پاسخ طالبان به درخواست آتش بس از سوی رییس جمهور غنی و دیدگاه های شهروندان کشور

comments 0

0 Views

هندوکش _ کابل: پس از اعلام آتش بس 8 روزه از سوی رئیس جمهور محمد اشرف غنی این بار گروه طالبان نیز در یک اقدام بی پیشینه به این خواست پاسخ دادند.
رییس جمهور غنی در یک پیام ویدویی اعلام به روز پنجشنبه 17 جوزا اعلام داشت که این آتش بس تنها شامل حال جنگجویان طالب بوده و به نیروهای امنیتی به دستور داده شده که از عملیات های تهاجمی در مقابل جنگجویان طالب خود داری کنند.
حالا پس از گذشت سه روز گروه طالبان به خواست دولت افغانستان پاسخ مثبت داده و به تمام افراد این گروه در سراسر کشور دستور داده اند که در روزهای عید دست از هرگونه حمله و خشونت بردارند اما این آتش بس را منحصر به سه روز عید دانسته اند.
این آتش بس در حالی اعلام می شود که شهروندان کشور به شدت از جنگ و نا بسامانی به ستوه آمده و برای نخستین بار پس رویکار آمدن دولت جدید شاهد اعلام آتش بس میان دولت و مخالفین می باشند و مطمئناً این خبر برای شهروندان کشور مسرت بار می باشد و خوشبینی ها را در میان باشنده گان افغانستان به بار آورده است.
در گفتگو هایی که گزارشگران هندوکش با شماری از شهروندان شهر های کابل ، مزار شریف ، هرات و کندهار انجام داده اند همه با یکصدا از این اقدام دولت و گروه طالبان ابراز خوشبینی نموده اند.
امید الله آزاد ، یکتن از دوکانداران شهر کابل در این مورد می گوید:« مه بسیار احساس خوشحالی میکنم که حد اقل چند روز از صدای انفجار و انتحار دور می باشیم خدا کند که عید دور از انفجار داشته باشیم خدا کند که همین آتش بس یک بهانه شود و افغانستان ارم شود».
حبیبه ، موحد محصل رشته شرعیات دانشگاه بلخ می گوید :« خداوند “ج” در صلح خیر را نهفته است و من امید وارم که به برکت ماه مبارک رمضان صلح در افغانستان عزیز و خسته از جنگ ما حکمفرما شود و من از دولت و رییس جمهور و طالبان تشکر می کنم به خاطر این عمل شان».
نوید احمد ، قربانی دریور تاکسی در شهر هرات می گوید: « ولا بسیار خوش استم خدا خیر بدهد اشرف غنی و طالبان را که صلح کنند خدا کنه کشور ما آباد بشه».
برکت خان باشنده ولایت کندهار که مالک غرفه بولانی پزی می باشد می گوید :« شکر خداوند که امید صلح به دل های ما روشن شده است من بسیار خوشحال می شوم که افغانستان آباد شود و همه ما در آرامی زندگی کنیم».
به گزارش خبرنگارن ما از حوزه های مختلف کشور مردم از اعلام آتش بس دولت و طالبان حمایت کرده و از دو طرف خواستار آتش بس همیشگی و صلح گردیده اند.
از سوی دیگر شوای عالی صلح و شورای علمای افغانستان از تصامیم دو جانب ابراز خوشبینی کرده و این اقدام را به فال نیک می گیرند.
شماری از کارشناسان مسایل سیاسی نیز هر چند از اعلام آتش بس از سوی دو طرف ابراز خوشبینی می کنند در عین حال این آتش بس را آزمونی در مقابل گروه طالبان می دانند .
آگاهان امور می گویند که هرگاه طالبان به راستی استقلالیت داشته باشند این آتش بس سر نخی در امر گشودن کور گره جنگ افقغانستان تلقی شده می تواند.
تهیه و تنظیم : عبید رادپور
گزارشگران : عبید رادپور ، کابل _ عاطفه مصمم ، بلخ _ امیر حسین سلجوقی ، هرات _ ننگیالی کوهنورد ، کندهار

Share this page to Telegram

Comments