واکنش ملاتره خیل در اعتراض به حذف از لیست مقدماتی نامزدان پارلمان / سیدجمال اخگر

comments 0

0 Views

ملاتره خیل محمدی نمایندۀ کوچی ها در شورای ملی و یک تن از جنگ سالارانی که بیش از 400 فرد مسلح غیرمسئول در اختیار دارد بارها از سوی مردم و ارگان های دولتی به زور گویی لت و کوب پولیس و مردم عام متهم شده است .

کمیسیون مستقل انتخابات در یک اقدام بی پیشنه ئ نام 23 تن از وکلای فعلی را به دلیل داشتن دوسیه های متعدد در ارگان های عدلی و قضایی کشور از لیست ابتدایی نامزدان حذف نموده که در ذیل می آید.

۱- قیس حسن نماینده مردم کابل: متهم به غصب ۲۴۰ جریب زمین شهرک میرویس در منطقه بینیحصار کابل و قتل سه تن در اثر منازعه بر سر زمین مذکور.

۲- سید حسین انوری نماینده مردم کابل: دوسیه نسبتی مبنی بر سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی و فساد اداری در هنگام تصدی وزارت زراعت( فوت شده است.).

۳- محمد حسین فهیمی نماینده مردم سرپل: متهم به لت و کوب منسوبین پولیس در شاهراه کابل- مزار هنگام تلاشی و گم کردن یک میل سلاح کلاشنکوف دولتی.

۴- فاطمه نظری نماینده مردم کابل: متهم به لت و کوب سرباز حوزه سوم پولیس.

۵- محمد عظیم محسنی نماینده مردم بغلان: متهم به سوء استفاده از صلاحیت کاری در تقرر یک افسر وزارت دفاع ملی در پست دگرجنرال به حیث رئیس څارنوالی مبارزه با جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی.

۶- نظیفه ذکی نماینده مردم کابل: متهم به لت و کوب یک عضو دیگر عضو ولسی جرگه به نسبت اختلاف نظر با او در داخل تالار مجلس.

۷- ظاهر قدیر نماینده مردم ننگرهار: متهم به سوء استفاده از صلاحیت کاری، انتقال مواد مخدر هنگام اجرای وظیفه به عنوان قوماندان لواء.

۸ سرحدی کندز، عقد قرارداد غیرقانونی و جمع آوری حاصل زمین های سرحدی ولایت تخار، به دست آمدن سیم باکس های غیرقانونی تیلیفون از خانه اش.

۸- احمد شاه رمضان نماینده مردم بلخ: تهدید یک عضو مسلکی ریاست نظارت و بررسی، رهایی یک متهم به قتل و گم کردن دو میل اسلحه کلاشنکوف دولتی.

۹-لالی حمیدزی نماینده مردم کندهار: لت و کوب فرهاد مجیدی عضو ولسی جرگه در داخل جلسه کمیته رؤسا بخاطر اختلاف نظر، و باقیداری چند میل اسلحه هنگام تصدی وظیفه به عنوان افسر در ولایت کندهار، متهم به اختطاف رئیس شرکت ساحل منصور.

۱۰- فرشته انوری نماینده مردم ننگرهار: متهم به قتل شوهرش.

۱۱- فوزیه رؤفی نماینده مردم فاریاب: رهایی به ضمانت رئیس اسبق محکمه ابتدایی ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب که به حبس تنفیذی به مدت شش ماه و جریمه نقدی در یک قضیه اخذ رشوت، محکوم به مجازات شده بود.

۱۲- صاحب خان نماینده مردم لوگر: گم کردن اسلحه دولتی.

۱۳-عباس ابراهیم زاده نماینده مردم بلخ: تجاوز فیزیکی علیه محافظین خدمات عامه څارنوالی استیناف ولایت بلخ.

۱۴-عبید الله رامین نماینده مردم بغلان: متهم به فساد مالی هنگام اجرای وظیفه در وزارت زراعت.

۱۵- فریبا احمدی کاکر نماینده مردم کندهار: متهم در قرارداد اعمار مکتب افغانستان- ایران در ولایت کندهار که به وزارت معارف تسلیم داده شد.

۱۶- ملاعزت الله عاطف نماینده مردم کابل: شکایت یک باشنده محل از وی مبنی بر غصب ۲۰۰ جریب زمین موروثی اش در ده ارباب ولسی پغمان ولایت کابل.

۱۷- گل پادشاه مجیدی نماینده مردم پکتیا: متهم به رهایی به ضمانت شخصی که در یک قضیه فریبکاری متهم بوده است.

