مینه بکتاش رفیق چهل‌ساله‌ی خبرنگاری

comments 0

0 Views

مینه بکتاش ، البته پیش از ازدواج نام خانوادگی‌اش عمری بود، در کابل زاده شده و در خانواده‌ای روشن‌فکر و تحصیل‌کرده پرورش یافته و دوره‌ی لیسانس و ماستری را در پوهنتون کابل تمام کرده است و در سال ۱۹۹۱ برای ادامه‌ی تحصیل و گرفتن مدرک دکترا در رشته‌ی حقوق بین‌الملل به روسیه رفت اکنون به عنوان رییس بخش افغانستان در سرویس جهانی بی‌بی‌سی کار می‌کند و مادر دو پسر با نام های پامیر و ودیر است .

او در دوران مکتب گویندگی را آغاز کرد. بعدها نیز همزمان با تحصیل در رشته‌ی حقوق و علوم سیاسی پوهتون کابل همچنان به کار گویندگی ادامه داد ولی کار خبرنگاری را پس از رفتن به بریتانیا و با بی‌بی‌سی آغاز کرد. از مهمترین و پر مخاطب‌ترین کارهای خبرنگاری او «سه روز مصاحبه با محمد ظاهر، آخرین پادشاه افغانستان» و مستند رادیویی «فراز و نشیب کابل در چهل سال گذشته» بودند که بارها در رسانه‌های افغانستان و بیرون از افغانستان، پخش شدند و بازتاب گسترده‌ای داشتند.

نخستین‌بار گویندگی را با تلویزیون ملی افغانستان آغاز کرد و هنگامی که پشت مایک قرار گرفت، بسیار هیجان‌زده بوده و در کنار صدای خودش، صدای قلبش را هم می‌شنید، نگران این بوده که دیگران نیز صدای قلبش را بشنوند ولی کم‌کم و با گذشت زمان روی کار گویندگی تسلط پیدا کرد و دوستی عمیقی میان او و مایکروفون ایجاد شد که از این رفاقت ۳۸ سال می‌گذرد.

Share this page to Telegram

Comments