هیات طالبان پس از روسیه به ایران سفر کردند

comments 0

7 Views

هندوکش –تهران :خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران ایران شامگاه دوشنبه در گزارشی اختصاص اعلام کرد که اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر پس از سفر به مسکو عازم تهران شده تا با مقامات ایرانی پیرامون «مذاکرات صلح افغانستان» به گفت‌وگو بنشینند.

به نوشته تسنیم این دومین سفر خارجی اعضای دفتر سیاسی طالبان پس از لغو مذاکرات این گروه با آمریکا توسط دونالد ترامپ است.

اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر طی سفر به تهران با برخی مقامات وزارت امور خارجه ایران و همچنین مقامات سیاسیاین کشور دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

بر اساس این گزارش «روند صلح، مذاکرات بین‌الافغانی و توقف مذاکرات صلح میان طالبان و آمریکا» از جمله موضوعات مورد بحث میان اعضای دفتر سیاسی طالبان و مقامات جمهوری اسلامی ایران بوده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریكا سه‌شنبه 10 سپتامبر 2019 اعلام كرد كه مذاكرات با رهبران طالبان مرده است و یک جنرال امریکایی نیز از افزایش حملات ارتش ایالات متحده بالای طالبان در افغانستان خبر داد.

دونالد ترامپ 8 سپتامبر در صفحه رسمی توییترش نوشت: «یک حمله در کابل که منجر به کشته شدن یک سرباز عالی ما شد و 11 تن دیگر زخمی شدند، من فوری نشست‌ها را لغو و مذاکرات صلح را متوقف کردم».

گروه طالبان پنج شنبه 5 سپتامبر یک موتر بمب گذاری شده را در ساحه «شش درک» شهر کابل انفجار داد که در این رویداد 12 نفر به شمول یک سرباز امریکایی کشته و 42 نفر دیگر زخمی شدند.

پس از این اعلام امریکا، یکشنبه 8 سپتامبر ارگ ریاست جمهوری افغانستان از این تصمیم استقبال کرده و اعلام که خشونت طالبان علیه افغان‌ها مانع پروسه صلح می‌شود.

صدیق صدیقی سخنگوی ارگ در یک نشست خبری در کابل گفت، مردم افغانستان هیچ‌گاه، صلح مبهم و ناقص را که منجر به ختم جنگ نشود، نخواهند پذیرفت. سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان حضور رهبران طالبان در قطر را «ماه عسل» عنوان کرده و گفت، این پروسه نیز باید ختم شود.

صدیقی افزود، رهبران طالبان از قطر دستور کشتار افغان‌ها را به جنگجویان خود در افغانستان می‌دهند.

صدیقی گفت: «روند مذاکرات در قطر و نتیجه آن ناقص بود. ما در دور دوم گفت‌وگوها نیز نگرانی خود را از این پروسه ناقص با امریکا شریک کردیم.»

توریالی سحر

Share this page to Telegram

Comments