پرده برداری از یک راز مهم شبکۀ حقانی!// سید جمال اخگر

comments 0

0 Views

 

شبکۀ حقانی که یکی از تندور ترین شاخه های مخالف دولت افغانستان می باشد عامل اجرای ده ها عملیات پیچیده و کشتار هزاران تن از مردم ملکی و بی گناه کشور می باشد.

در حال حاضر این شبکه در هماهنگی و همکاری با گروه طالبان فعالیت های تروریستی را بر علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی راه اندازی می نمایند و سراج الدین حقانی رهبر این گروه به عنوان معاون رهبری طالبان فعالیت دارد.

شبکۀ حقانی که از دیرگاه تاکنون روابط نزدیک با استخبارات پاکستان دارد همواره دستورات آی اس آی را به خوبترین وجه آن اجراء نموده و از این رهگذر نسبت به گروه طالبان شبکۀ حقانی با آی اس آی صمیمت بیشتر دارد و از همین لحاظ مسئولیت اجرای طرح های دهشت افگنانه پاکستان را در بسیاری از موارد شبکۀ حقانی به عهده دارد و رهبران این شبکه در فهرست سیاه ایالات متحدۀ امریکا قرار دارند و برای نشان دادن محل سکونت و یا کشتن این افراد پاداش های نقدی کلان گذاشته شده است.

به تازه گی منابع نزدیک به شبکۀ حقانی پرده از یک راز بزرگ برداشته و گفته اند که عبدالروف ذاکر اکا مشهور به قاری ذاکر مسئول عمومی تنظیم حملات انتحاری و انفجاری این شبکه در اکتوبر سال گذشتۀ میلادی از سوی هوا پیماهای بدون سرنشین امریکا در یک منطقۀ کوهستانی از توابع کروم اجنسی پاکستان آماج قرار گرفته و به قتل رسیده است.

ملا عبدالروف اکا در واقع یکتن از مغز های متفکر حملات پیچدۀ تروریستی و انسان کشی بود که امریکا برای کشتن وی 5 میلیون دالر پاداش تعین کرده بود .

اما چرا رهبران شبکۀ حقانی نمی خواهند کسی از کشته شدن رهبران شان با خبر شوند؟

گروه طالبان و شبکۀ حقانی در گذشته نیز خبر درگذشت رهبران خویش را مخفی نگهداشته اند و اسباب این کارشان را میشود در چند مورد ذیل خلاصه کرد:

_ نخست می خواهند با مخفی نگهداشتن این چنین وقایع برای جنگجویان خویش روحیه داده و رهبران خویش به نحوی قهرمان و روئین تن جلوه دهند.

_ هدف دیگری که می تواند در پس نهفتن کشته شدن رهبران شان دخیل باشد، جلوگیری از کشمکش بین افراد زیر دست و تقسیم شدن شان به شاخه های مختلف می باشد زیرا همه در جریان قرار دارند که پس از افشای مرگ ملا عمر در رهبری طالبان دو دسته و پس از مرگ ملا منصور چند پارچه گی به میان آمد و تاکنون طالبان یک رهبری و آدرس مشخص از خود ندارند، به همین منظور تلاش می کنند تا از کشته شدن رهبران خویش را مخفی نگهدارند.

_ همچنان به خاطر دریافت یک فرد مناسب دیگر به جانشینی شخص کشته شده و حاصل نمودن توافق تمام جوانب به ویژه آی اس آی  پاکستان یک مدت زمان نیاز است و این باعث می شود تا با پنهان داشتن مرگ رهبران خویش زمینه را برای گزیش شخص مورد نظر بعدی مساعد سازند.

حالا که کشته شدن قاری ذاکر مسئول عمومی تنظیم حملات انتحاری و انفجاری شبکۀ حقانی تائید شده است می توان گفت که رهبری این شبکه و گروه طالبان در یک بی برنامه گی کامل به سر می برند ، می تواند یکی از عوامل مهم تمایل طالبان به گفتگوهای صلح می تواند کشته شدن قاری ذاکر و ده ها رهبر دیگر این گروه که در عملیات های مختلف دولت و قوای ائتلاف بازداشت و یا کشته شده اند، باشد.

با توجه به وضعیت پیش آمده حکومت افغانستان می تواند با استفاده از مجراهای بین المللی فشارهای سیاسی را بالای پاکستان افزایش دهد و نیز عملیات های وسیع نظامی را بالای گروه طالبان و سایر مخالفین را مجبور به نشستن روی میز گفتگوهای صلح نمایند.

Share this page to Telegram

Comments