وحدت ملی اصل اسلامی // نیلوفر مستعد

comments 0

0 Views

افغانستان از هر زمانی دیگری بیشتر به وحدت ملی و برادری نیاز دارد، افغانستان از نقطه عطفی سیاسی گذر می کند که در این نقطه عطف وحدت ملی اصل مهم پنداشته می شود تا از این بحران موفق به در آید، آمدن جنرال عبدالرشید دوستم به وطن نیز یکی از این اصل های وحدت است که ما آن را به فال نیک می گیریم، آمدن وی باعث رفع بسیاری بحران های که حال موجود است حل شده می تواند، اما سو استفاده سیاسی از این آمدن به نفع هیچ گروه نخواهد بود. آقای دوستم با برگشت خود خواهان ختم تظاهرات ولایات شمالی شد که از سوی هوادران اش صورت گرفته بود او با تاکید بر تلاش های صلح حکومت وحدت ملی گفت که از هر زمانی دیگری بیشتر زمان به صلح واقعی رسیده و از همه ای طرف ها خواست تا برای رسیدن به صلح واقعی کوشا باشند، او صلح را زمانی کارا خواند که شهامت، شجاعت، فداکاری و تصمیم قاطع حکومت را می خواهد که باید این را متحمل شویم تا زمانی که فداکاری ندهیم و گذشته را فراموش کرده برای آینده درخشان یکجا کوشش نکنیم نمی توانیم به صلح دست بیایم.

آقای دوستم 15 ماه قبل از امروز کابل را به قصد ترکیه ترک کرد و همه طرف ها هدف سفر وی را مشکل صحی وی گفته بودند اما عده یی دیگری قضیه جنجال برانگیز وی با ایشچی را علت رفتن وی به ترکیه می دانند، با این حال حکومت افغانستان گفته اند با برگشت معاون اول ریاست جمهوری قضیه وی همچنان پا بر جاست و ارگان های عدلی و قضایی با استقلالیت تمام این دوسیه را پی گیری می کنند. با این حال احمد ایشچی از ارگان های عدلی و قضایی خواسته تا با جدیت تمام دوسیه وی را پیگیری نموده و عدالت را اجرا نمایند، در همین حال وی ابراز داشته که حاضر است تا در شورای قومی این مسله را حل و فصل نماید اما خواسته های از جنرال عبدالرشید دوستم نیز دارد که در این شورا مطرح خواهد ساخت. هر چند این خبر در روز های اخیر از سوی احمد ایشچی رد شده است و تاکید می کند که با برگشت جنرال دوستم دوسیه را جدی تر تعقیب خواهد کرد.

با همه ای مشکلات برگشت معاون اول ریاست جمهوری نهایت موثر برای تحقق وحدت ملی و اتفاق اقوام ساکن افغانستان نهایت با ارزش است، زیرا او با داشتن پایگاه مردمی از چهره های تاثیر گذاری سیاست معاصر افغانستان بوده و است، او می تواند با مدیریت درست نا امنی شمال را خاتمه بخشیده و اقوام ساکن شمال را متحد و متفق برای رسیدن به صلح و ثبات دایمی در کشور بسازد. او می تواند تا زخم های مردم را مرحم گذاشته و کشتن افراد بیگناه را در شمال خاتمه ببخشد.

از این رو برگشت جنرال دوستم می تواند فاصله به میان آمده میان حکومت و مردم را در ولایات شمالی پر کند و راه را برای همدلی و وحدت باز نماید. زیرا در حال حاضر روسیه تلاش دارد تا ولایات شمالی افغانستان را از این کشور جدا نموده و افغانستان واحد را تجزیه نماید، از این رو از همه ای شهروندان کشور می خواهیم تا با اتحاد و همدلی دست به دست هم داده و تمامی پلان های شوم دشمنانان قسم خورده این خاک را نابود کنند، زیرا تنها راه حلی بحران کنونی اتحاد میان مردم ودولت افغانستان است، دیگر هیچ راهی ندارم و به تنهایی نمی توانیم به چیزی دست بیایم. نیاز جدی صلح همدلی و اتحاد است، ضرورت مبرم کشور اگر صلح است در کنار آن اتحاد اقوام ساکن افغانستان هست، تا بار دیگر مورد استفاده کشور های خارجی قرار نگیرند.

Share this page to Telegram

Comments