویش گردید، این روند باعث شد تا حکومت این کشور در وضعیت نا متعادل قرار گیرد.

هرچند آقای عبدالمهدی در آن زمان گفته بود که تصمیم به استعفا را در پاسخ به فراخوان آیت ‌الله علی سیستانی، بانفوذترین مرجع تقلید شیعیان عراق، برای تغییر در رهبری این کشور اتخاذ کرده است اما عامل اصلی این کناره گیری راه پیمایی های گستردۀ شهروندان عراقی در شهرهای مختلف کشور بود.

با آن که موج این راهپیمایی ها هنوز هم طوری که توقع میرفت فروکش نکرده و نگرانی های حکومت عراق هنوز هم موجه بوده میتواند اما آنچه را که باید به آن اعتراف کرد این است که یک ملت هرگاه بخواهد به ساده گی اما بسیج همگانی میتواند حکومت ها را با استقامت و پایداری از میان بردارد و حریص ترین رهبران را مجبور به ترک مقام و منصب شان نماید،طوری که عبدالمهدی با وجود تمام به اصطلاح تمام کله شخی هایش ناگزیر به ترک منصب نخست وزیری عراق گردید که این درس بزرگی برای رهبران سایر کشورها بوده می تواند.

با آن که تا کنون به صورت قطع معلوم نیست که چه کسی نخست وزیر آینده عراق خواهد شد اما با وجود آن که مصطفی الکاظمی رئیس فعلی سازمان اطلاعات عراق نیز یکتن از نامزدان احراز پست نخست وزیری بود اما گفته هایی وجود دارد که برهم صالح، رئیس جمهور عراق با صدور حکمی، محمد شیاع السودانی را به طور رسمی مامور تشکیل کابینۀ جدید کرده است و رأی موافق اکثریت اعضای احزاب ائتلافی نیز به گزینش آقای السودانی به این سمت می باشد.

روی همرفته برخی ها معتقدند که غربی ها و به ویژه امریکا در پس این اعتراضات شهروندان عراقی دست داشته است، مگر آنچه را این راهپیمایی ها به رخ دولت ها کشید توانایی ملت در مقابل دولت هاست می باشد.

با آن که راهپیمایی ها در عراق باعث کشته و زخمی شدن بیش از هزار تن از شهروندان این کشور گردید اما در فرجام تلاش ها و جانفشانی های شان به ثمر نشست مگر آنچه تا کنون معلوم نیست، این است که؛ وضعیت عراق در حال حاضر چه خواهد شد؟ آیا شهروندان و راهپیمایان عراق شاهد اصلاحات و اشتغالزایی در کشور شان خواهند بود؟ و آیا کابینۀ جدید که قرار است روی کار آید نیازمندی ها و خواست های شهروندان عراق را بر آورده خواهد کرد؟

هرگاه در حکومت و کابینه ای که قرار است پس از رویکار آمدن آقای السودانی در مقام نخست وزیری ایجاد شود السودانی بتواند آدم های صادق، متعهد و پاک نفس را به پست های مهم وزارتی بگمارد به یقین گفته میتوانیم که خواست های شهروندان و راهپیمایان عراق به ثمر نشسته است و در صورتی که این سیاست مدار عراقی نتواند از زیر بار فشارهای احزاب سیاسی و اعضای ائتلاف یک سر و گردن بلند ظاهر شود بار دیگر همان آش است و همان چمچه (کفگیر).

Share this page to Telegram

Comments