پاکستان: در امتداد خط مرزی خود با افغانستان کار نصب سیم خاردار را آغاز کرده ایم

comments 0

0 Views

هندوکش – پاکستان: ارتش پاکستان ادعا کرده که برای بهبود امنیت در قلمرو مرزی افغانستان و پاکستان، نصب سیم خاردار را در امتداد مرز آغاز کرده است.
روز سه شنبه (30جوزا) ارتش پاکستان با نشرخبرنامه ای گفته است که علاوه بر نصب سیم خاردار و حصار، پاسگاه‌های دفاعی و استخباراتی تازه هم در امتداد مرز با افغانستان اعمار خواهد شد و تصمیم در چند مرحله به اجرا گذاشته می شود.
پاکستان تصاویری را منتشر کرده است که جریان نصب سیم خار در مناطق خیبر اجنسی، باجور و مهمند انجام می شود زیرا این مناطق بیشتر آسیب پذیر اند.
پیش از این دولت افغانستان با این طرح پاکستان مخالفت شدید نشان داده و گفته بود این طرح در امر مبارزه با تروریزم کمکی نخواهد کرد و مدعی شده اند که این عمل توافقنامه خط دیورند را نقض می کند.
بر بنیاد خبرنامه پاکستان در مرحله دوم ،مناطق بلوچستان را احتوأ میکند.
وزارت امور خارجه افغانستان گفته است که این کار پاکستان فقط موجب جدایی مردم دو سوی مرز خواهد شد ، هیچ کمکی به امنیت نخواهد کرد و مؤثرترین راه مقابله با تروریستان هدف قرار دادن مخفیگاه‌های آنها در داخل خاک پاکستان و ایجاد هماهنگی بیشتر میان کشورهای منطقه می باشد.
گفتنی است که کشورهای پاکستان و افغانستان بوسیله خط دیورند جدا گردیده اند، این معاهده توسط حاکمان بریتانیای در سال 1896 به اجرا درآمده بود. حکومت افغانستان این خط فرضی را به عنوان مرز بین المللی به رسمیت نمی شناسد.
فروزان سیرت

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply