موافقت کابل و اسلام آباد برای مبارزه مشترک علیه گروهای تروریستی در دوسوی خط دیورند

comments 0

0 Views

هندوکش – کابل: در نتیجه دیدار هیات سنا امریکا از پاکستان و افغانستان هیات امریکا یی از موافقت افغانستان و پاکستان برای مبارزه مشترک با گروه های تروریستی در دو سوی خط دیورند خبر داده است .
هيات آمريکایی روز سه شنبه در سفر به کابل اعلام کرد که مقامات افغان و فرمانده ارتش پاکستان براي مبارزه مشترک با گروه هاي تروريستي در دو سوي خط ديورند موافقت کرده و واشنگتن، زمينه نظارت بر اين عمليات و تائيد آن را فراهم خواهد ساخت
هيات امریکایی در ديدار با رئیس اجرائیه و رئیس جمهورمحمد اشرف غنی ، بر لزوم گسترش همکاري هاي دوجانبه و مبارزه با تروريزم و مسائل منطقه، بحث و تبادل نظر کردند.
هيات آمريکائي بر لزوم دستيابي به يک راه حل که تمام منطقه بر روي آن توافق داشته باشند، تاکيد کرده است.
رئیس جمهور محمد اشرف غنی نيز در اين ديدار، حمايت‌هاي امريکا از افغانستان را ارزشمند دانست و گفت که روابط افغانستان و امريکا بر اساس احترام و منافع متقابل استوار است.
رئیس جمهور افزود: جنگي‌که در افغانستان جريان دارد، جنگ افغانستان نيست، بلکه جنگ در افغانستان، برضد گروه هاي تروريستي فرا منطقه اي است، و صلحي را که خواهان آن هستيم، هزينه دارد و اصلاحات نيز اجتناب ناپذير و هزينه بر خواهد بود.
محمد اشرف غني، با اشاره به اصلاحات در وزارت دفاع افغانستان، گفت که 150 تن از فرماندهان در سطح رهبري اين وزارتخانه متقاعد شدند، وزير جديد تعين شده و ديگر اصلاحات نيز در اين نهاد صورت گرفته که باعث تقويت ظرفيت‌هاي افغانستان براي انجام عمليات نظامي شده است.

رئيس جمهوري افغانستان افزود که همکاري پايدار امريکا براي تداوم اصلاحات مهم است و انتخابات پارلماني در ماه جولاي سال 2018 برگزار خواهد شد و جامعه مدني نيز بر روند برگزاري آن، نظارت خواهد کرد.
رئيس جمهوري گفت که افغانستان، نياز دارد تا روابط تجاري خويش را گسترش دهد و اخيراً موافقتنامه هاي مختلف را براي اتصال افغانستان با کشورهاي منطقه از طريق خط آهن، جاده، دهليز هوايي، دسترسي به دريا از راه بندر چابهار، به امضا رساند و ديگر، تنها وابسته به راه تجاري و ترانزيتي پاکستان نخواهد بود.
سپوژمی پوپل زی

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *