مرچ سرخ

comments 0

0 Views

بخش خدمات صحت سایت –

مرچ سرخ انواع مختلفی دارد که در اینجا منظور همان مرچ سرخ تند است. این مرچ طبیعت گرم دارد که به دلیل موجود سطح بالای کاپسیسین در آن است.

بیشتر فواید مرچ به دلیل وجود همین ماده است و عامل اصلی ایجاد گرما بعد از خوردن مرچ سرخ نیز است مرچ سرخ از دیر باز به عنوان دوا در مناطق مختلف آسیا بکاربرده میشد.

در این قسمت از نوشته خود به چند موردی از فواید و تاثیرات مرچ سرخ اشاره داریم .

ضد خونریزی

یکی از مهمترین خواص مرچ سرخ خاصیت ضدخونریزی آن است. در بعضی از نقاط دنیا در موارد اوژانسی برای بند کردن خونریزی از آن استفاده می‌شود.

مفید برای قلب و عروق

ماده‌ای بسیار مفید برای قلب و عروق است. هرچند که ضدخونریزی است اما بطور شگفت‌انگیزی سبب بهبود جریان خون و فشار خون می‌شود. فعالیت قلب را افزایش داده  و به آن قدرت و انرژی می‌بخشد.

توانایی کنترل درد

خاصیت شگفت‌آور دیگر مرچ سرخ توانایی کنترل درد در بدن است. در واقع مرچ سرخ گردش خون را بهبود می‌بخشد و در نتیجه مواد لازم برای بهبود را به هر نوع جراحت و زخم می‌رساند. به همین ترتیب اثر ضدالتهاب را نیز دارا میباشد.

کمک به دستگاه هاضمه

به معده کمک می‌کند که فرایند هضم غذا را بهتر انجام دهد و میزان رفلکس اسید معده را کاهش می‌دهد.

موثر در کاهش وزن

آمار جدید انجمن قلب آمریکا نشان می‌دهد که نزدیک به ۱۵۰ میلیون بزرگسال و یک سوم کودکان در آمریکا اضافه وزن یا چاقی بیمارگونه دارند. درحالی‌که رژیم غذایی ساده و تمرینات ورزشی معمولی برای تغییر این وضعیت مفید است، تحقیقات نشان داده است که استفاده از مرچ سرخ در رژیم غذایی نیز در کاهش وزن بسیار مفید و مؤثر است. در بسیاری از مناطق فقیر دنیا، مرچ سرخ به آهستگی در آشپزی سنتی استفاده می‌شود، چون سبب تحرک بیشتر می‌شود. این وقتی بسیار ارزشمند است که غذای زیادی برای خوردن در دسترس نباشد. همچنین برای کنترل اشتها به منظور کم کردن وزن بسیار مفید است، چون یکی از دلایل چاقی زیاد خوردن است. مرچ سرخ گرمازاست، یعنی دمای بدن را کمی بالا می‌برد، و همین کافی است که مقدار زیادی کالری بسوزد. این حالت حتی هنگامی که در حال استراحت هستید نیز صورت میگیرد. این خبر خوب برای اشخاص چاق وعلاقه‌مند به غذاهای تند هستند.

پیشگیری از سرطان

تحقیقات بیشماری نشان داده‌اند که کاپسیسین موجود در مرچ سرخ از رشد تومورهای سرطانی جلوگیری می‌کند. اثر این ماده در از بین بردن تومورهای پروستات و بیضه و سرطان‌های مرتبط با اختلال هورمونی مشاهده شده است.

چگونه از مرچ سرخ استفاده شود

اغلب به شکل خام یا پخته خورده می‌شود. همچنین به شکل پودر به عنوان ادویه در غذا استفاده می‌شود.

صحتمندی شما آرزوی ماست

Share this page to Telegram

Comments