مولانا از بلخ تا قونیه

comments 0

744 Views

هندوکش : کابل – نمایشنامه مولانا جلال الدین محمد بلخی در دانشگاه کابل به اجرا درآمد
نمایشنامه پرمحتوا و با ارزش تحت نام “مولانا جلاالدین محمد بلخی” در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه کابل با شور و هیجان به روز یکشنبه 23 ثور1397 به اجرا درآمد.

درین نمایش شخصیت های علمی، سیاسی، فرهنگی، ادبی و هنری حضور داشتند،

بازیگران تیاتر دانشکده هنرهای زیبا بخشی از زنده گی نامه مولانا بلخی را به نمایش کذاشتند  که این نمایشنامه از سفر مولانا از بلخ تا قونیه را در بر میگرفت .

تعدادی از بازیگران این دانشکده صحنه های از زنده گی وی را به نمایش گذاشتند در این نمایش قصه از روبرو شدن مولانا با شمس  را نیز نمایش دادند .

این نمایشنامه  از زمانی میباشد که مولانا کودکیست که پدر خویش را از دست داده و به قصد رسیدن به قونیه ترک بلخ میکند تا اینکه وی شخص بالغ شده و مرید های پیدا میکند و با گذر زمان با شمس تبریز روبرو شده که وی را نیمه گمشده خود میداند اما دیری نگذشت که شمس ناپدید میشود که این خود مولانا را به مولانا بلخی رومی امروزی مبدل میشود .

همچنین در قسمتی از نمایش ” زمانی که شمس از مولانا شراب می خواهد و مولانا برای شراب آوردن به محله‌ی نصارا می رود، در برگشت دو بازیگر مولانا را می پاید و یکی به لهجه‌ی کابلی و دیگری به زبان پشتو گپ می زند .

این نمایشنامه در پوهنتون کابل توسط استاد سروش که مسولیت این نمایشنامه را به عهده داشت برگزار شد و اشتراک کننده گان از این نمایش توصیف نمودند و به چنین نمایشنامه ها دلچسپی جوانان بیشتر میباشد .

گفتنی است  نمایشنامه مولانا جلال الدین محمد بلخی در زمستان 1396 به نمایندگی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه کابل در جشنواره بین المللی 2018 (Happening Rabindra Utsav) و دانشگاه (Visa-Bharati, Santiniketan) شهر کلکته کشورهندوستان از تاریخ 2018/1/10 الی 2018/1/17 شرکت نمودند و افتخار بهترین نمایش را برای افغانستان خصوصا، دانشگاه کابل به ارمغان آوردند.

سپوژمی پوپلزی

Share this page to Telegram

Comments