محمدرسول طالب: فوری‌ترین و عمده‌ترین مسأله برای ما قطع جنگ و خون‌ریزی در کشوراست

comments 0

21 Views

هندوکش- قطر: محمدرسول طالب، مشاور ارشد مقام عالی ریاست جمهوری و عضو هیأت مذاکره کننده صلح جنگ روان در کشور را بی‌توجیه دانسته می‌گوید که برای هیأت مذاکره جمهوری اسلامی افغانستان و مردم افغانستان عمده‌ترین و فوری‌ترین مسأله قطع خون‌ریزی و جنگ در کشور است.
آقای طالب افزود: «ما دیگر نباید بگذاریم که حتا یک نفر از هموطنان ما در افغانستان در این جنگ بدون هدف کشته شود».
او هم‌چنان گفت، طالبان می‌خواهند که در مذاکرات صلح محور باشد و هیأت جمهوری اسلامی افغانستان هیچ عنوان و هویتی در مذاکرات نداشته باشد. این خواست، مشکل را حل نمی‌تواند و مذاکره را به پیش برده نمی‌تواند هنوز هم مذاکرات در سطوح مختلف ادامه دارد، اما تشدید جنگ‌ها در داخل کشور بدون کدام توجیهی، کشته شدن یکی از رهبران القاعده در شهر غزنی و بن‌بست مذاکرات در اینجا، سبب ایجاد نگرانی شده است.
محمدرسول طالب، تصریح کرد که این وضعیت، یک پرسش جدی‌ای نسبت به تعهد طالبان در راستای حل سیاسی قضیه افغانستان، به وجود می‌آورد که آیا طالبان واقعاً می‌خواهند که مذاکرات جدی به پیش برود و یا این که توانای پیشبرد مذاکرات برای حل مشکل را دارند یا خیر؟ به قول او، هیأت جمهوری اسلامی افغانستان برای حل مشکل طرزالعمل در طول این مدت گزینه‌های متعدد را به هیأت طالبان پیشنهاد کرده‌اند، اما گروه طالبان هنوز هم روی موضع اولی خود تاکید دارد و مذاکرات را به بن‌بست مواجه کرده‌‌ اند.
مذاکرات صلح میان افغانان حدوه ۵۰ روز پیش در دوحه گشایش یافت از آن زمان تا کنون چندین جلسه میان هیأت‌های هر دو جانب برگزار شده است، ولی طرزالعمل پیش‌برد مذاکرات نهایی نشده است چون طالبان اساس مذاکرات را بنابردستورات سنت وقران قبول ندارند.
عزت تبیان

Share this page to Telegram

Comments