۱۸- حمیدالله توخی نماینده مردم زابل: متهم به کشتن دو تن در حادثه ترافیکی.

۱۹- مولوی عبدالرحمان رحمانی نماینده مردم بلخ: متهم به لت و کوب کارمند شاروالی کابل و عدم پرداخت کرایه خانه اش.

۲۰- پروین درانی نماینده مردم کوچی: متهم به دریافت تذکره افغانستان به اتباع پاکستان.

۲۱- ملاتره خیل نماینده مردم کوچی: متهم به ضمانت یک فرد متهم به قتل ، غصب زمین و املاک دولتی می باشد.

ملا تره خیل در واکنش به این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات دیروز سه شنبه با شماری از افراد وفادار خویش دست به اعتراض زده و جادۀ بگرامی را به روی ترافیک مسدود نموده بود که این اقدام وی در واقع نوعی قلدری و بی بند و باری تلقی می گردد.

اما آیا این بی بند و باری ها سد راه کار کمیسیون شده می تواند؟

کمیسیون انتخابات که در این دوره درخواست کاندیدی شماری از نماینده گان اسبق را که پونده های قضایی شان در نزد ارگان های عدلی و قضایی موجود بود رد کرده است ، در حالی که این افراد با استفاده از صلاحیت ها و مصئونیت های پارلمانی در دوره های گذشته از پول ، ثروت و نفوذ مافیایی زیادی برخوردار شده اند.

با توجه به این که افرادی مانند تره خیل از امکانات زیادی بر خوردار اند مگر در این زمینه جرئت و جسارت کمیسیون مستقل انتخابات ستودنی می باشد زیرا این در نوع خود بی سابقه عنوان شده و یک زورمند غیر مسئول که دارای پشتوانه ئ مافیایی می باشد از سوی کمیسیون رد می گردد.

حالا که کمیسیون مستقل انتخابات دست به این اقدام ارزنده یازیده است ایجاب می کند تا دولت افغانستان و نیروهای امنیتی باجدیت در جهت مهار افرادی از این دست در کنار کمیسیون قرار گیرند و به این افراد اجازه ندهند تا دیموکراسی را به گروگان گیرند زیرا دیگر ملت افغانستان از تفنگ سالاری ، بی قانونی و زورگویی ها خسته شده و از دولت خواهان امنیت و ثبات می باشند.

هرگاه دولت افراد بی بند و بار و مسلح غیر مسئول را که دارای ده ها دوسیه جنایی و حقوقی در ارگان های عدلی و قضایی می باشند از پایتخت و ولایت های کشور جمع آوری و آنها را به پنجه قانون بسپارد با اطمینان کامل گفته می توانم که اکثریت قاطع مردم به جز از یک عده افراد اوباش ، مغرض و استفاده جو، جانب حکومت و رئیس جمهور را گرفته و قویاً از موقف حکومت وحدت ملی حمایت خواهند کرد زیرا بیشترینه قضایای قاچاق مواد مخدر، غصب زمین و جایداد های دولتی، آدمربایی ها و سرقت های مسلحانه در کابل و سایر ولایت ها به دستور و هم آهنگی افرادی مانند ملا تره خیل صورت می گیرد.

برکناری جنرال زمری فرمانده پولیس نظم عامه ، برکناری عطامحمد نور والی اسبق بلخ ، گرفتاری نظام قیصاری فرمانده خیزش مردمی و سرپرست فرماندهی پولیس قیصار و اخیراً حذف نام ملا تره خیل از لیست کاندیدان و هشدار رئیس جمهور به تره خیل از جمله اقداماتی می باشد که در کنار مخالفت ها مورد استقبال اکثریت مردم افغانستان قرار گرفته و شهروندان را باورمند به امنیت و قانونیت می سازد.

هرگاه حکومت وحدت ملی در صدد کسب حمایت شهروندان افغانستان باشد بهترین و مؤثرترین گزینه همانا خلع سلاح و بازداشت افراد مسلح غیر مسئول و غاصبین زمین و ملکیت های دولتی می باشد زیرا با انجام این عمل از یکسو امنیت به جامعه بر می گردد و از جانب سرمایه گذاران در سراسر کشور دست به تأسیس کارخانجات و غیره می زنند.

انجام این کارها امنیت را حکمفرما و چرخه های اقتصادی کشور به گردش آورده و به حکومت وحدت ملی صلابت و جایگاه بیشتر می بخشد.

به امید بر چیده شدن گلیم تمام زورگویان و غاصبین زمین!

Share this page to Telegram

Comments