مجلس نمایندگان از احتمال بحران بعد انتخابات هشدار میدهد

comments 0

67 Views

هندوکش-کابل : بعضی از نمایندگان مجلس با ضمن اشاره به بحران احتمالی پسا انتخابات می‌گویند که نامزدان برای دفع بحران، نتایج انتخابات ریاست جمهوری را باید بپذیرند.

 نمایندگان روز گذشته در نشست عمومی تاکید کردند که انتخابات دو روز پیش شفاف‌ترین انتخابات‌ نسبت به گذشته بوده و نامزدان باید طبق اصلول دموکراسی به آرای مردم احترام بگذارند.

بلقیس روشن: شرکت کم مردم در انتخابات در واقع پاسخ به رهبران سیاسی بود که آنان باید خود را با خواست مردم همگام سازند.

غلام فاروق مجروح: انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان هرچند کمرنگ بود و مشکلات خود را داشت؛ اما نسبت به انتخابات‌های گذشته شفاف برگزار شد؛ امیدواریم کمیسیون‌های انتخاباتی استقلالیت خود را حفظ کرده و نتایج آرای پاک مردم را اعلام کند.

کمال ناصر اصولی: صداهای شنیده می‌شود که گویا برخی سیاسیون انتخابات را قبول ندارند؛ مشخص نیست سیاست مداران افغانستان چه وقت به منافع ملی احترام می‌گذارند؛ متاسفانه سیاسیون افغان در طول تاریخ چنین نقیصه را داشته و ترجیح دادن به منافع شخصی عامل بدبختی کشور بوده است.

غلام حسین ناصر: خواست ما از تیم‌های انتخاباتی این است که نتیجه انتخابات را بپذیرند و بخاطر منافع ملی نگذارند افغانستان بار دیگر به بحران انتخاباتی سوق داده شود.

آقای ناصری افزود، انتخاباتی از اصول اساسی دموکراسی است که حتماً برنده و بازنده‌ای دارد؛ اما نامزدان نباید به بهانه‌های میزان کم اشتراک کنندگان و یا دستیابی به حکومت ایتلافی بحران آفرینی کنند.

این در حالی است که برخی سیاسیون می‌گویند که میزان کم اشتراک کنندگان در انتخابات به حکومت آینده مشروعیت سیاسی نمی‌دهد؛ اما قانون اساسی و قانون انتخابات هیچ سقفی را برای مشروعیت انتخابات تعیین نکرده است.

سپوژمی پوپلزی

Share this page to Telegram

Comments